Konzorcium okolo Todda Boehlyho podpísalo dohodu o kúpe Chelsea za 4,25 miliardy libier

Konzorcium okolo Todda Boehlyho podpísalo dohodu o kúpe Chelsea za 4,25 miliardy libier

Londýnska Chelsea oficiálne potvrdila, že konzorcium Todda Boehlyho sa dohodlo na podmienkach kúpy klubu Premier League za 4,25 miliardy libier od ruského miliardára Romana Abramoviča.

Abramovič dal klub na predaj v marci a o pár dní neskôr bol sankcionovaný vládou Spojeného kráľovstva po ruskej invázii na Ukrajinu.

Vo vyhlásení Chelsea sa uvádza, že noví majitelia zaplatia za akcie klubu 2,5 miliardy libier. Výťažok pôjde na zmrazený bankový účet, ktorý bude venovaný na charitu.

Klub vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedol: „Očakáva sa, že predaj bude dokončený koncom mája, ak celý proces prejde všetkými potrebnými regulačnými schváleniami. V tom čase budú poskytnuté ďalšie podrobnosti.“

Prevzatie klubu novými majiteľmi bude vyžadovať súhlas anglických futbalových úradov, vlády Spojeného kráľovstva a tiež majiteľov a riaditeľov ostatných klubov v Premier League.

Dohoda znamená, že spolumajiteľ Los Angeles Dodgers Boehly, uspel v mimoriadne dramatickej verejnej súťaži, keďže o klub malo záujem viacero konzorcií.

Clearlake Capital, kalifornská spoločnosť, bude po dokončení prevzatia vlastniť väčšinu akcií v západolondýnskom klube. Boehly je tiež podporovaný švajčiarskym miliardárom Hansjorgom Wyssom a britským developerom Jonathanom Goldsteinom.

Zdalo sa, že minulý týždeň hrozilo pozastavenie prevzatia klubu kvôli obavám, že Abramovič nedodrží svoj sľub odpísania dlhu, ktorý má klub voči jeho ososbe.

55-ročný Abramovič však tieto tvrdenia vo štvrtok odmietol. Jeho hovorca uviedol, že rusko-izraelský podnikateľ je naďalej "zaviazaný" zabezpečiť, aby výnosy z predaja išli "na dobré účely".

Boehly bol vybraný ako preferovaný kupec po zdĺhavom procese výberového konania. Konzorciá vedené Sirom Martinom Broughtonom a Stevom Pagliucom sa tiež dostali do užšieho výberu newyorskej investičnej banky Raine Group, ktorá vedie predaj Chelsea v Abramovičovom mene.

Tieto konzorciá nakoniec prehrali svoj súboj s Boehlym, ktorý tiež čelil konkurencii britského miliardára Sira Jima Ratcliffa, väčšinového akcionára chemickej skupiny Ineos, ktorý za klub pred niekoľkými dňami predložil ponuku 4,25 miliardy libier.

Zdieľanie článku

Komentáre