Bitka o televízne práva na Premier League sa opäť začína

Bitka o televízne práva na Premier League sa opäť začína

Už na na konci januára sa rozhodne, kto bude vysielať Premier League v rokoch 2019 až 2022. A do bitky o lukratívne práva sa môže zapojiť niekoľko nových potenciálnych záujemcov...

Aktuálne majú zakúpené práva dve spoločnosti - Sky a BT. Môžu vysielať 168 zápasov za sezónu a za celkovo 7 televíznych balíčkov boli ochotní zaplatiť 5,14 miliardy libier.

Nový tender na televízne práva sa bude týkať sezón v rokoch 2019 až 2022. Počet zápasov, ktoré budú môcť spoločnosti vysielať naživo, sa zvýši na 200 (z celkového počtu 380 zápasov za sezónu).

V hre je 5 balíkov pozostávajúcich z 32 zápasov a dva balíky obsahujúce 20 zápasov za sezónu. Žiadna spoločnosť nemôže odvysielať viac ako 148 zápasov za sezónu.

Premier League sa navyše presúva do víkendového prime-time - osem zápasov sa bude vysielať v sobotu o deviatej večer.

Ponuky je možné podať do konca januára, víťazov sa dozvieme na začiatku februára.

Takto rástli ?iastky za televízne práva na Premier League

Zapoja sa noví hráči?

Nie je pochýb o tom, že suma za televízne práva bude naďalej rásť a najväčšou otázkou aktuálne je, či sa do boja zapoja aj technologickí giganti Amazon, Facebook, Twitter a Netflix.

Napríklad Amazon si už zabezpečil práva na tenisové turnaje ATP. Amazon Prime v Anglicku a Írsku vysiela naživo 37 turnajov z okruhu ATP. Neskôr získal aj práva na US Open a teraz sa špekuluje, že by mohol mať záujem aj o Premier League.

Facebook tiež nevylúčil, že sa bude uchádzať o práva na najvyššiu anglickú súťaž. Spolu s Fox Sports už v tejto sezóne odvysielal niekoľko zápasov Champions League a tiež finálový zápas Champions Trophy v krikete.

Na jeseň neuspel s ponukou 610 miliónov dolárov na indickú Premier League v krikete. Potvrdzuje to však, že má záujem stať sa dôležitým hráčom aj v oblasti športu.

Najserióznejším záujemcom zostáva Sky, ktorá má práva na Premier League od vytvorenia súťaže v roku 1992. Biznis model Sky je postavený na Premier League a ak by sa jej nepodarilo práva získať, bola by to pre spoločnosť katastrofa.

Na rozdiel od Sky, BT nie je vyslovene závislá od anglickej najvyššej súťaže. Chce si naďalej udržať silnú pozíciu na trhu, má už však vo svojom portfóliu Premiership Rugby a Champions League, takže prípadná strata práv z Premier League by pre nich nebola až taká bolestivá.

„Myslím si, že Sky a BT si svoje práva udržia,“ povedal Mr Jellis, editor magazínu TV Sports Markets. „Amazon alebo Facebook by mohli získať niektorý z dostupných balíčkov.“

„Nemôžeme však vylúčiť ani veľké prekvapenie, podobne ako tomu bolo pred piatimi rokmi, keď spoločnosť BT neočakávane prvýkrát získala práva na anglický futbal.“Značky
Premier League

Mohlo by vás zaujímať

United ponúkne Pogbovi megamzdu, West Ham chce Martiala a Rodri smeruje do City

United ponúkne Pogbovi megamzdu, West Ham chce Martiala a Rodri smeruje do City

Manchester United je pripravený ponúknuť Paulovi Pogbovi nový megakontrakt s týždennou mzdou 500 tisíc libier.

Man Utd opäť neuspel s ponukou za Wan-Bissaku, Chelsea nechce pustiť Williana

Man Utd opäť neuspel s ponukou za Wan-Bissaku, Chelsea nechce pustiť Williana

Manchester United ponúkol za pravého obrancu Crystal Palace 50 miliónov libier, uviedol portál Sky Sports News.

Premier League a prestupové špekulácie: Ndombele, Coutinho, Gomez, Diop, Salah, Felix

Premier League a prestupové špekulácie: Ndombele, Coutinho, Gomez, Diop, Salah, Felix

Najnovšie prestupové špekulácie z anglickej Premier League (17.6.2019).