Fulham sa vracia do Premier League

Fulham sa vracia do Premier League

Fulham včera porazil Preston na Craven Cottage a mohol oslavovať priamy postup do Premier League.

Dva góly v zápase s Prestonom vsietil Aleksandar Mitrovic, ktorý tak v tejto sezóne v 40 odohraných ligových zápasoch vsietil 40 gólov a k tomu pridal 7 asistencií.

Srbský útočník je iba dva presné zásahy za Guyom Whittinghamom, ktorý v sezóne 1992/93 v drese Portsmouthu nastrielal 42 gólov, čo je rekord druhej najvyššej súťaže v ére Premier League.

Po 13 po sebe idúcich sezónach strávených v Premier League v rokoch 2001 až 2014 bolo účinkovanie Fulhamu v najvyššej súťaži v posledných rokoch oveľa menej stabilné. Jeho posledných päť sezón sa skončilo postupom alebo zostupom.

Londýnskemu klubu teraz stačila opäť jedna sezóna, aby sa vrátil medzi anglickú klubovú elitu.

Manažér Marco Silva bude v Premier League viesť už štvrtý klub. Predtým už sedel na lavičke Hull City, Watfordu či Evertonu.

V Silvovi tak má Fulham lídra, ktorý má bohaté skúsenosti z Premier League. V predchádzajúcich sezónach chalupárov viedli manažéri, ktorým takéto skúsenosti chýbali.

Transferová politika Fulhamu nebola v posledných rokoch kvalitná a niekedy sa až príliš spoliehala na hosťovania hráčov. Pred ročníkom 2018/19 prišiel ďalší extrém, keď Fulham utratil viac ako 100 miliónov libier na 12 nových hráčov a potom bol nútený vstúpiť na januárový trh v snahe zachrániť nepodarenú sezónu.

Majstrom z Championship sa zvyčajne v Premier League darí viac ako postupujúcm tímom cez play-off, hoci Norwich City zostáva výnimkou z tohto pravidla. Fulham preto musí využiť momentum získané z tejto úspešnej sezóny a dobre ho využiť na začiatku ďalšieho ročníka.

Leeds, Wolves a Burnley sú príkladmi klubov, ktoré v posledných rokoch vyhrali majstrovský titul a dokázali sa presadiť aj v najvyššej súťaži vďaka postupovej eufórii. Toto netrvá večne - ako sa ukázalo v druhej sezóne Sheffieldu United - ale mohlo by to poslúžiť ako povzbudenie k pozitívneho štartu medzi elitou.

Rovnaký impulz platí pre jednotlivcov. Po tínedžerskej senzácii Fabiovi Carvalhovi, ktorý má v lete odísť do Liverpoolu, zostane prázdnota, no Fulham má skvelú juniorku, ktorá vyhrala titul v Premier League 2. Silva tak má k dispozícii množstvo talentov, ktorými môže doplniť prvý tím.

Ak Mitrovic s Wilsonom dokážu dosiahnuť rovnaké výšky a palebnú silu aj v Premier League, je rozumné predpovedať, že pobyt Fulhamu v najvyššej súťaži môže mať dlhšiu životnosť ako jednu sezónu. Určite existujú dôvody na opatrný optimizmus.

Zdieľanie článku

Komentáre