Najväčšie čisté náklady na nové posily za posledných desať rokov má Manchester United

Najväčšie čisté náklady na nové posily za posledných desať rokov má Manchester United

Portál Football Observatory sa pozrel na čisté výdavky klubov na prestupovom trhu za posledných 10 rokov. Ako jediný klub z top päťky najlepších ligových súťaží v Európe sa manchesterský klub v čistých nákladoch prehupol cez hranicu miliardy eur.

K takýmto číslam v čistých nákladoch sa už priblížila iba dvojica Manchester City (984 miliónov eur) a Paris Saint-Germain (941 miliónov eur). Na štvrtej priečke je španielsky veľkoklub FC Barcelona (650 miliónov eur).

Všetky horeuvedené kluby však počas tohto obdobia získali minimálne päť ligových titulov, kým Manchester United získal titul iba v sezóne 2012/13 a odvtedy neprežíva ideálne obdobie herne ani výsledkovo.

Najviac do nových hráčov investoval práve mestský rival diablov City (1,7 miliardy eur), ale v rovnakom období dokázal predať hráčov za oveľa vyššie čiastky (715 miliónov eur) ako klub z Old Trafford, ktorý na predajoch hráčov zinkasoval iba 470 miliónov eur.

Celkovo sa do top 20 zmestilo až štrnásť zástupcov anglickej Premier League. Na piatej priečke rebríčka je londýnsky Arsenal s čistými výdavkami takmer 600 miliónov eur, ktorý predbehol aj talianskych gigantov Juventus a AC Milan.

Top desiatku doplnila podľa očakávania londýnska Chelsea, ale aj Everton a Aston Villa, ktoré dokonca západolondýnsky klub v rebríčku predbehli.

Celkovo za desať rokov kluby z Premier League zaznamenali čisté výdavky 5,7 miliardy libier, čo je šesťkrát viac ako pri druhej ligovej súťaži v poradí talianskej Serie A. Nemecká Bundesliga mala v rovnakom období 12-krát nižšie výdavky a francúzska Ligue 1 dokonca zaznamenala profit vo výške takmer 200 miliónov libier.

TOP 20 - najvyššie čisté výdavky klubov od leta 2012


..........

* Zdroj: Football ObservatoryNajvyššie čisté výdavky od leta 2012 podľa ligových súťaží


* Zdroj: Sky Sports

Zdieľanie článku

Komentáre