Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Ederson

Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Ederson

Svoju prvú sezónu v Anglicku ukončil ako víťaz Premier League a hoci tu bolo viacero dôvodov prečo sa Manchester City v minulej sezóne mimoriadne zlepšil, jeho príchod bol jedným z kľúčových faktorov.

Brazílčan nahradil v bráne trápiaceho sa Claudia Brava a City posunul ďalej nielen svojimi kvalitnými zákrokmi, ale aj výbornou rozohrávkou.

Čo hovoria štatistiky

Žiaden iný gólman si v Premier League v roku 2018 neudržal viac čistých štítov ako práve Ederson. Musíte mať samozrejme pred sebou kvalitnú obranu, ale svoj tím dokázal podržať aj v momentoch, keď už súperi obrannú líniu Citizens dokázali prekonať.

Iba Hugo Lloris z Tottenhamu v roku 2018 opustil bránkovú čiaru častejšie ako Ederson, brankár Manchesteru City však spravil menej chýb. Jeho rozhodovanie v kľúčových momentoch je naozaj excelentné.

Ederson v Premier League v roku 2018

Zápasy: 32
Čisté štíty: 14
Asistencie: 1
Presnosť prihrávok: 84,2%

Ederson má skvelú rozohrávku, najlepšiu zo všetkých pravidelne chytajúcich gólmanov v súťaži - a to aj napriek tomu, že často zahráva dlhé lopty smerom dopredu.

Stal sa jediným gólmanom v Premier League, ktorý si v roku 2018 pripísal asistenciu - stalo sa tak v auguste pri výhre nad Huddersfieldom, keď jeho dlhý výkop poslal do gólového zakončenia Sergia Aguera.

Vrcholy roka

Rok 2017 ukončil zlikvidovaním pokutového kopu Luku Milivojevica z Crystal Palace, pre svoj tím tak vybojoval jeden bod a skvelú formu si preniesol aj do kalendárneho roka 2018.

Vo februári Ederson predviedol svoj najlepší zákrok v drese City pri ďalšom remízovom zápase, tentokrát s Burnley.

Končekami prstov vytlačil strelu Aarona Lennona iba do bránkovej konštrukcie a práve tento jeho zákrok bol tým, ktorý odlišuje priemerných gólmanov od tých najlepších.Nasledujúci mesiac zlikvidoval ďalší pokutový kop, tentokrát ho nedokázal prekonať ostrostrelec Pierre-Emerick Aubameyang pri výhre City 3:0 nad Arsenalom.

A ďalšie úspešné zákroky na jeho konte pribúdali - od začiatku septembra až do štvrtého novembra neinkasoval Ederson v Premier League ani jeden gól.

Názor odborníka

„Predvádza naozaj pôsobivé výkony,“ povedal Matt Le Tissier. „Čo sa týka brankárov, tak práve Edersona spoločne s Alissonom a De Geom považujem za absolútnu špičku v Premier League. Pre Manchester City išlo o veľmi dôležitú posilu.“

„Aby mohol Pep Guardiola a jeho tím hrať takým štýlom akým hrá, je potrebné mať medzi troma žrďami brankára, ktorý perfektne zvláda rozohrávku. A Ederson presne takýmto gólmanom je. Má v tomto smere obrovskú sebadôveru.“

Prečítajte si tiež

Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Wilfried Zaha
Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Pierre-Emerick Aubameyang
Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: James Milner
Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Sergio Aguero


Mohlo by vás zaujímať

Ktoré je hlavné futbalové mesto Anglicka?

Ktoré je hlavné futbalové mesto Anglicka?

Portál Sky Sports sa pozrel na úspešnosť anglických klubov, aby zistil, ktoré mesto či kraj je kráľovstvom anglického futbalu.

Poznáme detailný program Premier League na november

Poznáme detailný program Premier League na november

Najväčším šlágrom bude zápas medzi Liverpoolom a Manchesterom City na Anfielde, ktorý sa odohrá v nedeľu 10. novembra podvečer.

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Kompletný žreb anglickej najvyššej súťaže pre sezónu 2019/20.