Oznámenie, že Pierre Gasly zostane s tímom Alpine – na základe novej viacročnej zmluvy, čo predpokladá pokračovanie spolupráce až do obdobia nových pravidiel v roku 2026 – je veľmi potrebná správa pre tím, ktorý čelí problémom.

Aj keď sa vždy predpokladalo, že zostane, Gasly hľadal nové príležitosti a bol považovaný za dôveryhodnú možnosť pre Audi až do nedávna – takže to nebolo samozrejmé.

Uprostred kontroverzie okolo vymenovania Flavia Briatoreho, problémy na trati, ktoré sa teraz aspoň čiastočne zmierňujú s nedávnym ziskom bodov, odchodom kľúčových technických pracovníkov na začiatku sezóny a potvrdením, že sa tím rozlúči s Estebanom Oconom, by strata Gaslyho bola neopatrnosťou porovnateľnou s veľkým trhovým neúspechom v roku 2022, keď Alpine stratilo Fernanda Alonsa aj Oscara Piastriho.

Od príchodu do tímu Alpine, po zaplatení vysokého odstupného Red Bullu za jeho uvoľnenie, bol Gaslyho rast povzbudivý. V prvej polovici minulej sezóny bol súboj medzi ním a Oconom relatívne vyrovnaný, ale v druhej polovici roka sa Gasly začal presadzovať o niečo viac.

Hoci Ocon začal rok 2024 ako pôsobivejší jazdec, Gasly odvtedy našiel formu – a otázky o špecifikáciách auta a celkovom stave vozidla Alpine stále prinášajú zmätok.

28-ročný jazdec je schopný byť skutočne rýchlym. Hoci nemá najširšie okno, pokiaľ ide o charakteristiky auta, s ktorými prosperuje, ak mu stroj poskytne to, čo potrebuje, dokáže dosiahnuť veľké veci.

Je útočný jazdec, neskorý brzdič podľa svojho nastavenia a niekto, kto sa darí na sebadôvere. Ak môže brzdiť neskoro a má auto dostatočne citlivé na vstupe do zákruty, aby ho otočil bez problémov v strede zákruty, je rovnako rýchly ako ktokoľvek iný. A je to veľmi viditeľné z okrajovej čiary a z kamier na palube, keď má túto sebadôveru.

Existujú dobré dôvody, prečo nie je považovaný za možnosť pre špičkové tímy a jeho skúsenosť z roku 2019 po boku Maxa Verstappena hrá v tomto úlohu.

Jeho tendencie brzdiť neskoro vtedy pracovali proti nemu, pretože často brzdil neskôr ako Verstappen a následne nedostatočne otočil auto v pomalších zákrutách.

To znamenalo, že mal pocit, že je obmedzený trakciou viac než jeho tímový kolega v záverečnej fáze zákruty, pretože stále mal viac riadenia aplikovaného, čo je problém, ktorý sa môže vyskytnúť s týmto štýlom, ak nemôžete dostať auto dostatočne otočené pri vstupe do zákruty.

Hoci boli časy v roku 2022 ťažšie s AlphaTauri AT03, ktoré mu neposkytlo to, čo potreboval, spôsob, akým sa minulá sezóna skončila v Alpine, dokázal, že svoju prácu zvláda aj napriek tomu, že súčasné autá stále bojujú s nedostatkom prednej priľnavosti v pomalších zákrutách.

S tímom pracoval dobre, ako sezóna pokračovala, aby veci upravil podľa svojich predstáv, stal sa silným hlasom v tíme. Čo sa tiež odohrávalo, bol boj o kontrolu tímu medzi ním a Oconom, boj, ktorý sa zdal, že neskoro minulý rok preberá kontrolu a nakoniec vyhral.