Premier League 2018/19

Premier League 2018/19

PREMIER LEAGUE 2018/19

Základné informácie

SezónaPREMIER LEAGUE 2018/19je 27. sezónou Premier League (najvyššej anglickej futbalovej súťaže) od jej založenia v roku 1992. Žreb súťaže sme sa dozvedeli 14. júna 2018. Sezóna odštartovala 11. augusta 2018 a posledné kolo je naplánované na 12. mája 2019.

Obhajcom trofeje zo sezóny 2017/18 je Manchester City. Nováčikmi súťaže sú Wolverhampton, Cardiff City a Fulham FC, ktoré nahradili trojicu zostupujúcich klubov West Bromwich, Stoke City a Swansea City.

V domácich pohároch sú obhajcami Chelsea FC (The Emirates FA Cup) a Manchester City (Carabao Cup). Ligu majstrov si v sezóne 2018/19 zahrajú Manchester City (majster), Manchester United (vicemajster), Tottenham Hotspur (3. priečka) a Liverpool FC (4. priečka). V Európskej lige zastupuje anglickú najvyššiu súťaž trojica klubov - Chelsea FC (5. priečka), Arsenal FC (6. priečka) a Burnley FC (7. priečka).

Televízne práva

Na Britských ostrovoch vlastnia televízne práva na sezónu 2018/19 spoločnosti Sky Sports a BT Sport.

Pre Českú republiku a Slovensko vlastní práva na sezónu 2018/19 spoločnosť Lama Energy Group (LEG), ktorá v Českej republike prevádzkuje satelitnú službu Nová Digi TV a priame prenosy budú lukratívne iba v uvedenej platforme.

Na Slovensku sublicenciu od LEG vlastní spoločnosť Slovak Telekom, ktorá prevádzkuje služby Magio a Digi TV.

Kľúčové termíny

17. máj- Otvorenie letného transferového okna v Premier League
14. jún- Žreb Premier League 2018/19
26. júl- Druhé kvalifikačné kolo Európskej ligy (Burnley)
5. august- Community Shield (Manchester City vs Chelsea)
9. august- Uzavretie letného transferové okno v Premier League
11. august- Začína nová sezóna Premier League
23. august- Play-off Európskej ligy (možná účasť Burnley)
30. august- Žreb skupinovej fázy Ligy majstrov
31. august- Žreb skupinovej fázy Európskej ligy
18.-19. september- Štartuje skupinová fáza Ligy majstrov (Manchester City, Manchester United, Tottenham, Liverpool)
20. september- Štartuje skupinová fáza Európskej ligy (Chelsea, Arsenal, možná účasť Burnley)



Prehľad klubov

KlubMestoŠtadión (kapacita)ManažérPrezývka
Arsenal FCLondon (Holloway)Emirates Stadium (60 272)Unai EmeryThe Gunners
AFC BournemouthBournemouthDean Court (11 700)Eddie HoweThe Cherries
Brighton & Hove AlbionBrightonFalmer Stadium (30 750)Chris HughtonThe Seagulls
Burnley FCBurnleyTurf Moor (21 401)Sean DycheThe Clarets
Cardiff CityCardiffCardiff City Stadium (33 300)Neil WarnockThe Bluebirds
Chelsea FCLondon (Fulham)Stamford Bridge (41 798)Maurizio SarriThe Blues
Crystal PalaceLondon (South Norwood)Selhurst Park (25 073)Roy HodgsonEagles
Everton FCLiverpoolGoodison Park (39 571)Marco SilvaThe Toffees
FulhamLondon (Fulham)Craven Cottage (25 700)Scott ParkerThe Cottagers
Huddersfield TownHuddersfieldJohn Smith's Stadium (24 500)Jan SiewertThe Terriers
Leicester CityLeicesterKing Power Stadium (32 312)Brendan RodgersThe Foxes
Liverpool FCLiverpoolAnfield (45 276)Jürgen KloppThe Reds
Manchester CityManchesterEtihad Stadium (55 000)Pep GuardiolaThe Citizens
Manchester UnitedManchesterOld Trafford (75 635)Ole Gunnar SolskjaerThe Red Devils
Newcastle UnitedNewcastleSt James' Park (52 354)Rafael BenítezThe Magpies
Southampton FCSouthamptonSt Mary's Stadium (32 689)Ralph HasenhuttlThe Saints
Tottenham HotspurLondon (Tottenham)Tottenham Hotspur Stadium (62 062)Mauricio PochettinoSpurs
Watford FCWatfordVicarage Road (21 400)Javi GraciaThe Hornets
West Ham UnitedLondon (Upton Park)Olympic Stadium (60 010)Manuel PellegriniThe Hammers
Wolverhampton WanderersWolverhamptonMolineux (31 700)Nuno Espírito SantoWolves


