Januárové posily mali dva mesiace na to, aby si zvykli na nové prostredie vo svojich nových kluboch v najvyššej anglickej sú?aži. Ako sa im to podarilo?

Oproti predchádzajúcim transferovým oknám bolo tento rok po?as januára na prestupovom trhu poriadne rušno. Liverpool, Southampton, Arsenal a Brighton prekonali svoje klubové transferové rekordy a celkovo anglické kluby investovali do nových tvárí najvä?šiu ?iastku v histórii zimných prestupových okien.

Na základe doterajších výkonov sme posily oznámkovali ako v škole od 1 do 5.

Alexis Sanchez

Meno Sancheza sa nieko?ko mesiacov spájalo s Manchesterom City, aby hrá? napokon zakotvil u mestského rivala v United. Stal sa sú?as?ou výmeny za Henrikha Mkhitaryana z Arsenalu a aktuálne na Old Trafford poberá najvyšší plat zo všetkých hrá?ov v sú?aži.

Už pred samotným prestupom na Old Trafford sa objavili pochybnosti, ?i José Mourinho potrebuje ?alšieho ofenzívneho hrá?a, ke? v kádri už má mladíkov Anthonyho Martiala a Marcusa Rashforda. ?í?an však svojimi výkonmi na ihrisku mohol zavrie? ústa všetkým kritikom. To sa ale bývalému hrá?ovi Barcelony absolútne nepodarilo.

Sedmi?ka sa v Manchesteri vyslovene trápi. Diabli vyhrali štyri zo šiestich zápasov Premier League, v ktorých nastúpil, ale ur?ite to nebolo jeho zásluhou. Sanchezovi zatia? Mourinhov systém hry nesedí.

Po jeho prestupe po?et gólov za 90 minút klesol z 0,43 na 0,17. Zatia? v drese diablov nezaznamenal jedinú asistenciu. Tiež klesol po?et jeho prihrávok za 90 minút a jediným plusom je zvýšený po?et skompletizovaných driblingov.

Naše hodnotenie: 4

Terence Kongolo

Získanie Kongola nová?ikom z Huddersfieldu sa javilo ako ve?mi dobrý krok. Tento hrá? bol spájaný s viacerými top klubmi, aby napokon prestúpil z Feyenoordu do Monaca. Šampión Ligue 1 ho poslal na hos?ovanie do najvyššej anglickej sú?aže, aby jeho nová posila získala viac hracieho ?asu.

Pre 24-ro?ného hrá?a to však rozhodne nebol vysnený štart. V jeho prvých štyroch štartoch v rámci Premier League teriéri inkasovali až osem gólov, ?o je naozaj ve?ký po?et. A to aj napriek tomu, že ich súpermi boli aj Manchester United, Liverpool ?i Spurs.

Zdá sa, že Kongolo má problém adaptova? sa v anglickom prostredí a túto teóriu podporujú aj jeho štatistiky. Nie je to žiaden hanebný výsledok, ale teriéri ur?ite potrebovali získa? hrá?a, ktorý im okamžite pomôže v ich boji o záchranu medzi elitou.

Z obrancov Huddersfieldu má Kongolo na konte najmenej prihrávok a ich presnos? je tiež na najhoršej úrovni. Rovnako neúspešne je na tom aj ?o sa týka vzdušných súbojov.

Naše hodnotenie: 3

André Ayew

Ayew sa vrátil na Liberty Stadium, ale nie je to už ten istý úto?ník, ktorý v auguste 2016 zo Swansea odchádzal. Vo West Hame žiadnu dieru do sveta nespravil a pri jeho návrate mu mal pomôc? jeho brat Jordan, ktorý do Walesu prišiel minulý január z Aston Villy.

V doterajších štyroch odohraných zápasoch však ešte nestrelil gól a odmenou za jeho úsilie mu je iba jedna asistencia. Každopádne Swans zaznamenali v týchto zápasoch až dve ví?azstvá.

Momentálne je v po?te o?akávaných gólov za 90 minút na ?ísle 0,16, ?o je horšie ?íslo ako má jeho brat Jordan a je teda podobnou hrozbou pre bránu súpera ako napríklad Federico Fernández. Ur?ite to nie je návrat domov, akí všetci fanúšikovia i samotný hrá? o?akávali.

Pierre-Emerick Aubameyang

Arsenal získal hviezdneho úto?níka z Dortmundu za 57 miliónov libier, ?o je klubový rekord. Príchod Aubameyanga na Emirates mal by? symbolom ve?kých zmien v tíme ?erveno-bielych. Aby sme však povedali pravdu, bol to skôr panický nákup ako nejaké systémové riešenie.

Góly gabonského ostrostrelca mali vráti? Gunners na správnu cestu, ke? aktuálne klubu patrí šiesta prie?ka s prakticky nulovou šancou na umiestnenie medzi top štvorkou. Alexandre Lacazette, rekordná posila leta, sa za?al v Anglicku trápi?, Sánchez odišiel do United a Giroud do londýnskej Chelsea.

