Veteráni Mike Dean, Jonathan Moss a Martin Atkinson ukončujú svoju rozhodcovskú kariéru

Veteráni Mike Dean, Jonathan Moss a Martin Atkinson ukončujú svoju rozhodcovskú kariéru

Trojica rozhodcov Mike Dean, Jonathan Moss a Martin Atkinson ukončuje kariéru, v nedeľu ich v akcii uvidíme poslednýkrát. Žiadne dôležité zápasy v poslednom kole sezóny rozhodovať nebudú.

Mike Dean


Premiéra v Premier League: Leicester City vs Southampton, 2000
Zápasy: 559
Červené karty: 114
Žlté karty: 2026

Posledný zápas v Premier League: Chelsea vs Watford, 2022

Najkontroverznejšie rozhodnutie prišlo, keď ukázal Sofiane Feghoulimu z West Hamu priamu červenú za neškodný fifty-fifty súboj s Philom Jonesom z Manchesteru United. Rozhodnutie, ktoré Niall Quinn opísal ako "katastrofálny spôsob rozhodovania". Neskôr bolo zrušené zo strany rozhodcovskej komisie.

Pokiaľ ide o Deana, v hre bolo vždy jeho veľké ego. Na Deana nadávajú takmer všetci fanúšikovia, na druhej strane môže argumentovať vetou - ak niekoho nenaštvete, robíte niečo zle.

Dean vo svojej kariére rozdával karty spôsobom náboženského fanatika, ktorý vám ponúka letáky na Oxford Street. Rozhodcom v Premier League bol od roku 2000. V 559 zápasoch udelil takmer neuveriteľných 114 červených a 2026 žltých kariet. Celkovo odpísal až 184 pokutových kopov. Tieto čísla sú jednoznačne najvyššie zo všetkých jeho kolegov.

Existuje argument, že Dean urobil hru živšou, pretože je skvelé mať počas predstavenia na pódiu nejakého zloducha, ktorý sa dá vypískať. Ale je tu aj argument, že nikto neplatí za lístok, aby sledoval "one man show" rozhodcu a sledoval nekonečné prestávky počas hry.

V relácii That Peter Crouch Podcast Dean rozprával o tom, ako 16 rokov vstával o 3:00, šiel do práce a zabíjal kurčatá v továrni na Wirral. Potom popoludní pracoval na čiastočný úväzok ako rozhodca.

Snáď najprenikavejšia fáma o Deanovi je, že je fanúšikom Spurs (v skutočnosti je zarytým fanúšikom Tranmere). Všetko vzniklo vďaka dvom neslávnym incidentom, pri ktorých to vyzeralo, že počas zápasov, ktoré viedol, oslavoval góly Tottenhamu. Stalo sa tak po zásahu Louisa Sahu v derby v severnom Londýne v roku 2012 a potom po góle Mousu Dembélého v roku 2015 proti Aston Ville. Nevraživosť fanúšikov Arsenalu proti jeho osobe viedla k tomu, že sto tisíc z nich podpísalo petíciu, aby mu zakázali viesť zápasy v Premier League.

Nie sú to však len fanúšikovia, ktorí mali s Deanom nezhody. Nahneval aj viacero hráčov. Alan Smith zo Sky Sports zhodnotil, že Dean "chce byť vždy stredobodom pozornosti" a výhrady k jeho výkonom mali aj Gary Lineker, Martin Keown, Stephen Hunt či Alan Shearer.

Dean zrejme ešte úplne neskončil - hovorí sa, že má miesto na plný úväzok v Stockley Parku, aby pokračoval ďalej pri monitoroch systému VAR.

Jon Moss


Premiéra v Premier League: Blackpool vs Birmingham City, 2011
Zápasy: 274
Červené karty: 39
Žlté karty: 892

Posledný zápas v Premier League: Leicester City vs Southampton, 2022

Najkontroverznejšie rozhodnutie prišlo v sezóne, v ktorej o titule rozhodovali najmenšie detaily. Moss bol ostro kritizovaný za to, že udelil Manchesteru City penaltu, ktorá mohla rozhodnúť o ligovom titule, keď lopta zasiahla podpazušie Joao Moutinho z kádra Wolves.

