Slováci a Česi v anglickej Premier League

Slováci a Česi v anglickej Premier League

V najvyššej anglickej súťaži si minimálne jednu minútu zahralo 18 slovenských a 28 českých hráčov.

Najväčšou legendou anglických trávnikov je gólman Petr Čech, ktorý v dresoch Chelsea a Arsenalu odchytal až 443 zápasov.

Nasleduje ho obranca Martin Škrtel s 242 a záložník Patrik Berger s 229 odohranými duelmi. Obaja obliekali dres Liverpoolu, aj keď Berger si svoje štatistiky vylepšil aj v Portsmouthe a Aston Ville.

Nad sto odohraných stretnutí sa dostali už iba dvaja ďalší hráči zo Slovenska a šesť hráčov z Českej Republiky.

Slovensko zastupuje útočník Szilárd Németh (127), ktorý v drese Middlesbrough nastrielal 23 gólov a stále aktívny 33-ročný gólman Martin Dúbravka (117), ktorý háji bránu strák z Newcastle.

Česko má v klube stovkárov oporu kanonierov záložníka Tomáša Rosického (170) i dvojicu brankárskych legiend v dresoch kladivárov a strák Luďka Mikloška (169) a Pavla Srníčka (146, pôsobil aj v Sheffielde Wednesday a v Portsmouthe). Ďalej sem patrí liverpoolska dvojica - útočník Milan Baroš (122, hral aj za Aston Villu a Portsmouth) a záložník Vladimír Šmicer (121).

Z aktívnych hráčov je tu Matěj Vydra (106), ktorý však v tejto sezóne zostúpil s Burnley do Championship. V minulosti tiež obliekal aj dresy Watfordu a West Bromwichu.

K stovkovej méte sa blíži aj dvojica kladivárov 27-ročný záložník Tomáš Souček (86) a 30-ročný obranca Vladimír Coufal (62), ktorí v sezóne 2021/22 odohrali v Premier League 35 respektíve 28 zápasov. Špeciálne Souček by túto métu mohol prekonať už v nasledujúcej sezóne.

Nižšie nájdete kompletný prehľad hráčov zo Slovenska a Českej republiky, ktorí v Anglicku od roku 1992 pôsobili alebo pôsobia.

Žltou farbou sú označení hráči, ktorí sa na ihrisko dostali v menej ako v desiatich dueloch (zvyčajne odohrali iba niekoľko minút ako striedajúci hráči).

Zelenou farbou sú označení hráči, ktorí odohrali medzi 10 až 99 zápasov. Tmavozelenou farbou je označený klub stovkárov (minimálne 100 odohraných duelov v PL).

V zozname nájdete aj skupinu hráčov, ktorí boli alebo sú na súpiskách klubov Premier League, ale na ihrisku nedostali šancu ani na jednu minútu (oranžová farba).

Slováci v Premier League


Česi v Premier League


Zdieľanie článku

Komentáre