Pád a vzostup Nottinghamu Forest

Pád a vzostup Nottinghamu Forest

Fanúšikovia Nottinghamu Forest nikdy nezabudnú na nedeľu 29. mája 2022. Tricky Trees vo finále play-off zdolali Huddersfield a takmer po štvrťstoročí sa vracajú do Premier League.

Manažér Steve Cooper potreboval iba osem mesiacov, aby tím z poslednej priečky ligovej tabuľky Championship posunul až medzi anglickú klubovú elitu.

Posledných 23 rokov tohto klubu bolo naozaj turbulentných. Pozrieme sa spolu na roky agónie a sklamania, vďaka ktorým bolo víťazstvo v nedeľňajšom finále o to sladšie.

Zakladajúci člen Premier League definitívne opúšťa súťaž


Nottingham Forest, klubový velikán sedemdesiatych, osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia, bol v roku 1992 jedným zo zakladajúcich členov Premier League.

Legendárny manažér Brian Clough bol stále na manažérskej stoličke a s desiatimi po sebe idúcimi umiestneniami v top desiatke existovali v klube oprávnené dôvody na optimizmus.

Samotná sezóna 1992/93 však dopadla katastrofálne. Cloughov tím, ktorí tvorili hráči ako Roy Keane, Stuart Pearce, Scot Gemmill a Ian Woan, skončil na úplnom dne ligovej tabuľky, až deväť bodov od záchrany, keď vyhral iba 10 zo 42 odohraných duelov.

Stan Collymore strelil v priebehu nasledujúcich dvoch sezón 50 ligových gólov. Červení sa najprv vrátili do Premier League a ďalšiu sezónu 1994/95 pod vedením Franka Clarka dokonca ukončili na treťom mieste v najvyššej súťaži.

Napriek deviatemu miestu v nasledujúcom roku skončil Forest v sezóne 1996/97 na 20. mieste a opäť zostúpil o súťaž nižšie. V sezóne 1997/98 sa opäť prebojoval medzi elitné kluby, aby v sezóne 1998/99 skončil opäť až na 20. mieste a definitívne na dlhé obdobie opustil najvyššiu súťaž.

Trápenie v Division One


Vždy keď Forest zostúpili, boli takmer okamžite považovaní za favorita pre okamžitý návrat do Premier League. To sa však na prelome storočí pod vedením manažéra Davida Platta nestalo.

Červení na City Ground remizovali až v 10 dueloch a vonku prehrali až v 14 zápasoch. Boli tak až 20 bodov od bojov v play-off. V ďalšej sezóne na prvú šestku opäť nedosiahli. Strácali na ňu iba šesť bodov, no stále to bolo hlboko pod ich očakávaniami.

Platt odišiel z klubu v roku 2001, aby prevzal úlohu manažéra anglickej reprezentácie do 21 rokov. Jeho nasledovník Paul Hart nebol schopný inšpirovať Forest k ničomu inému, ako k 16. miestu vo svojej prvej sezóne vo vedení. Klub sa dostal do dlhov, ktorý sa nahromadil získaním drahých posíl počas Plattovho pôsobenia v klube.

Finančné ťažkosti pokračovali aj v sezóne 2002/03, no Forest sa pod Hartom napriek tomu dokázal prebojovať až do play-off, kde čelil Sheffieldu United. Blades Neila Warnocka napokon vyhrali epický semifinálový súboj 5:4.

V roku 2004 bola druhá úroveň anglického klubového futbalu premenovaná na Championship a - tak ako pri vzniku Premier League - Forest boli jej zakladajúcimi členmi. Ale podobne ako v Premier League, tak aj v Championship si zahrali iba jednu sezónu.

V januári 2005 bol manažér Joe Kinnear nahradený Garym Megsonom a hoci v dvanástich z posledných 18 zápasov dokázal s tímom bodovať, zostupu nižšie už zabrániť nedokázal.

