Luton Town: Z amatérskych súťaží až ku bránam Premier League

Luton Town: Z amatérskych súťaží až ku bránam Premier League

Je to osem rokov, čo sa Luton Town vrátil do Football League. Vo víťaznej sezóne 2013/14 nazbieral pod vedením Johna Stilla 101 bodov a strelil 102 gólov. V poslednom kole vtedy zvíťazil na ihrisku Hyde a práve pohľad na smer cesty týchto dvoch tímov nám pomáha dokresliť si obraz mimoriadneho vzostupu The Hatters.

Hyde práve skončil na 18. mieste v Northern Premier League Premier Division, siedmej najvyššej anglickej súťaži. Luton je jeden zápas od finále play-off Championship a po 30 rokoch má opäť šancu zahrať si v najvyššej anglickej súťaži.

Základné stavebné kamene klubu z čias mimo pôsobenia vo Football League zostávajú. Od trénera brankárov Kevina Deardena, stredopoliara Pellyho-Ruddocka Mpanzu, legendárneho vyhľadávača nových posíl a asistenta manažéra Micka Harforda, predsedu klubu Davida Wilkinsona či výkonného riaditeľa Garyho Sweeta.

Séria finančných problémov spôsobila, že klubu v sezóne 2007/08 odpočítalo vedenie súťaže 10 a v sezóne 2008/09 dokonca rekordných 30 bodov. To zapríčinilo, že klub postupne vypadol z tretej i štvrtej najvyššej súťaže.

Cieľom Luton Town bol návrat do Championship do roku 2020, čo bolo uvedené aj v názve konzorcia, ktoré klub v minulosti zachránilo - Luton Town 2020. Do tejto destinácie dorazili o niekoľko mesiacov skôr, ako bolo v pláne. Výrazne im k tomu dopomohol manažér Nathan Jones, ktorý sa do klubu vrátil pred dvoma rokmi ako manažér.

Sweet uznáva, že starý charizmatický štadión Kenilworth Road nie je momentálne prispôsobený, aby hostil zápasy Premier League. Ak by Luton postúpil, veľkú časť mimosezónneho obdobia by vedenie klubu muselo riešiť úpravy štadióna tak, aby vyhovoval podmienkam najvyššej súťaže.

„Starej dievčine už nezostalo veľa života, ale vrúcne si želáme, aby sa dokázala zabaviť špičkovým futbalom skôr, ako jej definitívne skončí životnosť,“ povedal Sweet s úsmevom na tvári. „V Championship si mnohí mysleli, že sme sa zbláznili, keď sme začali hovoriť o postupe do Premier League. Ale prečo nie? Ak nedosiahnete na vrchol, ako viete, ako ďaleko ste docestovali?“

Jones má so svojimi hráčmi silné puto a v klube vládne veľká súdržnosť. Je tu odhodlanie chopiť sa veľkej šance. „Vždy verili, že sa dostanú späť do Championship,“ hovorí Still, ktorý klub opustil v polovici sezóny 2015/16, kedy ho nahradil Jones.

„Vždy som mal pocit, že veria, že tam patria. Je to fantastické pre klub, ktorý pred mnohými rokmi cítil krivdu, keď ho vypoklonkovali z ligy. Myslím si, že reagovali jediným spôsobom, akým sa dá odpovedať, a to priamo na ihrisku. Mohli by teraz hrať v polovici ligovej tabuľky a povedať si - Dobre, naplnili sme ciele, ktoré sme si stanovili. Ale zrazu majú šancu dosiahnuť ešte niečo väčšie.“

Vzhľadom na skromné ??zdroje Lutonu, je ich úspech ešte o to viac pozoruhodnejší. Nábor nových hráčov bol veľmi šikovný. Majú rozpočet, ktorý ich radí medzi tri najskromnejšie kluby v súťaži. Aj viacero klubov pôsobiacich v League One má k dispozícii viac financií.

Tím bol zostavený za menej ako 1,5 milióna libier. Kal Naismith, Reece Burke, Jordan Clark a Gabriel Osho klub posilnili ako voľní hráči a teraz patria medzi ťahúňov tímu. V útoku zaujali Elijah Adebayo, ktorý prišiel z Walsall počas minulého roka, a Harry Cornick, ktorý prišiel z Bournemouthu v roku 2017.

„Náš nábor nezačína hráčmi, ale začína náborom správnych ľudí, aby prilákali tých správnych hráčov,“ hovorí Sweet. „Nathan je v tomto smere pre klub životne dôležitý. Je v tom naozaj veľmi dobrý. Sme tu však širšia skupina skvelých ľudí, ktorí usilovne pracujú v každej kancelárii, každej šatni, každej kuchyni a okolo každého štvorcového metra nášho klubu.“

Podobný príbeh sa píše aj v Huddersfielde, keď teriéri postúpili do play-off s kádrom v hodnote približne 2,3 milióna libier. Oba kluby jednoznačne odmietajú, že finančné svaly sú jediným spôsobom, ako konkurovať ostatným klubom.

Mpanzu by sa navyše mohol zapísať do histórie tým, že sa stane prvým hráčom, ktorý bude reprezentovať rovnaký klub v každej divízii - od mimoligovej až po Premier League. V klube je stále aj Dan Potts, ktorý tam prišiel ešte počas pôsobenia Lutonu v League Two.

„Vieme, že nemôžeme konkurovať klubom, ktoré majú k dispozícii obrovské rozpočty. Aspoň nie finančne. Našou túžbou je prevádzkovať udržateľný model a staviame na hodnotách, ktoré sú podľa nás rovnako dôležité ako peniaze,“ hovorí Sweet.

Klub je v dobrom finančnom stave oproti roku 2008, kedy konzorcium priaznivcov Lutonu zdedilo klub v nelichotivej situácii. Veria, že do troch rokov sa presťahujú na nový štadión Power Court. Plány na výstavbu budú už čoskoro predložené miestnemu zastupiteľstvu.

„Je to zásluha každého, kto vydržal s klubom počas veľmi temných dní,“ hovorí Still. „Teraz siahajú po Premier League. Či to však napokon dokážu alebo nie, to je v tejto chvíli nepodstatné. Pokrok, ktorý doteraz spravili, je niečo úžasné. Ak to teraz nedokážu, možno sa tak stane budúci rok. Ak sa im to podarí a niekto o tom napíše film, mnohí ľudia si povedia - Mmm, to musí byť nejaká fikcia. Sú to priam rozprávkové veci, no nie?“

Zdieľanie článku

Komentáre