Liverpool vs Everton - Merseyside Derby

Liverpool vs Everton - Merseyside Derby

V nedeľu o 17:15 nás čaká Merseyside derby medzi Liverpoolom a Evertonom, ktoré patrí medzi najsledovanejšie derby zápasy na Britských ostrovoch. Na ihrisku to často poriadne iskrí - v modernej ére anglického futbalu neexistuje iný zápas, v ktorom by sme videli viac červených kariet.

Liverpool siaha v tejto sezóne pod vedením Jurgena Kloppa na najvyššie méty a Everton s novým manažérom Marcom Silvom sa tiež usadil v hornej polovici ligovej tabuľky.

Pozreli sme sa na vývoj klubov z Merseyside počas ich pôsobenia v Premier League.

VIDEO - Peter Beardsley striela víťazný gól Evertonu v prvom vzájomnom zápase v rámci Premier League


Vrcholy a pády

Oba štadióny od seba delí necelý jeden kilometer, ale v deväťdesiatych rokoch bol medzi oboma klubmi v Premier League veľký výkonnostný rozdiel - výnimkou bola sezóna 1995/96, v ktorej karamelky skončili na šiestej priečke.

Everton bol na hranici vypadnutia zo súťaže v sezónach 1997/98 a 2003/04, kedy sezónu ukončil iba jednu priečku nad pásmom zostupu. V tabuľke pred červenými prvýkrát skončil v sezóne 2004/05 - štvrtá priečka bola zároveň ich maximom v celej histórii Premier League.

Na druhej strane máme Liverpool, ktorý od svojho vzniku v roku 1892 dokázal získať 18 ligových titulov, ale v Premier League ani jeden. Vicemajstrom sa červení stali v sezónach 2001/02, 2008/09 a 2013/14. Ich najhorším umiestnením v Premier League je ôsma priečka, na ktorej skončili v troch ligových sezónach.

Od sezóny 2007/08 sa výkonnostná priepasť medzi klubmi výrazne zmenšila a v sezónach 2011/12 a 2012/13 dokázali karamelky červených v tabuľke predbehnúť. Opäť však prišli slabšie sezóny po nástupe Roberta Martineza na manažérsku pozíciu a modrý klub sa dvakrát po sebe prepadol do druhej desiatky ligovej tabuľky.VIDEO - Phil Jagielka parádnou strelou vyrovnáva skóre zápasu na Anfielde


Kľúčové momentyFinančný súboj

Oba kluby v posledných sezónach výrazne prekonávali svoje klubové prestupové rekordy. Červení do klubu priviedli holandského obrancu Virgila van Dijka za 75 miliónov libier a karamelky neváhali vyplatiť čiastku 45 miliónov libier za Islanďana Gylfiho Sigurdssona.

V modernej ére však Liverpool svojho veľkého rivala v celkových výdavkoch predbehol takmer dvojnásobne - celkovo za nových hráčov vyplatil 1,43 miliardy libier, kým karamelky sú aktuálne na čiastke 766 miliónov libier.

Momentálne modrý tím z Liverpoolu ťaží z finančných injekcií od iránskeho majiteľa Farhada Moshiriho a Everton zvyšuje výdavky na nové posily už osem sezón za sebou. V prestupových oknách počas sezón 2016/17 a 2017/18 dokonca svojho červeného rivala v investíciách do nových hráčov predbehol, čo sa v minulosti nestávalo príliš často.

Marco Silva by ešte mohol získať nejaké nové tváre počas januárového transferového okna, Jurgen Klopp už v lete investoval do hráčov 163 miliónov libier a podľa jeho slov už v zime príchod nových hráčov neočakáva.VIDEO - Výmena názorov medzi Francisom Jeffersom a gólmanom Liverpoolu Sanderom Westerveldom


Hráči

V histórii Premier League sme v dresoch oboch klubov mohli vidieť niekoľko skvelých hráčov. Na oboch stranách barigády si zahral Peter Beardsley, ktorý dokonca skóroval v derby zápasoch za obidva tímy. Z Liverpoolu do Evertonu prestúpil v roku 2001 za 1 milión libier.

Priamo z Evertonu do Liverpoolu v modernej ére prestupovali iba dvaja hráči - Abel Xavier (jediný hráč, ktorý si zahral za oba kluby v rámci jednej sezóny) a Nick Barmby (6 miliónov libier bola najvyššia čiastka, ktorú Liverpool zaplatil svojmu susedovi za hráča).

Bývalý gólman Liverpoolu Pepe Reina odohral medzi sezónami 2007/08 až 2010/11 každý jeden zápas a podobne bol na tom aj brankár Evertonu Tim Howard, ktorý zasa nevynechal ani jednu minútu medzi sezónami 2008/09 až 2011/12.

Najviac gólov v rámci Merseyside derby si zapísal Ian Rush z Liverpoolu s 25 presnými zásahmi, z aktívnych hráčov je na tom najlepšie Daniel Sturridge so 4 gólmi.

Nižšie nájdete zoznam najvyťaženejších hráčov oboch klubov v ostatných šiestich sezónach.VIDEO - Gary McAllister striela víťazný gól z priameho kopu v nadstavenom čase


Manažéri

Oba kluby za ostatných 26 rokov angažovali približne rovnaký počet trvalých manažérov. Liverpool viedlo osem manažérov a Everton deväť.

Howard Kendall viedol klub z Goodison Parku dvakrát a krátke obdobie bola na lavičke Liverpoolu dokonca dvojica manažérov Gerard Houllier a Roy Evans.VIDEO - Luis Suarez padá pred Davidom Moyesom po tom, čo ho škótsky manažér obvinil zo simulovania


Vzájomné zápasy

Everton vyhral prvý vzájomný zápas v Premier League v decembri 1992 na domácom Goodison Parku 2:1, keď víťazný gól vsietil v posledných minútach stretnutia Peter Beardsley.

Oveľa častejšie sa však z víťazstiev teší červená časť Merseyside - Liverpool zaznamenal 22 výhier oproti deviatim Evertonu. Až 21 zápasov sa skončilo remízovým rezultátom.

Gólový festival sme mohli vidieť v novembri 2013, kedy sa zrodila na Goodison remíza 3:3. V posledných minútach vtedy vyrovnával Daniel Sturridge. Liverpool tiež zaznamenal dve vysoké výhry pomerom 4:0 v rokoch 2014 a 2016.
Mohlo by vás zaujímať

Giroud zostáva v Chelsea, Ibe opustí Bournemouth

Giroud zostáva v Chelsea, Ibe opustí Bournemouth

Chelsea predĺžila kontrakt s francúzskym útočníkom Olivierom Giroudom o ďalších 12 mesiacov. Ibe opustí čerešničky po štyroch sezónach ako voľný hráč.

Premier League má šesť pozitívnych prípadov koronavírusu

Premier League má šesť pozitívnych prípadov koronavírusu

Včera začali anglické kluby s tréningom v malých skupinách. Najprv sa však muselo otestovať 748 hráčov a členov realizačných tímov. Výsledky potvrdili, že v troch kluboch je šesť pozitívnych prípadov na koronavírus.

Plán reštartu Premier League: Nasledujúce kroky a časový plán

Plán reštartu Premier League: Nasledujúce kroky a časový plán

Vláda včera odobrila júnový návrat anglického futbalu. Tréning v skupinách by mohli začať už budúci týždeň a prvé zápasy by sa mohli odohrať o štyri týždne neskôr.