Aubameyang skóroval hne? pri svojom debute pri výhre 5:1 nad Evertonom. V ?alších štyroch zápasoch Premier League však kanonieri dokázali vyhra? iba raz. Prehry s Tottenhamom Hotspur, Manchesterom City – v zápase, v ktorom nová úto?ná posila nepremenila pokutový kop – a Brightonom ur?ite neboli v plánoch Arsena Wengera.

Gól a asistencia pri výhre 3:0 nad Watfordom však Gabon?ana posunulu na hodnotu 0,6 gólu za 90 odohraných minút. Slušná bilancia, aj ke? toto ?íslo bolo po?as jeho pôsobenia v Borussii Dortmund vyššie (0,81).

Rovnako klesla aj hodnota v po?te o?akávaných gólov za 90 minút - z 1,05 na 0,68. Stále je to však najvyššie ?íslo zo všetkých hrá?ov na Emirates.

Niektorí fanúšikovia sú možno z 28-ro?ného úto?níka zatia? sklamaní, ale na severe Londýna robí presne to, ?o sa od neho o?akáva.

Naše hodnotenie: 2

Henrikh Mkhitaryan

Mkhitaryanov prestup na Emirates bol v tieni presunu Sancheza opa?ným smerom. Je to však 29-ro?ný hrá?, ktorý na novom pôsobisku predvádza ove?a lepšie výkony ako ?í?an na Old Trafford. Opä? našiel formu z Dortmundu a ukazuje sa, že Mourinho jeho prednosti jednoducho nevedel využi? na sto percent.

Jeho prvý štart za Gunners bol pri výhre 5:1 nad Evertonom. Zaznamenal v ?om tri asistencie a zdalo sa, že spolu s Aubameyangom a Mesutom Özilom vytvorí ve?mi silnú trojku.

V štyroch nasledujúcich ligových zápasoch pridal ?alší gól i asistenciu, obe prišli pri výhre 3:0 nad Watfordom. Jeho najvä?šie záblesky teda prišli v rovnakých zápasoch ako v prípade Aubameyanga.

Mkhitaryan však primárne prišiel, aby tvoril hru. Za 90 minút zaznamenal viac striel na bránu, ale má na konte menej k?ú?ových prihrávok a menej úspešných driblingov. Jeho asistencie, z ktorých mal padnú? gól, sa za 90 minút hry zvýšili z 0,21 na 0,54 – najlepšie ?íslo z kádra Arsenalu.

Arsenal ur?ite nemusí túto výmenu ?utova?, hlavne ak by Sanchez mal odís? z Emirates na konci sezóny úplne zadarmo.

Theo Walcott

Everton investoval do príchodu Walcotta 20 miliónov libier. Bývalý krídelník Arsenalu pridal do úto?nej fázy hry karameliek rýchlos? a na Goodison Parku sa okamžite dokázal presadi?. Zaznamenal asistenciu s West Bromwichom a skóroval dvakrát pri výhre 2:1 nad Leicesterom.

Potom ešte pridal jednu asistenciu pri výhre 2:1 nad Stoke City. 29-ro?ný hrá? sa s preh?adom usadil v základe a ukazuje, že stále má ?o ponúknu? aj anglickej reprezentácii.

Jeho asistencie, z ktorých mal padnú? gól, za 90 minút sú na ?ísle 0,28 – najvä?šie ?íslo zo všetkých hrá?ov Evertonu. O?akávané góly za 90 minút sú na hodnote 0,35 a to ho radí na štvrtú prie?ku v tíme. Zrealizoval viac k?ú?ových prihrávok a má na konte viac úspešných driblingov ako za celú predchádzajúcu sezónu v drese Gunners.

Žiaden iný hrá? v drese Evertonu neskompletizoval viac driblingov za 90 minút ako práve Walcott. V prihrávkach je na tom lepšie iba Gylfi Sigurdsson.

Virgil van Dijk

Šes?mesa?ná nahá?a?ka Liverpoolu za získaním holandského stredného obrancu sa skon?ila happy-endom. ?ervení zaplatili za hrá?a 75 miliónov libier, ?o je rekordná ?iastka za získanie obrancu.

Debut Holan?ana bol ako z rozprávky. Bývalý hrá? Southamptonu rozhodol o výhre ?ervených v domácom zápase v Merseyside derby.

Klopp ho však nezískal, aby strielal góly, ale aby zaplátal neustále diery v obrane ?ervených. Od jeho príchodu Liverpool odohral sedem zápasov v Premier League a inkasoval v nich šes? gólov, ?o dáva priemer 0.85 gólu po?as 90 odohraných minút. Pred príchodom van Dijka bolo toto ?íslo 1,12.

