Víťazi a porazení Rangnickovho príchodu na Old Trafford

Víťazi a porazení Rangnickovho príchodu na Old Trafford

Mal by sa Cristiano Ronaldo začať obávať o miesto v zostave diablov? Dostane konečne Donny van de Beek šancu, ktorú si zaslúži? Kto by mohol ťažiť z príchodu nemeckého manažéra do United a pre koho by to naopak mohla byť zlá správa...

Porazení


Cristiano Ronaldo


Nie je o čom - Gegenpress a Cristiano Ronaldo patria k sebe ako olej a voda.

Nikto nemôže predpokladať, že jeden z najväčších hráčov v histórii futbalu bude zostávajúcu časť sezóny trénovať s výberom U23, ale Rangnick je nekompromisným trénerom a nemá problém hviezdy posadiť na lavičku náhradníkov.

V RB Leipzig vo formácii 4-3-3 hrali vpredu Timo Werner a Yussuf Poulsen. Werner bol druhým najlepším hráčom medzi všetkými útočníkmi v Bundeslige v získavaní lôpt v ofenzívnej tretine ihriska. Poulsen bol na šiestej priečke.

Ak týchto hráčov porovnáme s Ronaldom, ktorý je v tejto sezóne v tomto smere na 46. priečke medzi všetkými útočníkmi a krídelníkmi hrajúcimi v Premier League, tak je nám jasné, že vysokoenergetický štýl hry nie je nič pre Portugalčana. Je teda otázne, či Rangnick dokáže nájsť vhodný spôsob, ako 36-ročného využiť v jeho systéme hry.


Najmenej napádajúci útočníci v Premier League v aktuálnej sezóne (Zdroj: Sky Sports)

Nemanja Matic


Manchester United je už nejaký ten deň spájaný s menom Amadoua Haidaru, defenzívnym záložníkom, s ktorým Rangnick spolupracoval v nemeckom RB Leipzig. Ak by prišiel do klubu už v januári, koho by mohol nahradiť? Najvyššie v tomto zozname je určite Nemanja Matic.

Matic odohral dobrý zápas pri remíze 1:1 na pôde Chelsea, ale intenzita hry nového manažéra nie je pre 33-ročného hráča to pravé orechové. Srb nebol nikdy príliš akčným záložníkom a tak sa jeho šance na pravidelný hrací čas znižujú.

Zo všetkých záložníkov Premier League v tejto sezóne je Fredov pressing druhým najintenzívnejším. Dokonca aj Scott McTominay, ktorý je v rebríčku až na 58. mieste, je na tom oveľa lepšie v porovnaní s Maticom, ktorý je až na priečke s číslom 80.

Luke Shaw


Luke Shaw si užíval pdo vedením Oleho Gunnara Solskjaera dobré obdobie a bol prvou voľbou na ľavú stranu obrany na Euro 2020, kde skóroval aj vo finálovom zápase, ktorý však napokon Anglicko prehralo.

Príchod Rangnicka by pre 26-ročného anglického reprezentanta nemusel byť pozitívnou správou. V hre je Alex Telles, ktorý od svojho minuloročného októbrového príchodu z Porta nedostal veľa príležitostí.

Nový manažér má rád krajných obrancov, ktorí často podporujú ofenzívu a v tomto smere Telles vyniká.

Minulý rok Rangnick o Shawovi povedal: „V United by mali zapracovať na pozícii ľavého obrancu. Viem, že majú Shawa, ale nie som presvedčený o tom, že je na dostatočnej úrovni pre hráča, ktorý hrá v drese Manchesteru United.“

Porovnávať Shawa a Tellesa je prakticky nemožné, keďže Brazílčan za celú svoju kariéru na Old Trafford odohral iba 799 minút v Premier League. Ak si však pozriete Tellesove čísla v jeho poslednej sezóne v Porte, tak rozdiel v ofenzívnejšom poňatí hry Brazílčana uvidíte ihneď.


Luke Shaw vs Alex Telles v sezóne 2019/20 (Zdroj: Sky Sports)

Víťazi


Donny van de Beek


Pravdepodobne neexistuje žiadny hráč v kádri United, ktorý by bol lepšie vybavený a prispôsobený Rangnickovmu Gegenpress systému hry ako už takmer zabudnutý 24-ročný holandský reprezentant Donny van de Beek.

Holanďan prežil za Oleho Gunnara Solskjaera veľmi ťažké obdobie, ale teraz by jeho kariéra mohla nabrať úplne iný smer.

Vysoké napádanie a rýchly prechod do ofenzívy, v tomto smere by bývalý záložník Ajaxu mohol dominovať a Rangnick to veľmi dobre vie a určite to nebude ignorovať.

Van de Beek vie veľmi dobre viesť loptu, má oči pre presné prihrávky a nekompromisné zakončovanie. Je tak jedným z mála hráčov United, ktorí sú okamžite pripravení naskočiť na štýl hry nemeckého manažéra.

Jesse Lingard


So Solskjaerom vo vedení vyzerala kariéra Jesseho Lingarda na Old Trafford veľmi biedne. Teraz však prišiel Rangnick a ten by jej mohol vdýchnuť nový život.

Pokiaľ ide o rýchly prechod do ofenzívy a prepojenie obrany s útokom s loptou na nohe, tak Lingard má v tomto smere pri jeho konkurentoch v útoku určite navrch.

Stačí sa pozrieť na úspešné hosťovanie hráča vo West Hame a jeho variabilitu gólov, ktorými kladivárom pomohol k postupu do pohárovej Európy. 28-ročný Lingard je veľmi univerzálnym hráčom.

Scott McTominay


Spútaný svojimi záchranárskymi povinnosťami pred deravou obranou United, neboli kvality Scotta McTominaya ako zakončovateľa a tvorcu hry jednoducho vidieť. Najmä v posledných mesiacoch Solskjaerovho pôsobenia pri tíme.

Vždy, keď McTominay dostal šancu vydať sa smerom dopredu, objavili sa záblesky talentu, vďaka ktorému získal škótsky reprezentant rešpekt ešte počas jeho pôsobenia v akadémii United.

McTominay má rozhodne na viac, ako byť pešiakom a robotníkom v strede poľa. Otázkou je, či Rangnickova filozofia dokáže nájsť miesto pre tento talent na konzistentnejšom základe, ako tomu bolo pri jeho predchodcovi.

Zdieľanie článku

Komentáre