Trend v Premier League pokračuje: Po zisku titulu nasleduje vyhadzov

Vyhodenie manažéra Chelsea Antonia Conteho znamená, že až v šiestich z ostatných 8 sezón Premier League manažér, ktorý získal s klubom titul, skončil na lavičke už nasledujúce leto. Ak nie skôr. Čaká niečo podobné aj Guardiolu?

Od sezóny 2009/10 boli manažéri Carlo Ancelotti, Roberto Mancini, Jose Mourinho, Claudio Ranieri a Antonio Conte vyhodení – a Alex Ferguson odišiel do dôchodku – už v priebehu nasledujúcej sezóny po zisku titulu.

Výnimkami sú iba legendárny šéf United Ferguson v sezóne 2010/11 a Manuel Pellegrini v Manchesteri City v sezóne 2013/14, ktorí na lavičke vydržali dve sezóny.

Najhorúcejšia stolička je v londýnskej Chelsea, keď až traja zo šiestich uvedených manažérov boli práve z tohto klubu.

Žiaden klub Premier League nedokázal obhájiť titul už deväť sezón za sebou.

Ostatných osem majstrov Premier League (nie je zahrnutá sezóna 2017/18)
Sezóna Klub Manažér Čo sa udialo?
2009/10 Chelsea Carlo Ancelotti Vyhodený na konci nasledujúcej sezóny
2010/11 Man Utd Alex Ferguson Bol na lavičke ešte ďalšie dve sezóny
2011/12 Man City Roberto Mancini Vyhodený pred koncom nasledujúcej sezóny
2012/13 Man Utd Alex Ferguson Získal titul a odišiel do dôchodku
2013/14 Man City Manuel Pellegrini Zostal na lavičke ďalšie dve sezóny
2014/15 Chelsea Jose Mourinho Vyhodený v priebehu nasledujúceho decembra
2015/16 Leicester Claudio Ranieri Vyhodený v priebehu nasledujúceho februára
2016/17 Chelsea Antonio Conte Vyhodený na konci nasledujúcej sezóny

Počet dní medzi ziskom titulu a vyhadzovom

Ako tomu bolo v minulosti?

V prvých 17 sezónach Premier League sa nikdy nestalo, že by manažér víťazného tímu opustil klub už v nasledujúcej sezóne. Bolo to však iné obdobie.

V uvedených sezónach sme mali iba štyri kluby a štyroch manažérov, ktorí sa mohli tešiť z ligového titulu – Ferguson v United (11-krát), Arsene Wenger v Arsenale (3-krát), Mourinho v Chelsea (2-krát) a Kenny Dalglish v Blackburne (raz).

Dalglish získal s Blackburnom titul v sezóne 1994/95 a okamžite sa stal futbalovým riaditeľom klubu. Klub opustil o 14 mesiacov neskôr.

Prečo vždy Chelsea?

Žiaden manažér Chelsea si v ére Premier League neudržal prácu dlhšie ako tri roky – iba Mourinho (pri prvom pôsobení v klube), Ranieri a Glenn Hoddle boli na Stamford Bridge celé tri sezóny.

Zdá sa však, že ich systém fungovania celkom funguje. Pod vedením Romana Abramoviča od roku 2003 sa na lavičke modrých vystriedalo 11 rôznych manažérov, vrátane dočasných, ktorí viedli tím iba niekoľko mesiacov. Až sedem z nich dokázalo s tímom vybojovať trofeje.

Žiaden manažér Chelsea, ktorého najal ruský miliardár a ktorý bol na lavičke minimálne jednu celú sezónu, neostal bez trofeje. The Blues neboli nikdy bez trofeje dlhšie ako jeden rok.

Ako je na tom Premier League v porovnaní s ostatnými súťažami?

Šesť horeuvedených zmien v Premier League je viac ako v ostatných štyroch najlepších európskych ligových súťažiach. Hlavný rozdiel medzi Premier League a ostatnými uvedenými súťažami je, že v nich väčšinou jednoznačne dominuje jeden alebo dva ďalšie kluby. Napriek tomu je aj v ostatných ligových sútažiach podobných zmien pomerne veľa.

Za ostatných osem sezón sme v Bundesliga napočítali päť takýchto manažérskych výmien, v La Lige a francúzskej Ligue 1 štyri a v talianskej Serie A tri.