Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Virgil van Dijk

Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Virgil van Dijk

Najvyššie hodnotený defenzívny hráč v našom rebríčku. Holandský reprezentant si v Premier League vybudoval reputáciu výnimočného stredného obrancu.

Jeho prestup do Liverpoolu nebol lacnou záležitosťou, ale investovaných 75 miliónov libier sa Kloppovmu tímu vyplatilo. Van Dijkov prestup k červeným môžeme hodnotiť ako jednoznačný úspech pre klub i hráča.

Čo hovoria štatistiky

Liverpool inkasoval v minulej sezóne pred príchodom holandského obrancu 28 gólov v 23 zápasoch Premier League. Potom sa však všetko dramaticky zmenilo.

Červení s Holanďanom v strede obrany inkasovali iba 17 gólov v 32 zápasoch a žiaden iný obranca nebol v tomto kalendárnom roku pri čistom štíte svojho tímu častejšie ako práve Van Dijk.

Virgil van Dijk v Premier League v roku 2018

Zápasy: 31
Čisté štíty: 16
Vyhrané vzdušné súboje: 151
Chyby vedúce ku gólu súpera: 0

V tejto sezóne už suverénne diriguje obranu svojho nového tímu a Liverpool hlavne vďaka nemu inkasoval v tejto sezóne Premier League iba šesť gólov v 16 odohraných zápasoch, čo je v tejto fáze súťaže nový rekord.

Van Dijk totálne ovládol vzdušný priestor a iba obranca Brightonu Shane Duffy má v kalendárnom roku 2018 na konte viac vyhraných vzdušných súbojov ako holandský reprezentant.

Vrcholy roka

Prvým vrcholom bol samozrejme samotný januárový prestup do Liverpoolu, keďže Southampton rozhodne nemá také vysoké ambície ako klub z Anfieldu.

Van Dijk zažil v Liverpoole fantastický debut. V treťom kole FA Cup-u na domácom Anfielde v posledných minútach derby zápasu s Evertonom strelil víťazný gól.

Bol základným stavebným kameňom červených pri ich postupe do finále Champions League, hoci ani on nedokázal zabrániť finálovej prehre s Realom Madrid v Kyjeve.Holandsko sa nekvalifikovalo na svetový šampionát v Rusku, napriek tomu Van Dijk zažiaril aj na reprezentačnej scéne.

Skóroval doma i vonku v zápasoch s Nemeckom a práve jeho vyrovnávajuci gól v Gelsenkirchene v nadstavenom čase zabezpečil Oranjes postup do finále Ligy národov v roku 2019.

Názor odborníka

„Veľkolepý hráč,“ povedal Graeme Souness. „Nikdy sme ho nevideli šprintovať na 100 percent a napriek tomu bol vždy v správnom čase na správnom mieste. A to je pre obrancu veľmi dobrá vizitka.“

„Je to veľký a silný chlap. Má však aj schopnosti technického záložníka. Zobrať mu loptu nie je jednoduché.“

„Je to osobnosť a z Liverpoolu spravil reálneho kandidáta na zisk trofeje. Už keď som ho sledoval v Southamptone, vedel som, že ide o jednoho z najlepších stredných obrancov. Nemyslím si, že na svete je veľa lepších obrancov ako je on.“

Prečítajte si tiež

Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Wilfried Zaha
Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Pierre-Emerick Aubameyang
Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: James Milner
Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Sergio Aguero
Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Ederson


Mohlo by vás zaujímať

Spraví Manchester United z Maguirea najdrahšieho obrancu sveta?

Spraví Manchester United z Maguirea najdrahšieho obrancu sveta?

Denník The Sun uviedol, že Manchester United sa v nedeľu s Leicesterom dohodol na prestupe 26-ročného obrancu za celkovú čiastku 80 miliónov libier. Anglický reprezentant sa má údajne dnes podrobiť v Manchesteri lekárskej prehliadke.

Kde sa bude vysielať Premier League v rokoch 2019 až 2022?

Kde sa bude vysielať Premier League v rokoch 2019 až 2022?

Poznáme už majiteľov lukratívnych vysielacích práv v Anglicku, Nemecku, Taliansku, Španielsku či vo Francúzsku. Už čoskoro by sme sa mali dozvedieť meno vysielateľa aj pre Slovensko a Českú republiku.

Premier League a letné prestupové obdobie: Ako si zatiaľ počínajú jednotlivé kluby? (I. časť)

Premier League a letné prestupové obdobie: Ako si zatiaľ počínajú jednotlivé kluby? (I. časť)

Pozreli sme sa na (ne)aktivitu všetkých klubov Premier League v letnom transferovom okne tri týždne pred jeho uzavretím.