Temné obdobie v League One


Zostup z Championship v roku 2005 znamenal, že Nottingham Forest hral v tretej najvyššej súťaži prvýkrát od sezóny 1950/51.

Pre niekoľko generácií fanúšikov to bolo úplne nové územie. Bolo to územie, ktoré nechceli veľmi dlho skúmať.

Ale dynamika z predchádzajúcej sezóny - respektíve jej nedostatok - pokračovala aj v tej ďalšej. Až do posledných týždňov ročníka 2005/06 Forest bojoval iba o miestenku v play-off, ktorú napokon nezískal.

V skutočnosti sa ich sezóna poriadne rozbehla až vtedy, keď 16. februára 2006 nahradil Megsona manažér Ian McParland. Vyhral osem zo svojich 13 zápasov, pričom prehral iba raz, vďaka čomu Forest unikla prvá šestka iba o dva body.

So skvelým zakončovateľom Grantom Holtom a pod vedením Colina Calderwooda v sezóne 2006/07 ušiel klubu automatický postup vyššie iba o tri body. A prišlo aj ďalšie sklamanie, keďže Yeovil vyprodukoval úžasný semifinálový obrat v druhom zápase play-off a Forest vyradil celkovým skóre 5:4 po predĺžení.

Do tretice všetko dobré, tak hovorí staré príslovie. A pre Forest bola sezóna 2007/08 naozaj šťastná.

Rozhodne nebola dokonalá alebo bez nerovností na ceste, no aj keď to vyzeralo, že Forest sa bude musieť opäť uspokojiť iba s play-off, vďaka víťazstvu 3:2 nad Yeovilom sa počas posledného kola v sezóne prvýkrát od februára prebojoval na druhú priečku tabuľky a priamo postúpil do Championship.

Priemerné výkony v Championship a množstvo manažérskych zmien


Ako sa očakávalo, po trojročnom vyhnanstve sa Forest pri svojom návrate do Championship trochu rozkolísal. Calderwooda nahradil na prelome rokov Billy Davies a pomohol odvrátiť pretrvávajúcu hrozbu zostupu tým, že bodoval vo všetkých posledných šiestich zápasoch v sezóne.

Práve so Škótom vo vedení mal Forest najlepšiu šancu pre návrat do Premier League. V sezóne 2009/10 sa odrazil a skončil na treťom mieste, ale v semifinále play-off vypadol s Blackpoolom. Potom skončili na šiestom mieste, ale v semifinále zasa nestačil na Swansea.

Davies cítil, že s podporou vedenia na prestupovom trhu mohol z Forest urobiť skutočného kandidáta na majstra druhej najvyššej súťaže, ale po dvoch márnych pokusoch v play-off s ním bola zmluva v lete 2011 ukončená.

Manažérska stolička bola v nasledujúcich rokoch poriadne horúca. Steve McClaren na nej, ako Daviesov nástupca, vydržal iba 10 zápasov. Steva Cotterilla postihol rovnaký osud po prevzatí klubu rodinou Al-Hasawi v lete 2012.

Seanovi O'Driscollovi bolo dovolené minúť milióny na formovanie mužstva, no vydržalo to iba do Boxing Day. Alex McLeish bol preč už po šiestich zápasoch, pričom podľa jeho slov "bol tu rozdiel v chápaní stratégie rozvoja futbalového klubu".

Opäť sa teda obrátili na Daviesa, ktorý klub potiahol na tretiu priečku. Osemzápasová séria bez víťazstva ku koncu ročníka 2013/14, ktorá vyvrcholila debaklom 0:5 s rivalom Derby County, však opäť spečatila jeho osud.

Nasledovali Stuart Pearce, Dougie Freedman, Philippe Montanier a Mark Warburton, z ktorých nikto nedokázal dosiahnuť nič iné, ako skončiť s tímom v spodnej polovici ligovej tabuľky.

