Manchester City v zápase s Evertonom ukázal svoje skúsenosti v boji o titul

Premier League má po včerajšku nového lídra. Manchester City zvládol duel na Goodison Parku a o skóre predbehol Liverpool. Aj včerajší zápas ukázal, že Citizens sú aktuálne v oveľa lepšej forme a pohode ako červení…

Manchester City teraz pozerá na všetkych svojich rivalov z najvyššieho poschodia. Otvoril mu k tomu dvere práve Liverpool, ktorý nezvládol posledné dva ligové zápasy s Leicesterom a West Hamom a Pep Guardiola si takúto šancu nenechal pustiť z rúk. Najprv jeho zverenci zničili Arsenal a v stredu zvládli aj dôležité stretnutie v Evertone.

Belasí vedia ako hrať v dôležitých zápasoch v boji o ligový titul. Liverpool môže získať v sobotu prvú priečku späť v domácom zápase s Bournemouthom, ale v tejto chvíli je jednoznačne na koni modrý tím z Manchesteru. Výborne zvláda tlak a veľmi dobre zareagoval na prehru s Newcastlom.

Možno práve uvedený zápas so strakami bol budíčkom, ktorý potreboval. Proti Evertonu mal Guardiola málo dôvodov na nespokojnosť. Jeho hráči boli sebavedomí a odhodlaní zvíťaziť od začiatku stretnutia. Hlavne Leroy Sane, ktorý v zápase s Arsenalom nebol v základe, bol na ľavej strane veľkým nebezpečenstvom pre domáci tím.

Vždy si vedel nájsť správne miesto a postupne pripravil dobré príležitosti Davidovi Silvovi, Ilkayovi Gundoganovi či Aymericovi Laportemu. City správne vycítili, že Jonjoe Kenny na pravej strane obrany Evertonu je najslabšou zložkou karameliek. Napriek tomu prvý gól zaznamenali až po štandardnej situácii. Silva zatočil loptu do šestnástky a Laporte nedal Pickfordovi šancu.

Bol to už 113-ty gól Manchesteru City v tejto sezóne vo všetkých súťažiach. Kým však Gabriel Jesus definitívne rozhodol o výsledku v posledných sekundách zápasu, ukázali sa ďalšie kvality City.

City mali držanie lopty v prvom polčase 68 percent, v druhom toto číslo kleslo na 53 percent. Belasí perfektne bránili a domácich nepúšťali do žiadnych šancí. Everton zaznamenal v druhom dejstve iba dve strely a najbližšie ku gólu bola hlavička Kurta Zoumu, ktorá však napokon išla vedľa brány.

Útok City nemusel v zápase zaradiť na najvyšší prevodový stupeň. Jedinou chybičkou bolo, že zápas belasí mohli rozhodnúť oveľa skôr ako v nadstavenom čase druhého polčasu. V defenzíve belasí prakticky nechybovali.

Nasledujúce štyri ligové zápasy už môžu pootvoriť belasým cestu k obhajobe titulu. City hrá až štyrikrát v domácom prostredí, kým Liverpool čakajú dva veľmi ťažké zápasy vonku – najprv na Old Trafford s Manchesterom United a potom derby zápas s Evertonom.

Štyri nasledujúce zápasy Man City v PL
Feb 10: Chelsea (doma), Feb 27: West Ham (doma), Mar 2: Bournemouth (vonku), Mar 9: Watford (doma)

Štyri nasledujúce zápasy Liverpoolu v PL
Feb 9: Bournemouth (doma), Feb 24: Man Utd (vonku), Feb 27: Watford (doma), Mar 3: Everton (vonku)

„Goodison Park, 0:2, musíme byť spokojní,“ povedal Guardiola po zápase s karamelkami.

„V druhom polčase sme mali problémy, ale bol to dobrý zápas. Súper nedokázal vystreliť na našu bránu ani raz. Veľmi nám pomohol gól v nadstavenom čase prvého polčasu. Teraz sme mohli strácať sedem bodov, ale sme na čele. Je to lekcia, že nikdy sa netreba vzdávať.“

Vytrvalosť City je pôsobivá a španielsky manažér môže ťažiť aj zo šírky svojho kádra. Druhý gól, kombinácia medzi striedajúcimi hráčmi Kevinom De Bruynom a Jesusom, iba podčiarkol uvedené.

Kým Jurgen Klopp mohol v zápase s West Hamom siahnuť iba po dvojici Xherdan Shaqiri a Divock Origi, Guardiola mal k dispozícii na lavičke Raheema Sterlinga, De Bruyneho, Jesusa a Riyada Mahreza. Takáto kvalita, v kombinácii s bohatými skúsenosťami a výbornou náladou v tíme, sa môže stať rozhodujúcim faktorom v boji o titul.