V zápasoch proti Spurs a Manchesteru United sme mohli opä? vidie? nieko?ko chýb v obrannej formácii klubu z Anfieldu, ale Klopp má po príchode Holan?ana ur?ite na ?om stava? do budúcnosti.

Cenk Tosun

V marci sa zdalo, že Tosun bude ?alšou drahou prestupovou chybou Evertonu. Nedokázal sa gólovo presadi? a nehrával ani pravidelne, hoci tureckí fanúšikovia sa ?udovali, pre?o mu Sam Allardyce nedáva viac šancí.

Tosun potom skóroval v zápase s Burnley a z 26-ro?ného úto?níka definitívne opadla úvodná nervozita. Zaznamenal štyri góly v ostatných troch zápasoch a vybojoval karamelkám šes? bodov, ktoré ich posunuli vyššie od zostupového pásma.

Momentálne je v klube tretím najlepším strelcom sezóny a to aj napriek tomu, že v Premier League odohral iba 424 minút. Iba Wayne Rooney a Oumar Niasse majú na konte viac presných zásahov a to odohrali o 1 500 minút viac ako turecký reprezentant.

Allardycovi zrejme stávka na Tosuna vyšla a investovaných 27 miliónov libier sa za?ína karamelkám spláca?.

Aaron Lennon

30-ro?ný hrá? opustil Everton, aby uvo?nil miesto novým posilám a presunul sa do Burnley. Nebol to prestup, z ktorého by sa fanúšikovia posadili na zadok, ale Burnley jeho príchodom získalo obrovské množstvo skúseností, podobne ako tomu bolo v lete po príchode Jonathana Waltersa.

Lennon sa po svojom prestupe ukazuje v tom najlepšom svetle. Po príchode na Turf Moor skompletizoval o 100 percent viac obranných zákrokov za 90 minút (2,2) a nikto v kádri Seana Dycheho nemá v tomto smere lepšie ?ísla. Na konte má aj viac úspešných prihrávok ?i skompletizovaných driblingov. V oboch štatistikách je na tretej prie?ke v celkom kádri Burnley.

Lennon odsunul 23-ro?ného Georges-Kévina Nkoudoua iba na lavi?ku náhradníkov a aktuálne má garantované miesto v Dycheho základnej jedenástke.

Naše hodnotenie: 1

Kenedy & Martin Dúbravka

Medzi top prestupmi januára sme si vyberali medzi krídelníkom Chelsea Kenedym a brankárom Martinom Dúbravkom, ktorí posilnili Newcastle a vedenie strák môže by? s ich výkonmi zatia? maximálne spokojné.

29-ro?ný brankár sa zaskvel výborným výkonom proti Manchesteru United a po ?istom konte v tomto zápase si pre seba ukradol pozornos? médií. A to aj napriek tomu, že na opa?nej strane stál skvelý David de Gea.

Zverenci Rafaela Beníteza inkasujú menej gólov na zápas (1) ako pred príchodom Dúbravku (1,38). Nebola to však defenzíva, ktorá robila najvä?šie vrásky na tvári Rafu Beniteza.

Hlavne na druhom konci ihriska sa Magpies výrazne trápili. A práve príchod Kenedyho je zrejme jeden z najvä?ších dôvodov, pre?o zrejme Premier League na St James’ Park uvidíme aj v nasledujúcej sezóne.

Za 445 odohraných minút v Premier League zaznamenal dva góly a jednu asistenciu. 22-ro?ný mladík má najviac striel za 90 minút zo všetkých hrá?ov v kádri a iba Jonjo Shelvey a Matt Ritchie majú na konte viac k?ú?ových prihrávok. Je druhým v poradí v po?te skompletizovaných driblingov za Jacobom Murphym.

Benítez spravil v januári skvelé nákupy, aj napriek minimálnemu rozpo?tu, ktorý mal k dispozícii.

Mohlo by vás zaujímať

Hráč a manažér mesiaca október: Frank Lampard a Jamie Vardy

Za najlepšieho hráča a manažéra mesiaca októbra si fanúšikovia zvolili útočníka líšok Jamieho Vardyho a manažéra modrých Franka Lamparda.

Premier League 2019/20

Sezóna PREMIER LEAGUE 2019/20 je 28. sezónou Premier League (najvyššej anglickej futbalovej súťaže) od jej založenia v roku 1992. Sezóna sa začína 10. augusta 2019 a posledné kolo je naplánované na 17. mája 2020.

Mauricio Pochettino skončil v Tottenhame, nahradil ho Jose Mourinho

Argentínsky manažér neustál zlý štart do novej sezóny a po piatich rokoch opúšťa severný Londýn. Nahradí ho bývalý manažér Chelsea a Manchesteru United Jose Mourinho, ktorý s kohútmi podpísal kontrakt do konca sezóny 2022/23.