V roku 2017 dokonca Forest neboli ďaleko od ďalšieho zostupu. Až neskorá úspešná záchranná operácia Warburtona umožnila ich prežitie v druhej lige na úkor Blackburnu. Aj to iba vďaka lepšiemu rozdielu gólov.

Začína plynulý vzostup


Forest začal sezónu 2018/19 pod vedením Aitora Karanku a začal ju dobre. Zo svojich prvých 20 zápasov prehral iba dva. Okolo sviatočného obdobia však prišli zakopnutia a o rok a tri dni bol Karanka preč.

Martin O’Neill - legenda, ktorá bola súčasťou Cloughovho tímu, ktorý dominoval anglickému a európskemu futbalu na konci sedemdesiatych rokov - prišiel do klubu, v snahe zachrániť sezónu, ktorá opäť vyzerala na ukončenie niekde v strede tabuľky.

Do určitej miery prišlo zlepšenie, ale séria štyroch porážok v rade v apríli 2019 zabila šance Forest dostať sa do prvej šestky. To znamenalo, že opäť nebolo čo oslavovať.

Necelých štrnásť dní pred prvým prípravným zápasom sezóny 2019/20 došlo k ďalšej zmene vo vedení. O'Neill údajne nemal dobré vzťahy s hráčmi a jeho rozprávkový návrat do klubu sa tak skončil bez fanfár. Po piatich mesiacoch sa z klubu porúčal.

Bývalý francúzsky reprezentant Sabri Lamouchi - v Anglicku relatívne neznámy - bol ďalším mužom, ktorý mal za úlohu obnoviť slávu na City Ground. Začal dobre, keď prehral len jeden zo svojich prvých 11 zápasov. Prakticky celú sezónu bol Forest na priečkach znamenajúcich boje v play-off.

Mohli dokonca hrať o automatický postup, nebyť toho, že 11 z 23 zápasov na ihriskách súperov iba remizovali. Pred záverečným kolom boli na piatej priečke.

Lamouchiho tím išiel do posledného kola ako jednoznačný favorit. O postup do play-off bojovali aj Cardiff a Swansea, ale červení si dokonca mohli dovoliť prehrať, pokiaľ by nedošlo k dramatickému zvratu v zápase labutí. To presne sa však stalo.

Forest prehral 1:4, zatiaľ čo Swansea vyhrala rovnakým skóre v Readingu a preskočila v tabuľke Lamouchiho tím.

Lamouchi sa napriek tomu stal prvým manažérom lesníkov za takmer posledných desať rokov, ktorý dokončil celú sezónu na lavičke.

Vzhľadom na to, ako sa sezóna 2019/20 skončila, bolo úplne prirodzené, že v nasledujúcej sezóne nebol štart klubu ideálny. Keď sa však Forest po štyroch prehrách v rade opäť dostali medzi posledné tri kluby ligovej tabuľky, musela nastať zmena, aby sa pád zastavil.

„Neviem, prečo hráme len vtedy, keď potrebujeme reagovať, a nie od prvej minúty,“ povedal Lamouchi po prehre 1:2 doma s Bristol City.

„Toto je problém. Toto nie je priateľský zápas. Liga sa už začala a po štyroch zápasoch sme tam, kde sme. Potrebujeme sa zobudiť. Musíme prevziať zodpovednosť. Samozrejme, manažér má väčšiu zodpovednosť ako ktokoľvek iný.“

O tri dni neskôr bol Francúz preč a Chris Hughton bol rýchlo vymenovaný za jeho nástupcu. Keďže v predchádzajúcom desaťročí dosiahol postupy vyššie s Newcastlom a Brightonom, jeho vymenovanie bolo rozumné a napokon udržalo Forest v súťaži.