Moss nie je až takým viditeľným predstaviteľom ako Dean, ale neunikol obvineniam z arogancie a občas si pre seba získal titulky anglických periodík. V zápase v roku 2014 medzi Manchesterom City a Tottenhamom udelil štyri penalty. Iba dve z nich však bolo možné objektívne považovať za správny verdikt.

Pred pár rokmi Mossa vyšetrovala - a neskôr podporila - Futbalová asociácia po tom, čo hráčovi Bournemouthu Danovi Goslingovi povedal: „Ja nie som tým dôvodom, prečo máš problémy so zostupom zo súťaže. Ty áno!“ Moss túto poznámku nepoprel, jeho meno však bolo očistené na základe toho, že to bol "veľmi náročný zápas pre Jona a jeho asistentov".

Na ľahšiu nôtu - Moss bol dobromyseľne, ale nemilosrdne zosmiešňovaný za to, že mal jeho prezývku "Mossy" vyšitú na kopačkách, ktoré mal obuté v semifinále FA Cup-u.

Možno druhým najtrápnejším momentom bolo, keď mikrofón na ihrisku zachytil, ako povedal svojmu asistentovi Eddiemu Smartovi v 87. minúte zápasu Liverpool - Spurs: „Aby som bol k tebe úprimný, nemám potuchy, či sa Lovren dotkol rukou lopty. Odpískam penaltu.“ Jurgen Klopp na svojej tlačovej konferencii vyhlásil, že by toto konanie rozhodcu malo viesť k "najväčšej pokute na svete".

Nedávno bol manažér Aston Villy Steven Gerrard nespokojný s Mossovým výkonom v zápase s Liverpoolom. Na informáciu od novinárov, že Moss v tejto sezóne končí, stroho odpovedal: „To je dobre.“

Mimo ihriska si Moss založil v Leedsi svoj vlastný obchod s platňami. Svoju mladosť opísal takto: „Míňal som svoj študentský grant na platne... V sobotu ráno som hral futbal a potom som popoludní chodil po obchodoch s platňami.“

Martin Atkinson


Premiéra v Premier League: Crystal Palace vs Manchester City, 2004
Zápasy: 461
Červené karty: 67
Žlté karty: 1 485

Posledný zápas v Premier League: Crystal Palace vs Manchester United, 2022

V prípade Atkinsona sme videli viacero kontroverzných rozhodnutí, aj preto je zložité vybrať iba jedno. V roku 2015 dostal Atkinson "stopku" po slabom výkone počas zápasu Chelsea proti Burnley.

V Premier League pôsobí od roku 2004, no ako profesionálny rozhodca začínal už ako šestnásťročný. Atkinson sa priznal, že je fanúšikom Leeds United. V priebehu rokov mal viacero sporov s fanúšikmi Manchesteru United kvôli obvineniam zo zaujatosti v zápasoch červených diablov. Počas neslávne známeho zápasu proti Chelsea v roku 2009 Wayne Rooney zamrmlal do kamery "12 mužov", pričom sa odvolával na svoj názor, že Atkinson bol dvanástym hráčom modrých v tomto zápase. Alex Ferguson vtedy Atkinsonov výkon zhodnotil slovami "už viete, prečo ľudia strácajú dôveru v rozhodcovstvo".

Atkinson si zle rozumel aj s bývalým kolegom Markom Clattenburgom, ktorý raz podrobne opísal "vojnu" medzi týmito dvoma rozhodcami.

Atkinson bol tiež prichytený, ako ignoruje podanie ruky od Leightona Bainesa na konci zápasu Evertonu proti Arsenalu, hoci nikto nedokázal prísť na to, prečo.

Jedným z hráčov, ktorý sa vyjadril, že si s ním "naozaj rozumel", bol Tomáš Rosický z Arsenalu.

Po ukončení svojej kariéry na ihrisku sa Atkinson pripojí k Mossovi a zaujme pozíciu v organizácii PGMOL (Professional Game Match Officials Limited), ktorá vedie novú generáciu rozhodcov.

Zdieľanie článku

Komentáre