Pred žrebom skupinovej fázy Champions League: Všetko čo potrebujete vedieť

Už vo štvrtok spoznajú štyria anglickí zástupcovia súperov v skupinovej fáze Ligy majstrov.

Manchester City bude nasadený v prvom koši, Manchester United a Tottenham Hotspur v druhom koši a Liverpool ešte čaká na výsledky play-off, ktoré rozhodnú či bude v druhom alebo treťom koši.

Žrebovať sa bude v Grimaldi Forum v Monaku o 18-tej hodine stredoeurópskeho času.

Dvadsaťšesť klubov je priamo nasadených do žrebovacích košov, ďalších šesť si ešte postup musí vybojovať v stredajších odvetných zápasoch play-off.

Víťaz Ligy majstrov a Európskej ligy ide priamo do prvého koša, rovnako ako šesť šampiónov najvyššie hodnotených krajín v rebríčku UEFA.

To znamená, že v prvom koši sú až tri španielske kluby – Real Madrid, ktorý tretíkrát za sebou triumfoval v Champions League, Atletico Madrid ako víťaz Europa League a Barcelona ako šampión La Ligy.

O ďalších nasadených tímoch v prvom koši rozhodol koeficient jednotlivých krajín podľa výsledkov klubov v európskych pohárových súťažiach v ostatných piatich rokoch.

Do prvého koša sa tak tiež dostali Bayern Mníchov ako šampión Bundesligy, Manchester City ako šampión Premier League, Juventus ako šampión talianskej Serie A, parížsky Saint-Germain ako šampión Ligue 1 a napokon Lokomotiv Moskva ako majster ruskej Premier Ligy.

V druhom koši sú ďalšie dva anglické kluby – Manchester United a Tottenham Hotspur.

Liverpool sa môže dostať tiež do druhého koša, ak sa Benfica, ktorá má z tímov v play-off ako jediná vyšší koeficient ako anglický klub, nekvalifikuje do skupinovej fázy. Portugalský klub hrá v play-off s gréckym PAOK Solún a v prvom zápase uhral na domácom ihrisku remízu 1:1. Ak si Benfica vybojuje postup, červení poputujú do tretieho koša.

Jeden klub z každého žrebovacieho koša sa dostane do jednej z 8 skupín, pričom kluby z rovnakej krajiny spolu nemôžu hrať v tej istej skupine.

Prvý kôš: Real Madrid, Atletico Madrid, Barcelona, Bayern Mníchov, Manchester City, Juventus, Paris Saint-Germain, Lokomotiv Moskva

Druhý kôš: Borussia Dortmund, Porto, Manchester United, Šachtar Doneck, Neapol, Tottenham Hotspur, AS Roma

Tretí kôš: Schalke, Lyon, Monaco, CSKA Moskva

Štvrtý kôš: Club Brugge, Galatasaray, Inter Miláno, Hoffenheim

Rozhodne sa podľa postupujúcich z play-off: Liverpool, Valencia, Viktoria Plzen, plus šesť víťazov z play-off

Výsledky prvých zápasov play-off: Ajax 3-1 Dynamo Kyjev, Vidi 1-2 AEK, Young Boys 1-1 Dinamo Záhreb, Benfica 1-1 PAOK, BATE 2-3 PSV, Crvena Zvezda Belehrad 0-0 Salzburg

Prvé zápasy skupinovej fázy Champions League sú na programe 18. a 19. septembra, posledné zápasy v skupinách sa odohrajú 11. a 12. decembra.

Vyraďovacia fáza začne vo februári a finále súťaže sa odohrá 1. júna 2019 na štadióne Wanda Metropolitano, ktorý je domovským stánkom Atlética Madrid.

V piatok spoznajú svojich súperov aj Chelsea a Arsenal v skupinovej fáze Európskej lige. Môže sa k nim pridať aj Burnley, v prípade ak dokáže v play-off vyradiť grécky Olympiakos Pireus, s ktorým však v prvom zápase prehral 1:3.

Žrebuje sa tiež v Grimaldi Forum v Monaku o 13-tej hodine stredoeurópskeho času.

Celkovo 48 tímov bude rozdelených do 12 skupín po štyroch účastníkoch.

Dvojica londýnskych klubov bude nasadená v prvom žrebovacom koši, spoločne s nemeckým Leverkusenom a španielskym Villarrealom.

Kluby z rovnakej krajiny nemôžu hrať spolu v jednej skupine.

Pre Chelsea to bude prvá účasť v Európskej lige od jej triumfu v tejto súťaži v roku 2013.

Arsenal v minulej sezóne postúpil do semifinále, kde ho vyradil neskorší víťaz Atlético Madrid.

V skupinovej fáze určite uvidíme nasledujúce kluby, ktoré doplnia víťazi z play-off:

Anglicko: Arsenal, Chelsea
Nemecko: Bayer Leverkusen, Eintracht Frankfurt
Španielsko: Villarreal, Real Betis
Taliansko: Lazio, AC Milan
Francúzsko: Marseille, Rennes
Belgicko: Anderlecht, Standard Liege
Portugalsko: Sporting Lisabon
Turecko: Fenerbahce, Akhisar Belediyespor
Rusko: Krasnodar, Spartak Moskva
Švajčiarsko: FC Zurich
Ukrajina: Vorskla Poltava
Česká republika: Slavia Praha, Jablonec

Prvé zápasy skupinovej fázy sa hrá 20. septembra, posledné kolo sa odohrá 13. decembra.

Vyraďovacia fáza začína vo februári a finálový zápas je na programe 29. mája na štadióne Olympic Stadium v azerbajdžanskom Baku.