Futbal nebol vždy pekný - 10 zo 42 zápasov pod jeho vedením sa skončilo remízou 1:1 a ďalších šesť skončilo 0:0 - ale hoci sa ani raz klub nedostal zo spodnej polovice tabuľky, bolo to dostatočne efektívne na konečnú sedemnástu priečku.

Z útlmu až k senzačnému postupu


Je iróniou, že aktuálna sezóna sa začala podobným spôsobom ako tá minulá. Forest prehral šesť z prvých siedmich ligových zápasov, vďaka čomu bol opäť na dne tabuľky Championship.

„Je to veľmi znepokojujúca a veľmi zložitá situácia,“ povedal Hughton novinárom po prehre 0:2 doma s Middlesbrough.

„Nie je to veľmi komfortné a ja som manažér, takže za to beriem zodpovednosť bez ohľadu na okolnosti a či je káder dostatočne kvalitný.“

„Manažéri sú hodnotení podľa výsledkov, takže musí prísť k veľmi rýchlemu obratu. Musím situáciu stráviť, popremýšľať o tom, kde sa môžeme zlepšiť a pripraviť sa na ďalší ťažký zápas o tri dni.“

Ale tu cesta aj pre Hughtona končí. Nasledujúci deň opustil klub a 21. septembra Steve Cooper - bez práce od júla od odchodu zo Swansea - podpísal s klubom dvojročný kontrakt.

Cooperov vplyv bol okamžitý. Walesan vyhral štyri z prvých piatich ligových zápasov, prehral iba jeden z prvých 14 a červení boli v polovici decembra prvýkrát v hornej polovici tabuľky. Výrazne sa zlepšil aj ich útočný výkon, pričom ich priemerné držanie lopty 50,2 percenta ich zaradilo do top desiatky klubov v súťaži.

V skutočnosti žiadny tím v divízii nezískal viac bodov ako Forest v 38 zápasoch po vymenovaní Coopera. Ich celkový súčet 76 získaných bodov (22 výhier, 10 remíz, 6 prehier) od vymenovania nového manažéra bol dokonca o dva body lepší ako u šampióna z Fulhamu.

Hoci od decembra už ani raz nevypadli z hornej polovice tabuľky, Cooperovi zverenci sa na priečky play-off prebojovali až začiatkom apríla. Ale keď tak urobili, tak už ich odtiaľ nikto nedokázal zosadiť.

Do konca nabitého apríla - počas ktorého odohrali osem zápasov za 28 dní - Forest získal 21 z 24 bodov, jeho hráči strelili 19 gólov a gólman inkasoval iba dva. Chvílu to dokonca vyzeralo na druhú postupovú priečku, no prehra 0:1 s Bournemouthom na začiatku mája rozhodla, že lesníci musia zabojovať o postup v play-off.

Dvojzápas so Sheffieldom United nebolo nič jednoduché. Nebyť však ich márnotratnosti v prvom zápase na Bramall Lane, mohli si vytvoriť takmer nedostihnuteľný náskok. Namiesto toho boli nútení uspokojiť sa iba s víťazstvom 2:1.

Blades si napokon v druhom zápase vynútili až penaltový rozstrel, ale gólman Brice Samba ukázal svoje kvality a Forest poslal do Wembley.

Späť vo veľkých časoch


Keď smerovali do Wembley, na pleciach hráčov Forest bol obrovský tlak. Huddersfield bol v Premier League pred niekoľkými sezónami, ale pre Forest to bol iný príbeh.

S tlakom sa však hráči dokázali vysporiadať veľmi dobre a v prvom polčase vo Wembley sa ujali dôležitého vedenia.

James Garner dopravil loptu do pokutového územia a Colwill si strelil vlastný gól pred tribúnou s fanúšikmi teriérov.

Huddersfield nedokázal nájsť odpoveď a tak sa Forest napokon dokázali vymaniť z pazúrov Championship.

Nottingham Forest si po 23 rokoch opäť zahrá futbal v Premier League.

Zdieľanie článku

Komentáre