Ole Gunnar Solskjaer: Štatistiky, ktoré hovoria príbeh o vláde nórskeho manažéra na Old Trafford

Ole Gunnar Solskjaer: Štatistiky, ktoré hovoria príbeh o vláde nórskeho manažéra na Old Trafford

Trápenie v defenzíve, príliš veľa nepodarených prihrávok, slabý pressing, málo víťazstiev a žiadne trofeje. To je v skratke zoznam bodov, ktoré viedli k odchodu Oleho Gunnara Solskjaera z Manchesteru United.

Solskjaer bude na Old Trafford vždy legendou, pretože strelil dramatický víťazný gól proti Bayernu Mníchov vo finále Ligy majstrov v roku 1999. Ako manažér však nedokázal prinavrátiť diablom časy slávy, ktoré zažívali počas panovanie Sira Alexa Fergusona.

Nór je štvrtým trvalým šéfom United, ktorý za posledných osem rokov prišiel o svoju prácu predčasne. Aké mal čísla v porovnaní s ostatnými tromi manažérmi? A kde zaostali Solskjaerovi zverenci na ihrisku?

Ako sa darilo manažérom po Fergiem


Bývalý útočník United Solskjaer sa dočasne vrátil na Old Trafford v decembri 2018, aby nahradil Josého Mourinha.

Odchádza s druhým najlepším percentuálnym pomerom víťazstiev, keď vyhral 91 zo 168 zápasov, ktoré United pod jeho vedením odohrali vo všetkých súťažiach.

Van Gaal a Mourinho však získali trofeje. Holanďan pozdvihol FA Cup v roku 2016 - krátko predtým, ako bol prepustený - a Mourinho doviedol United v roku 2017 k double v Európskej lige a EFL Cup-e.

Ani jednému z posledných štyroch trvalých manažérov United sa však nepodarilo priviesť titul v Premier League späť na Old Trafford. Fergusonov trinásty titul získaný v roku 2013 tak naďalej zostáva posledným pre United.

Počas dvoch celých sezón vo vedení Solskjaer doviedol United k dvom umiestneniam na prvých troch priečkach Premier League. V sezóne 2019/20 skončili diabli tretí, kým v minulej sezóne skončili na druhej priečke za Manchesterom City. Trofej mu však unikla, pretože jeho tím prehral v máji vo finále Európskej ligy s Villarrealom po penaltovom rozstrele.

Solskjaer dosiahol percento víťazstiev 54,2%, za Mourinhom (58,3% v 144 zápasoch), ale pred Moyesom (52,9 %), Van Gaalom (52,4 %) a bývalým kolegom Ryanom Giggsom, ktorý vyhral dva zo štyroch zápasov, na ktoré dohliadal ako dočasný tréner.

Vedenie United ho však vymenovalo za manažéra, aby lepšie odrážal ofenzívnu filozofiu klubu a v tomto smere sa Solskjaerovi darilo. Diabli pod jeho vedením strelili o 64 gólov viac ako s Mourinhom na čele. A to pod nórskym manažérom odohrali iba o 14 zápasov viac.

ManažérZápasyVýhryRemízyPrehryVsietené gólyInkasované gólyVíťazstvá (%)
Moyes5127915865452,9
Giggs42118350
Van Gaal1035425241589852,4
Mourinho14484322824412158,3
Solskjaer16891374030818354,2

S čím zápasil Man Utd v tejto sezóne?


Pod vedením Solskjaera United veľa skóroval, ale príliš veľa aj inkasoval. Jeho zverenci inkasovali v 168 odohraných zápasoch až 183 gólov - priemer 1,09 na zápas. Mourinhov United inkasoval 121 gólov v 144 zápasoch - priemer 0,84.

Viac gólov v tejto sezóne nastrielala iba aktuálne najlepšia štvorka Premier League, na druhej strane viac gólov inkasoval iba predposledný Norwich a posledný Newcastle.

V 12 ligových zápasoch United uhrali iba dve čisté kontá.

Jedným z faktorov tehto problému je veľký počet defenzívnych chýb diablov. Ich 11 chýb, ktoré viedli k strele na bránu, je spolu s Arsenalom najhoršou bilanciou v celej súťaži. Iba tri kluby urobili viac chýb vedúcich priamo ku gólom súpera.

Ďalším faktorom je, že Solskjaerov tím príliš často strácal loptu v kľúčových oblastiach a potom ju už nedokázal získať späť. Zo všetkých tímov v Premier League je na tom horšie len Leicester City. Iba líšky majú viac neúspešných prihrávok na vlastnej polovici a iba štyri tímy majú nižšiu úspešnosť obranných zákrokov.

Pressingová taktika United bola silne kritizovaná po žalostnej októbrovej domácej porážke 0:5 s Liverpoolom a štatistiky tiež naznačujú, že Solskjaerov tím v tomto smere zlyhal.

V poslednej tretine získali späť loptu len 45-krát, čo je menej ako štyrikrát za zápas. Horšie štatistiky v tomto smere malo iba päť klubov. Liverpool, najlepší tím Premier League v získavaní lôpt hlboko na súperovom území, to dokázal v tejto sezóne už 74-krát.

Ktokoľvek prevezme vedenie na Old Trafford, veľmi dobre vie, že zlepšenie týchto čísel – a to možno čo najrýchlejšie – bude kľúčom k zlepšeniu ligovej pozície diablov a možno aj k záchrane celej sezóny...

Zdieľanie článku

Komentáre