V pohárovej Európe si v budúcej sezóne môže zahrať až deväť anglických klubov

V pohárovej Európe si v budúcej sezóne môže zahrať až deväť anglických klubov

Súboje o miestenky v pohárovej Európe sú v plnom prúde. Koľko anglických klubov si napokon v európskych pohároch zahrá? V hre je päť miest v Lige majstrov, tri v Európskej lige a jedno v Európskej konferenčnej lige.

Štandardne má anglický klubový futbal vyhradených sedem miesteniek:

  • Štyri najlepšie kluby ligovej tabuľky sa kvalifikujú do skupinovej fázy Ligy majstrov
  • Klub na piatej priečke a víťaz FA Cup-u si zahrajú skupinovú fázu Európskej ligy
  • Víťaz Carabao Cup-u si zahrá playoff Európskej konferenčnej ligy

V tejto sezóne sa však víťaz FA Cup-u zrodí z dvojice Liverpool alebo Chelsea (ktoré pravdepodobne skončia v top štvorke) a tak miestenku do Európskej ligy získa ďalší najvyššie postavený tím ligovej tabuľky.

Podobná situácia nastala aj v Carabao Cup-e, v ktorom triumfoval Liverpool a tak miestenku do Európskej konferenčnej ligy získa opäť najvyššie postavený tím podľa umiestnenia v Premier League.

To znamená, že tímy, ktoré v tabuľke Premier League skončia na šiestom a siedmom mieste, si v budúcej sezóne zahrajú v Európskej lige alebo Európskej konferenčnej lige.

Podľa aktuálnej tabuľky situácia vyzerá nasledovne:

  • Liga majstrov - Manchester City, Liverpool, Chelsea a Arsenal
  • Európska liga - Tottenham, Manchester United
  • Európska konferenčná liga - West Ham

Čo ak tím z Premier League vyhrá európsky pohár?


Ak Manchester City alebo Liverpool vyhrajú Ligu majstrov, automaticky sa kvalifikujú do skupinovej fázy súťaže v budúcej sezóne. Keďže oba kluby zároveň skončia v top štvorke ligovej súťaže, v Lige majstrov sa nevytvorí žiadne ďalšie miesto pre ďalší anglický klub.

Premier League by však mohla mať v budúcej sezóne Ligy majstrov päť tímov a to v prípade, že by West Ham triumfoval v Európskej lige a skončil mimo prvej štvorky.

Zároveň ak by Leicester vyhral Európsku konferenčnú ligu, automaticky sa kvalifikuje do Európskej ligy v budúcej sezóne.

To znamená, že ak West Ham a Leicester vyhrajú svoje súťaže a skončia mimo prvej sedmičky Premier League, v budúcej sezóne bude v európskej súťaži deväť anglických tímov.

Prvá štvorka a West Ham v Lige majstrov, piate a šieste miesto plus Leicester v Európskej lige a siedme miesto v Európskej konferenčnej lige.

Ak by líšky a kladivári skončili v top sedmičke Premier League a triumfovali by v Európe, tak by príslušná miestenka pre anglický klub zanikla. To znamená, že ak napríklad West Ham skončí v lige na siedmej priečke a vyhrá Európsku ligu, tak získa miestenku do Ligy majstrov a v Európskej konferečnej lige si nezahrá žiaden anglický klub.

Vzhľadom na uvedené teda platí, že žiaden anglický klub, ktorý skončí v Premier League na ôsmom mieste a nižšie, sa nemôže kvalifikovať do Európy, pokiaľ nevyhrá domáci alebo európsky pohár.

Zdieľanie článku

Komentáre