Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Wilfried Zaha

Top 10 najväčších hviezd Premier League roku 2018: Wilfried Zaha

V prvej polovici predchádzajúcej sezóny sa zdalo, že orly sú odsúdení na vypadnutie do Championship. Napokon to však vytiahli na konečnú jedenástu priečku, hlavne vďaka výnimočným výkonom ich klubového talizmanu Wilfriedovi Zahovi.

Reprezentant Pobrežia Slonoviny je často označovaný za najlepšieho hráča Premier League mimo tímov top šestky. Aj preto sa o jeho služby zaujímajú viaceré špičkové kluby. Zaha však v auguste spojil svoju budúcnosť s Palace, s ktorým podpísal nový dlhodobý kontrakt.

Čo hovoria štatistiky

Zahových osem gólov a tri asistencie v roku 2018 nevyzerajú nijako špeciálne, ale jeho dôležitosť pre Palace je nevyčísliteľná. Určite nie je náhodou, že orly v minulej sezóne prehrali všetkých 10 zápasov v Premier League, v ktorých Zaha nemohol nastúpiť - vrátane štyroch medzi februárom a marcom.

Wilfried Zaha v Premier League v roku 2018

28 zápasov
8 gólov
93 úspešných driblingov
77 vybojovaných faulov

Po návrate Zahu do tímu sa všetko zmenilo. Tím prehral už iba v jednom z 8 zápasov, zabezpečil si miestenku medzi elitou aj v nasledujúcej sezóne a ukončil sezónu vo veľkom štýle. Zaha v tejto perióde vsietil päť gólov a ukončil tak sezónu tak ako ju začal, keď v prvých štyroch zápasoch sezóny 2018/19 vsietil tri góly.

Medzi týmto obdobím sa už gólovo nepresadil, ale štatistiky naznačujú, že veľmi často bol pre obrancov súpera neriešiteľným problémom. V roku 2018 iba Eden Hazard skompletizoval viac driblingov a vybojoval pre svoj tím viac faulov. Aj najlepší obrancovia Premier League sa často presvedčili, že jedinou možnosťou ako zastaviť Zahu je poslať ho na zem.

Vrcholy roka

Určite nemôžeme prehliadnuť aprílovú výhru Crystal Palace nad Brightonom 3:2.

Zahovi sa s Brightonom darí - Palace vďaka nemu porazili Seagulls aj v Championship play-off v sezóne 2012/13 - a jeho góly sa ukázali ako rozhodujúce aj v minulej sezóne.

Zaha najprv strelil prvý gól zápasu po dorážke zblízka a neskôr strelil aj druhý gól orlov po centri Luku Milivojevica.26-ročný hráč znova zažaril aj pri výhre 5:0 nad Leicesterom, ktorá definitívne potvrdila záchranu orlov v najvyššej súťaži. V tomto zápase otváral skóre, aby o niekoľko minút neskôr asistoval pri góle Jamesa McArthura.

V septembri Zaha strelil krásny gól do siete Huddersfieldu pri výhre 1:0. Prebral si loptu v strede poľa, potiahol loptu po ľavom krídle cez viacero hráčov v modrobielych dresoch a nekompromisne zakončil.

Názor odborníka

„Vždy na mňa veľmi zapôsobil, pretože to je veľmi šikovný hráč,“ povedal Charlie Nicholas. „Takýchto hráčov mám veľmi rád, dokážu svojimi kúskami divákov zdvihnúť zo sedadiel.“

„Druhá vec, ktorú mám na Zahovi rád, je jeho bojovnosť. Aj keď sa mu v zápase nedarí, tak sa pokúša niečo vytvoriť. A ide do toho stále znova a znova a znova.“

„Nestriela veľký počet gólov a nemá na konte ani veľa asistencií. To je problém, ktorý ho delí od toho, aby sa dostal do skupiny tých naozaj top futbalových hráčov. Ale aj tak môžeme pokojne povedať, že patrí medzi skupinu hráčov Premier League, ktorú je na ihrisku radosť sledovať.“


Mohlo by vás zaujímať

Odion Ighalo predĺžil hosťovanie na Old Trafford

Odion Ighalo predĺžil hosťovanie na Old Trafford

Manchester United sa dohodol s 30-ročným nigérijským útočníkom a jeho materským klubom Shanghai Shenhua na predĺžení hosťovania do 31. januára 2021.

Kádre klubov Premier League. Kto sa potrebuje v lete posilniť? (3. časť)

Kádre klubov Premier League. Kto sa potrebuje v lete posilniť? (3. časť)

Letné transferové okno je kľúčovým obdobím pre manažérov, ktorí chcú formovať svoje tímy. Ktoré kluby by potrebovali obmeniť alebo doplniť svoje kádre?

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Kompletný žreb anglickej najvyššej súťaže pre sezónu 2019/20.