Liverpool riskuje, že si budúcu sezónu nezahrá Ligu majstrov

Liverpool riskuje, že si budúcu sezónu nezahrá Ligu majstrov

Postup do Ligy majstrov je primárnym cieľom Liverpoolu pred začiatkom každej sezóny. Veľký význam dosiahnutia tohto cieľa vždy vyzdvihovali majitelia Fenway Sports Group i samotný manažér Jurgen Klopp.

Peniaze z prestížnej súťaže pomohli Kloppovi zostaviť víťazný stroj. Liverpoolu to tiež umožnilo vyplácať mzdy potrebné na udržanie elitných hráčov a tiež na veľké investície do infraštruktúry klubu.

Pred prvou celou sezónou Kloppa v Liverpoole si červení zaistili iba jedno umiestnenie v prvej štvorke Premier League v priebehu siedmich turbulentných sezón. Odvtedy sú medzi európskou elitou prítomní stále, keď v lige skončili štvrtí, štvrtí, druhí, prví, tretí a druhí.

Okrem slávy je tu aj finančná stabilita. Klub so sebestačným obchodným modelom dokázal staviť na tento mohutný tok príjmov. Len minulosezónny postup do finále v Paríži mal hodnotu viac ako 100 miliónov libier (116 miliónov dolárov).

Tento vytúžený status je však teraz vážne ohrozený. Liverpool padá tak rýchlo, že v priebehu troch mesiacov sa ambícia hrať o majstrovský titul zmenila na ťažký boj o o umiestnenie aspoň v top štvorke.

„Nemôžete sa kvalifikovať do Ligy majstrov, ak hráte tak nekonzistentne ako my v súčasnosti. Musíme to napraviť,“ povedal nemecký manažér Jurgen Klopp.

Liverpool túto sezónu získal iba 16 bodov z 36 možných. To je rovnaký počet, ako po 12 zápasoch počas katastrofálnej vlády Roya Hodgsona v sezóne 2010/11. Pre kontext uvádzame, že Kloppovi muži stratili za celú minulú sezónu iba 22 bodov. Momentálne majú bližšie k zostupovým priečkam ako ku top štvorke.

Domáca bilancia bola v minulosti pohodlnou prikrývkou pre fanúšikov, ktorej sa mohli držať aj počas kríz. Už to neplatí. 29-zápasový neporaziteľný ligový rekord Liverpoolu na Anfielde siahajúci až do marca 2021 ukončil trápiaci sa Leeds United.

Po tom, čo Liverpool pred štrnástimi dňami porazil Manchester City, utrpel dve porážky od dvoch tímov bojujúcich o záchranu v Premier League. Nottingham Forest nevyhral v 10 zápasoch, Leeds nevyhral v ôsmich.

Liverpool hral v oboch dueloch slabo, dokonca aj priemerní protivníci vedia odhaliť do očí bijúce slabiny tímu. Z Kloppovho futbalového heavy metalu sa stal folk.

Aj v sobotu nám červení ukázali, že momentálne nie sú v stave, aby konkurovali najlepším tímom. Spätný pas Joea Gomeza sprevádzaný pošmyknutím Alissona umožnil Rodrigovi pohodlne skórovať do prázdnej brány. Bolo to už ôsmykrát z 12 ligových zápasov, v ktorých Liverpool inkasoval ako prvý. Štyrikrát sa tak stalo v priebehu úvodných 16 minút.

Pravdepodobne ešte horší bol neskorý víťazný gól Crysencia Summervilla. Neschopnosť náhradníkov Jamesa Milnera a Curtisa Jonesa zastaviť center a potom váhavosť van Dijka, Thiaga a Gomeza. Nikto neprevzal zodpovednosť. Ilustrovalo to kolektívnu nemohúcnosť tímu.

„Mojím hlavným problémom v tomto zápase bolo, ako sme bránili pred druhým gólom súpera,“ povedal Klopp. „Každý jeden hráč musí brániť a neboli sme tam všetci.“

Manažér hovoril o súčasnej neschopnosti Liverpoolu kontrolovať hru. Áno, Illan Meslier predviedol niekoľko skvelých zákrokov, ale zo strany hostiteľov to rozhodne nebol presvedčivý výkon.

Sú neskutočne zraniteľní voči protiútokom a stred poľa jednoducho nemá dostatočnú kvalitu. Áno, svoju rolu zohrávajú aj zranenia. Luis Diaz a Diogo Jota chýbajú, ale problémy siahajú hlbšie.

Klopp už vyskúšal personálne i systémové zmeny, no stále pretrvávajú rovnaké problémy. Chýba energia, súdržnosť a viera. Frustrácia rastie a je to pochopiteľné.

Klopp v auguste priznal, že by v ideálnom prípade rád podstúpil "viac rizika" na prestupovom trhu a kritizoval neschopnosť majiteľov dostatočne investovať do kádra.

Možno sa FSG až príliš spoliehalo na Kloppovu schopnosť vyčerpať všetky posledné kvapky talentu, ktorý má k dispozícii.

Nemecký manažér by mal byť podporovaný viac, ale sú tu aj hráči, ktorí zatiaľ v tejto sezóne ničím neprispeli a mali v lete odísť. Nemec nebol dostatočne nemilosrdný.

Nádej pre Kloppa je, že majstrovstvá sveta budú pôsobiť ako veľmi potrebný reset. Tí hráči, ktorí neodišli do Kataru, dostanú viac voľna, kým sa Liverpool presunie na decembrový tréningový kemp v Dubaji. Diaz bude dovtedy fit, ale Jotova rehabilitácia bude pokračovať aj v roku 2023.

Pred dvoma sezónami Klopp zachránil kvalifikáciu Ligy majstrov, ale táto nepriaznivá situácia sa dala ľahšie vysvetliť, vzhľadom na ochromujúcu krízu obrannej formácie a bezduchú povahu futbalu za zatvorenými dverami.

Tentoraz sú problémy oveľa väčšie a výzva je obrovská. Keď prehráte s dvoma najhoršími tímami v lige počas dvoch po sebe idúcich víkendov, morálka tímu je na dne.

Lukratívny status Liverpoolu v prvej štvorke je skutočne ohrozený. Vypadnutie z Ligy majstrov by malo vážne dôsledky a keď príde január, FSG už musí napraviť letné chyby.

Zdieľanie článku

Komentáre