Čaká nás v Anglicku "mŕtve" januárové prestupové okno?

Čaká nás v Anglicku "mŕtve" januárové prestupové okno?

„Teraz nepríde. Povedali nám: Boli by sme radi, keby hrával týždeň čo týždeň, ale nemôžeme ho pustiť kvôli COVIDu. Kluby Premier League nechcú púšťať hráčov na hosťovania,“ počujeme od viacerých manažérov z Championship. Uprostred rastúcich obáv z britskej vlny omikronu, ako aj alarmujúceho nárastu počtu pozitívnych testov na COVID-19 v anglickom futbale, v januári nemôžeme očakávať atraktívne transferové okno.

Predseda popredného klubu Premier League tento týždeň pre portál The Athletic povedal, že nechcú, aby ich hráči v januári odišli na hosťovania, a to aj napriek tomu, že v klube iba zahrievajú lavičku náhradníkov.

"Mŕtve" je slovo, ktoré použil jeden z najskúsenejších agentov v anglickom futbale, aby opísal, aké bude nadchádzajúce januárové transferové okno. Bude sa tak zrejme opakovať minulá sezóna, keď iba päť klubov Premier League minulo peniaze na prestupy hráčov. Aj preto sa iba Martin Odegaard (prestúpil z Realu Madrid do Arsenalu) a Jesse Lingard (prestúpil z Manchesteru United do West Hamu) dostali na titulky anglických médií.

V roku 2020 minuli kluby Premier League v januári viac ako 230 miliónov libier. Tie časy sú preč. Ak vylúčime Newcastle, tak nie je veľa iných klubov z Premier League, ktoré by v januári rozhadzovali peniaze.

Hrozba zostupu straší viacero klubov, ale Norwich, Watford či Burnley určite nebudú v januári nakupovať vo veľkom. Leeds, ktorý tiež nie je ďaleko od zostupovej zóny, by potreboval investovať tiež, ale vzhľadom na prísne požiadavky Marcela Bielsu to nebude jednoduché.

Realita je taká, že celoplošne sa kluby Premier League stále snažia vyrovnať s obrovskými finančnými stratami z minulého roka. Okrem toho sa do ich povedomia začína vkrádať možnosť, že sa bude opäť hrať za zatvorenými dverami. A potom je tu skutočnosť, že január sa nikdy nepovažoval za vhodné obdobie na získanie hráčov s dobrým pomerom výkon / cena.

Kluby situáciu často riešia hosťovaniami hráčov, ale všetko nasvedčuje tomu, že k dispozícii je iba veľmi malý okruh hráčov, z ktorých si možno vyberať. Jurgen Klopp sa už vyjadril, že v januári z kádra nikto neodíde.

Samozrejme, vždy budú existovať výnimky. Títo hráči však budú niečo stáť. Dele Alli bude môcť opustiť Tottenham Hotspur, ale za podmienok predsedu Daniela Levyho a nikto by nemal očakávať, že tieto podmienky budú atraktívne.

Agenti tiež hovoria o kluboch, kde domáce ligy už skončili, vrátane Škandinávie či Číny, kde Manchester United v januári 2020 získal na hosťovanie Odiona Ighala.

„Bodo/Glimt, nórsky tím, ktorý porazil Rím (6:1) v Európskej lige a jeho hráči... To je liga, na ktorú sa ľudia budú pozerať, hráči môžu prísť na šesť mesiacov a vyskúšať si, či môžu v Anglicku získať trvalú zmluvu.“

Niektoré kluby boli v tomto smere rýchle. Fredrik Andre Bjorkan, ľavý obranca Bodo/Glimt, ktorý bol spájaný s klubmi Premier League, súhlasil s prestupom do Herthy Berlín. Patrick Berg, nórsky reprezentačný stredopoliar a najvplyvnejší hráč klubu, by mohol posilniť Lens z Ligue 1.

Pracovné povolenia by v takomto scenári pre anglické kluby nemali byť problémom, keďže hovoríme o reprezentantoch jednotlivých krajín. Nebolo by však v tejto situácii lepšie dať šancu hráčom do 23 rokov a ušetriť peniaze?

Manažéri vždy chcú vo svojom kádri ďalšieho hráča "pre každý prípad", ale to nie je príliš dobré pre niekoho, kto sa sotva objavil v prvej polovici sezóny na ihrisku. Jeho kariéra sa nikam neposunie a v niektorých prípadoch dokonca hráč môže stratiť miesto v národnom tíme.

Realisticky sú to práve kluby Championship, ktoré najviac využívajú služby hráčov z Premier League. Ak sa neposilnia, tak môžeme očakávať domino efekt ďalej v EFL, keďže kluby z Championship sa budú zdráhať púšťať hráčov klubom z League One a League Two.

Zdieľanie článku

Komentáre