Manažérske zmeny

KlubOdchádzajúci manažérDôvod odchoduDátum uvoľneniaPrichádzajúci manažérDátum príchodu
ArsenalArsene Wenger, Francúzskorezignácia manažéra13. máj 2018Unai Emery, Španielsko23. máj 2018
EvertonSam Allardyce, Anglickovyhodenie manažéra16. máj 2018Marco Silva, Portugalsko31. máj 2018
West Ham UnitedDavid Moyes, Škótskokoniec kontraktu16. máj 2018Manuel Pellegrini, Čile22. máj 2018
ChelseaAntonio Conte, Talianskovyhodenie manažéra13. júl 2018Maurizio Sarri, Taliansko14. júl 2018
FulhamSlaviša Jokanović, Srbskovyhodenie manažéra14. november 2018Claudio Ranieri, Taliansko14. november 2018
SouthamptonMark Hughes, Walesvyhodenie manažéra3. december 2018Ralph Hasenhuttl, Rakúsko5. december 2018
Manchester UnitedJose Mourinho, Portugalskovyhodenie manažéra18. december 2018Ole Gunnar Solskjar, Nórsko19. december 2018
Huddersfield TownDavid Wagner, Nemeckovzájomná dohoda14. január 2019Jan Siewert, Nemecko21. január 2019
Leicester CityClaude Puel, Francúzskovyhodenie manažéra24. február 2019Brendan Rodgers, Severné Írsko26. február 2019
FulhamClaudio Ranieri, Talianskovyhodenie manažéra28. február 2019Scott Parker, Anglicko28. február 2019


Hráčske zmeny

Letné transferové okno 2018sa oficiálne otvorilo vo štvrtok 17. mája 2018 a uzavrelo vo štvrtok 9. augusta 2018 (dva dni pred štartom Premier League) o 18:00 stredoeurópskeho času.

Zimné transferové okno 2019sa oficiálne otvorilo v utorok 1. januára 2019 a uzavrelo vo štvrtok 31. januára 2019 o polnoci stredoeurópskeho času.

Kompletný prehľad letných prestupov podľa jednotlivých kluboch Premier League nájdete tu.

Kompletný prehľad zimných prestupov podľa jednotlivých kluboch Premier League nájdete tu.

Príprava

Kompletný prehľadprípravných zápasov klubov Premier League pred novou sezónou 2018/19 nájdete tu.

Žreb

Kompletnýprogram jednotlivých kôl Premier League v sezóne 2018/19 nájdete tu.

Ako to vidia stávkové kancelárie

Celkový víťaz v sezóne 2018/19

jún 18júl 18sep 18nov 18jan 19feb 19
Manchester City1,571,611,661,252,751,90
Liverpool6,005,503,255,001,532,10
Tottenham17,0017,0034,0041,0021,0023,00
Manchester United8,007,5034,00201,00251,00201,00
Chelsea13,0015,0010,0021,00101,00751,00
Arsenal29,0021,0067,00126,00501,001501,00
Wolverhampton301,00251,00501,001001,004501,004501,00
Leicester301,00301,001001,001001,004501,004501,00
Watford1001,001001,00301,001001,004501,004501,00
Everton201,00251,00751,001001,004501,004501,00
West Ham501,00301,001001,002001,004501,004501,00
Bournemouth1001,001001,00751,001001,004501,004501,00
Brighton1001,001001,001001,004501,004501,004501,00
Burnley501,00751,001501,004501,004501,004501,00
Crystal Palace751,00751,00751,004501,004501,004501,00
Newcastle501,00751,001001,004501,004501,00-
Southampton401,00501,001001,004501,004501,00-
Cardiff2001,002001,003501,004501,004501,00-
Fulham1001,001001,001501,005001,004501,00-
Huddersfield1001,001501,002001,004501,004501,00-
Značky
Premier League

Mohlo by vás zaujímať

Tottenham sa definitívne zaradil medzi európsku elitu

Tottenham sa definitívne zaradil medzi európsku elitu

Spurs postúpili do semifinále Ligy majstrov, keď v zápase proti Manchesteru City predviedli vynikajúci výkon. O postup do finále prestížnej pohárovej súťaže si zahrajú s holandským Ajaxom. Ich prípadným finálovým súperom bude jeden z dvojice Barcelona alebo Liverpool.

Paul Merson: Manchester City je teraz jeden zápas od zlej sezóny

Paul Merson: Manchester City je teraz jeden zápas od zlej sezóny

Citizens vypadli vo štvrťfinále Ligy majstrov s Tottenhamom a teraz musia zabojovať o titul v Premier League. Inak sa ich sezóna bude považovať za nevydarenú, tvrdí Paul Merson.

Kde sa bude vysielať Premier League v rokoch 2019 až 2022?

Kde sa bude vysielať Premier League v rokoch 2019 až 2022?

Poznáme už majiteľov lukratívnych vysielacích práv v Anglicku, Nemecku, Taliansku, Španielsku či vo Francúzsku. Už čoskoro by sme sa mali dozvedieť meno vysielateľa aj pre Slovensko a Českú republiku.