Ako môže Virgil van Dijk pomôcť Liverpoolu?

Ako môže Virgil van Dijk pomôcť Liverpoolu?

Virgil van Dijk sa 1. januára stane novou posilou obrannej formácie Liverpoolu. Červení ho získali zo Southamptonu za rekordnú čiastku za obrancu - 85 miliónov eur. Ako môže Holanďan pomôcť družine Jurgena Kloppa?

Po októbrovej prehre 1:4 s Tottenhamom bývalý manažér Liverpoolu Graeme Souness identifikoval najväčší problém svojho bývalého zamestnávateľa. „Ste tak silný ako je silný najslabší článok vášho tímu,“ povedal Souness pre Sky Sports.

„Dnes bol Dejan Lovren najslabším článkom tímu a po 10 minútach tím prehrával 0:2 s jedným z najlepších klubov v krajine. Jeden človek nevyrieši vaše problémy. Ale ak by to bol dnes Virgil van Dijk, po 10 minútach by sme 0:2 neprehrávali.“

Sústredený a vo forme hrajúci Van Dijk bude určite veľkou oporou zadnej línie červených. „Myslím si, že by bol posilou pre ktorýkoľvek tím,“ dodal Souness. V ktorých oblastiach môže byť Holanďan najväčším prínosom pre tím Jurgena Kloppa?

1. Menej chýb v obrane

Manažér Liverpoolu často kritizoval detinské chyby v obrannej formácii svojho tímu. Pre príklad nemusíme chodiť ďaleko, stačí si spomenúť ako červení stratili dvojgólové vedenie s Arsenalom.

Klopp však stále hovoril o chybách v systéme hry, namiesto toho, aby poukázal na jednoznačné individuálne chyby. Otázkou samozrejme zostáva, či k chybám prišlo pre jeho systém hry alebo hráči v obrane jednoducho nemajú dostatočné sebavedomie.

Asi nikto nemôže namietať, že ak by v bráne Liverpoolu stál David de Gea namiesto Simona Mignoleta, tak by mali momentálne červení na konte oveľa viac bodov. Dokáže však aj obranca svetovej triedy pozdvihnúť výkon celej defenzívy?

Podľa portálu Opta je Van Dijk jedným zo štyroch stredných obrancov, ktorý odohral v Premier League za ostatné tri sezóny viac ako 60 zápasov a nespravil ani jednu chybu vedúcu ku gólu súpera. Lovren spravil takéto chyby tri. A obranca, ktorý nerobí chyby, môže byť rozdielovým hráčom.

2. Bránenie jeden na jednoho

Van Dijka čaká v Liverpoole ťažká práca. Červení majú ofenzívne chúťky a o to kvalitnejšiu prácu musia odvádzať strední obrancovia. Poukázala na to aj legenda červených Jamie Carragher.

„Vždy rozmýšľam nad tým, aké zložité musí byť hrať na poste stredného obrancu pod Jurgenom Kloppom,“ povedal Carragher pre Sky Sports. „Nemyslím si, že Klopp má v tíme defenzívneho záložníka svetovej triedy a ak krajní obrancovia útočia, strední obrancovia ostanú úplne izolovaní.“

Nebude to však pre Van Dijka úplne iná situácia. Hral za Celtic, ktorý totálne ovládol domácu ligovú súťaž a aj za progresívne hrajúci Southampton. Aj bývalý manažér svätcov Claude Puel vyzdvihol Van Dijkove schopnosti pri bránení jeden na jednoho.

„Pri našom štýle hry musíte mať v kádri obrancu, ktorý zvládne hru jeden na jednoho a Van Dijk je v tomto smere fantastickým hráčom,“ povedal Puel. A štatistiky tieto jeho slová iba potvrdzujú.

V minulej sezóne napriek oveľa väčšiemu počtu útokov, ktoré smerovali na bránu svätcov ako museli riešiť obrancovia Liverpoolu, dokázali súperi oklamať Holanďana iba minimálne. Súperi cez neho driblingom dokázali za celú predchádzajúcu sezónu prejsť iba šesťkrát. U Lovrena k tomu prišlo 17-krát.

3. Rozohrávka z obrany

Defenzívne kvality budú najdôležitejším aspektom práce Van Dijka v Liverpoole. Holanďan však dokáže hrať aj konštruktívne, čo je pri štýle hry Kloppovej družiny veľmi vítaným bonusom.

Kvalita ofenzívnych hráčov červených je nespochybniteľná, ale súperi niekedy dokážu presingom odstrihnúť obranu od stredovej formácie. Rozohrávka v zadnej formácii je totiž často príliš pomalá a chýba dostatok kreativity.

Obrancovia Manchesteru City John Stones a Nicolas Otamendi dokážu vyviesť loptu z obrany oveľa lepšie ako strední obrancovia Liverpoolu.

Van Dijk to môže zmeniť. Jeho presnosť dlhých prihrávok bola v minulej sezóne najlepšia zo všetkých obrancov v Premier League. Táto vlastnosť by mohla byť veľmi užitočná hlavne pri rýchlych protiútokoch tímu z Anfieldu.

Presnosť dlhých prihrávok v Premier League 2016/17

HráčPresnéNepresné%-na úspešnosť
Van Dijk975862,6%
Matip938851,4%
Lovren14016146,5%
Klavan495845,8%


Záver

Je pravdou, že forma Van Dijka v ostatných mesiacoch poklesla. Sám hráč toto obdobie označil ako "niekoľko zložitých mesiacov", ale faktom je, že Liverpool získal jednoho z najkomplexnejších obrancov v Premier League.

„Myslím si, že je to jeden z hráčov, ktorý by mal hrať v jednom z najlepších európskych klubov. Je to jeden z najlepších obrancov v Európe a som na neho veľmi pyšný,“ povedal jeho bývalý tréner Dick Lukkien, ktorý pri ňom stál na začiatku jeho futbalovej kariéry.

Jeho manažér v Groningene, bývalý krídelník Rangers Pieter Huistra, tiež nešetril slovami chvály.

„Bolo jasné, že sa z neho stane super hráč,“ povedal Huistra told Sky Sports. „Stále je mladý a môže sa ďalej zlepšovať. Má pred sebou veľké veci. Som o tom presvedčený.“ A ďalšie roky v červenom drese ukážu, akým dobrým hráčom Virgil van Dijk naozaj je.


Mohlo by vás zaujímať

Prestupové novinky a špekulácie z anglickej Premier League (2.7.2020)

Prestupové novinky a špekulácie z anglickej Premier League (2.7.2020)

Prestupy, hosťovania, nové kontrakty a špekulácie z anglickej Premier League.

Premier League - výsledky sezóny 2019/20

Premier League - výsledky sezóny 2019/20

Kompletné výsledky anglickej najvyššej súťaže pre sezónu 2019/20.

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Kompletný žreb anglickej najvyššej súťaže pre sezónu 2019/20.