Trend v Premier League pokračuje: Po zisku titulu nasleduje vyhadzov

Trend v Premier League pokračuje: Po zisku titulu nasleduje vyhadzov

Vyhodenie manažéra Chelsea Antonia Conteho znamená, že až v šiestich z ostatných 8 sezón Premier League manažér, ktorý získal s klubom titul, skončil na lavičke už nasledujúce leto. Ak nie skôr. Čaká niečo podobné aj Guardiolu?

Od sezóny 2009/10 boli manažéri Carlo Ancelotti, Roberto Mancini, Jose Mourinho, Claudio Ranieri a Antonio Conte vyhodení - a Alex Ferguson odišiel do dôchodku - už v priebehu nasledujúcej sezóny po zisku titulu.

Výnimkami sú iba legendárny šéf United Ferguson v sezóne 2010/11 a Manuel Pellegrini v Manchesteri City v sezóne 2013/14, ktorí na lavičke vydržali dve sezóny.

Najhorúcejšia stolička je v londýnskej Chelsea, keď až traja zo šiestich uvedených manažérov boli práve z tohto klubu.

Žiaden klub Premier League nedokázal obhájiť titul už deväť sezón za sebou.

Ostatných osem majstrov Premier League (nie je zahrnutá sezóna 2017/18)
SezónaKlubManažérČo sa udialo?
2009/10ChelseaCarlo AncelottiVyhodený na konci nasledujúcej sezóny
2010/11Man UtdAlex FergusonBol na lavičke ešte ďalšie dve sezóny
2011/12Man CityRoberto ManciniVyhodený pred koncom nasledujúcej sezóny
2012/13Man UtdAlex FergusonZískal titul a odišiel do dôchodku
2013/14Man CityManuel PellegriniZostal na lavičke ďalšie dve sezóny
2014/15ChelseaJose MourinhoVyhodený v priebehu nasledujúceho decembra
2015/16LeicesterClaudio RanieriVyhodený v priebehu nasledujúceho februára
2016/17ChelseaAntonio ConteVyhodený na konci nasledujúcej sezóny


Počet dní medzi ziskom titulu a vyhadzovomAko tomu bolo v minulosti?

V prvých 17 sezónach Premier League sa nikdy nestalo, že by manažér víťazného tímu opustil klub už v nasledujúcej sezóne. Bolo to však iné obdobie.

V uvedených sezónach sme mali iba štyri kluby a štyroch manažérov, ktorí sa mohli tešiť z ligového titulu - Ferguson v United (11-krát), Arsene Wenger v Arsenale (3-krát), Mourinho v Chelsea (2-krát) a Kenny Dalglish v Blackburne (raz).

Dalglish získal s Blackburnom titul v sezóne 1994/95 a okamžite sa stal futbalovým riaditeľom klubu. Klub opustil o 14 mesiacov neskôr.

Prečo vždy Chelsea?

Žiaden manažér Chelsea si v ére Premier League neudržal prácu dlhšie ako tri roky - iba Mourinho (pri prvom pôsobení v klube), Ranieri a Glenn Hoddle boli na Stamford Bridge celé tri sezóny.

Zdá sa však, že ich systém fungovania celkom funguje. Pod vedením Romana Abramoviča od roku 2003 sa na lavičke modrých vystriedalo 11 rôznych manažérov, vrátane dočasných, ktorí viedli tím iba niekoľko mesiacov. Až sedem z nich dokázalo s tímom vybojovať trofeje.

Žiaden manažér Chelsea, ktorého najal ruský miliardár a ktorý bol na lavičke minimálne jednu celú sezónu, neostal bez trofeje. The Blues neboli nikdy bez trofeje dlhšie ako jeden rok.Ako je na tom Premier League v porovnaní s ostatnými súťažami?

Šesť horeuvedených zmien v Premier League je viac ako v ostatných štyroch najlepších európskych ligových súťažiach. Hlavný rozdiel medzi Premier League a ostatnými uvedenými súťažami je, že v nich väčšinou jednoznačne dominuje jeden alebo dva ďalšie kluby. Napriek tomu je aj v ostatných ligových sútažiach podobných zmien pomerne veľa.

Za ostatných osem sezón sme v Bundesliga napočítali päť takýchto manažérskych výmien, v La Lige a francúzskej Ligue 1 štyri a v talianskej Serie A tri.


Mohlo by vás zaujímať

Bitka o televízne práva na Premier League sa opäť začína

Bitka o televízne práva na Premier League sa opäť začína

Kedy sa otvára letné transferové okno v Premier League?

Kedy sa otvára letné transferové okno v Premier League?

Základné informácie o letnom prestupovom období 2019 v štyroch najvyšších ligových súťažiach v Anglicku (Premier League, Championship, League One a League Two).

Najväčší súboj o titul v histórii Premier League

Najväčší súboj o titul v histórii Premier League

Štrnásť zápasov za sebou muselo vyhrať City, aby dokázalo v konečnej tabuľke preskočiť Liverpool, ktorý sa zároveň stal bezkonkurenčne najlepším vicemajstrom v histórii najvyššej anglickej súťaže.