Profil Granita Xhaku, novej posily londýnskeho Arsenalu

Profil Granita Xhaku, novej posily londýnskeho Arsenalu

Arsenal včera získal 23-ročného Granita Xhaku z Borussie Monchengladbach za sumu okolo 40 miliónov eur. Prinášame vám základné informácie, ktoré potrebujete vedieť o tomto mladom talentovanom záložníkovi.

Profil hráča

Dátum narodenia: 27.september 1992 (23 rokov)
Miesto narodenia: Bazilej, Švajčiarsko
Výška: 185 cm
Národnosť: švajčiarska, albánska
Pozícia: stredný záložník
Noha: ľavá
Hráčov agent: Relatives

Pozadie

Granit sa narodil v Bazileji a má albánskych rodičov z Kosova. Xhaka je mladší z dvoch synov, obaja sú futbaloví hráči. Granit a jeho starší brat Taulant prešli spolu všetkými mládežníckými úrovňami v Bazileji. Granit v roku 2012 prestúpil do Gladbachu.

Vyhral s Bazilejom dva tituly v Swiss Super League a jedenkrát triumfoval vo Swiss Cup-e. V roku 2012 získal ocenenie za najlepšieho mladého hráča roka a manažér švjačiarskeho klubu Thorsten Fink vtedy povedal:„Xherdan Shaqiri je najväčším talentom Švajčiarska... po Xhakovi.“

Švjačiarska hviezdička priviedla reprezentačný tím do 21 rokov do finále európskeho šampionátu v roku 2011, dva roky po tom čo Xhaka pomohol Švajčiarsku k finálovej výhre nad Neymarovou Brazíliou na svetovom šampionáte do 17 rokov v Brazílii.

Xhaka debutoval v seniorskom tíme vo veku 18 rokov a získal si pozornosť viacerých nemeckých klubov. Vybral si Gladbach, kde sa rýchlo stal kľúčovým hráčom stredu poľa.

Postupne získal kapitánsku pásku a odohral za nemecký klub viac ako 100 zápasov. Mal by byť odpoveďou na defenzívne problémy kanonierov v strede zálohy.

Jeho rozhodnutie reprezentovať Švajčiarsko vyvolalo viacero negatívnych reakcií v Albánsku. V roku 2014 v kvalifikácii na svetový šampionát hral v drese Švajčiarska práve proti Albánsku a domáci priaznivci ho "odmenili" vypískaním.

Na nadchádzajúcom Euro 2016 vo Francúzsku by mal byť najväčšou hviezdou v tíme manažéra Vladimira Petkovica.

Štýl hry

Jeden z klenotov švajčiarskeho futbalu už od jeho tínedžerského veku. Xhakov idol bol Zinedine Zidane, jeho bývalý reprezentačný tréner Ottmar Hitzfeld v ňom však skôr videl "mladého Schweinsteigera".

Dostal prezývku "Malý Einstein" kvôli jeho nadšeniu pre vedu. Xhaka vie inteligentne rozohrať, je silný na lopte a v Gladbachu mal 85-percentnú úspešnosť prihrávok. To bolo druhé najlepšie číslo v celom kádri.

Pravidelne bol v TOP 30 hráčov Bundesligy v počte obranných zákrokov a prerušení akcií súpera. Rovnako však mal aj problémy s disciplínou, nazbieral najviac červených kariet (3) a bol druhý vo fauloch na jeden zápas (2,6).

Manažér nemeckého klubu Andre Schubert však do neho vkladal veľkú dôveru. Má veľký fyzický fond, rozdáva skvelé prihrávky a je otvorený. Pri prehre 0:5 s Leverkusenom povedal:„Dnešný výkon bol katastrofa. Prvý polčas bol nič a druhý ešte menej.“

Xhaka nie je strelec, v predchádzajúcej sezóne vsietil iba tri góly. Tie však väčšinou stoja za to. Xhaka v dvoch sezónach za sebou získal ocenenie za najkrajší gól Gladbachu sezóny. Prvý za priamy kop proti Villarrealu v Európskej lige v roku 2014 a v minulej sezóne za víťazný gól v derby proti Kolínu.

https://www.youtube.com/watch?v=7Q3MXshv6tM

Ako zapadne do kádra Arsenalu?

Xhaka by mohol byť náhradou za Francisa Coquelina, a možno aj Mohameda Elnenyho, ktorý prišiel do klubu iba v januári. V januári vtipkoval, že by si rád zobral číslo 34 od francúzskeho záložníka...

Reportéri z klubového magazínu Monchengladbachu sa ho pýtali, či vie, že jeho číslo 34 už je v Arsenale obsadené Coquelinom.„Podobná situácia bola aj v Gladbachu s Aminom Younesom. A v Arsenale ho má zasa Coquelin,“reagoval Xhaka.

„Hovoril som už s Coquelinom, radšej si vyberie iné číslo (smiech),“uzavrel tému Xhaka.

Čo o ňom povedali

„Závisí to na našich športových úspechoch, závisí to na Granitových výkonoch a samozrejme na ponúknutej sume za hráča. Ak dosiahne určitú úroveň, potom ho bude ťažké udržať. Vždy nastanú situácie, kedy každý klub musí zvažovať svoje možnosti.“

Športový riaditeľ Gladbachu Max Eberl na začiatku roka pre rádio WDR 2

„Bayern potrebuje hráčov so veľkou sebadôverou. Xhaka rozhodne má kvality na to, aby sa v Bayerne presadil. Som presvedčený, že má pred sebou veľkú kariéru. Je to líder a hráč, ktorý je zodpovedný a má veľkú sebadôveru.“

Bývalý manažér Bayernu Mníchov a švajčiarskeho národného tímu

„Každý má svoj sen a tým mojim je hrať v Premier League. Ak sa to stane skutočnosťou, uvidíme čo bude nasledovať. V tomto momente neviem povedať ako je to reálne.“

Granit Xhaka vo februári 2016

Zdieľanie článku

Komentáre