Chelsea sa rozsypala obrana. Ako sa dostane zo slepej uličky?

Chelsea sa rozsypala obrana. Ako sa dostane zo slepej uličky?

Šesť úvodných zápasov sezóny a deväť inkasovaných gólov. Obrana Chelsea, ktorá bola dlhé roky pýchou klubu zo Stamford Bridge a pomáhala mu získavať trofeje, je vo veľkej kríze a nepomohol jej ani návrat strateného syna.

Keď Chelsea oznámila, že za 32 miliónov libier kúpila Davida Luiza, niektorí fanúšikovia sa tešili na návrat zabávača, iní sa chytali za hlavu, keď si spomenuli na jeho štýl bránenia a uvedomili si, že Chelsea potrebuje prvotriedneho obrancu. Nanešťastie pre Chelsea, naplnili sa obavy tých druhých, ktoré sú o to výraznejšie, že defenzíve The Blues chýba pre zranenie John Terry.

Conte si, podobne ako Mourinho, zakladá na dobrej defenzíve – počas troch majstrovských sezón v Taliansku inkasoval Juventus iba 20, 23 a 24 gólov. Teraz má za šesť zápasov (z ktorých štyri nevyhral) v podstate polovicu gólov ako v tej najúspešnejšej.

Obrane Chelsea v posledných zápasoch chýba organizácia, to sa ukázalo aj v zápase s Arsenalom, keď v 56. minúte zlyhala ofsajdová pasca a Chelsea skoro dostala štvrtý gól. Cahill, Ivanovič a Kante vystúpili, 32-miliónový Luiz však na to zabudol a Walcott sa ocitol v čistej šanci.

V základe jednoznačne chýba skúsený John Terry, hoci sa s ním pôvodne v tejto sezóne ani nerátali a zmluvu predlžoval na poslednú chvíľu. Cahill má množstvo skúseností, no ani v 30 rokoch nie je prvotriednym vodcom obrany, ktorý by dokázal nahradiť Terryho. Sám občas pôsobí zmätene a stratene, preto nemôže usmerňovať ani Luiza. Ten zas bez pomoci zjavne nevie v strede obrany plnohodnotne fungovať.Cahill spôsobil proti Arsenalu prvý gól a pomaly sa vynára otázka, či Chelsea namiesto jedného obrancu nepotrebuje dvoch – anglický reprezentant už nie je najmladší a lepší už, zdá sa, nebude.

A čo Courtois? Chelsea sa kvôli nemu zbavila Petra Čecha, no brankár, ktorý bol v sobotu na druhej strane ihriska, pôsobí istejšie a Arsenalu výrazne pomáha. Courtois je nepochybne skvelý brankár, no už od svojho príchodu často rozpráva o tom, kde by mohol pôsobiť po odchode z Chelsea alebo čo bude robiť, keď mu na Stamford Bridge skončí zmluva.

Courtois nepôsobí ako najvernejší typ a ak pravidelne rozmýšľa nad tým, či vôbec v Chelsea chce byť, tak sa nedokáže sústrediť na hru. Mal by však pamätať na to, že na svoju šancu čaká Asmir Begovič, ktorý v minulom ročníku počas Belgičanovho zranenia ukázal, že je vynikajúcim brankárom a pokojne by mohol chytať aj v základnej zostave.

Aj tak sa však okruhom vrátime k pôvodnému problému – k Davidovi Luizovi. Brazílčan viditeľne nedokázal nahradiť Johna Terryho, ktorý by sa pomaly mal uberať do dôchodku. Ak to nie je v jeho možnostiach, načo ho Chelsea kupovala? V Londýne sa už šušká o tom, že Abramovič Contemu dá viac peňazí a taliansky manažér si v januári kúpi poriadneho stopéra. No to nie je všetko – na pravom kraji obrany hrá Branislav Ivanovič, ktorý ma 32 rokov. Nahradil ho mal Azpilicueta, ten však doteraz hrá naľavo. Ak Chelsea kúpi stopéra, vyrieši tým jeden obrovský problém, no čoskoro sa objavia ďalšie defenzívne nedostatky. A potom možno vedenie klubu konečne začne uvažovať nad tým, prečo sa zbavilo Ryana Bertranda, prečo na dva roky poslalo preč Christensena a prečo je John Terry v 35 rokoch hrajúcim pamätníkom toho, že Chelsea kedysi dávala príležitosť aj odchovancom.

Zdieľanie článku

Komentáre