Americké televízne práva na Premier League sa vyšplhajú na 2 miliardy dolárov

Televízne práva na Premier League sa v USA vyšplhajú na 2 miliardy dolárov

Počas pandémie koronavírusu existovali obavy, že príťažlivosť anglického futbalu v Spojených štátoch môže byť oslabená, ale teraz sa ukazuje, že ďalší predaj televíznych práv by sa mohol oproti roku 2015 až zdvojnásobiť.

Financial Times píšu, že o televízne práva súperia už len traja vysielatelia, pričom ponuky v druhom kole majú byť uzavreté do 18. novembra. V hre je stále trojica ESPN (Disney), NBC (Comcast) a ViacomCBS.

V súčasnosti vlastní práva NBC. Získal ich v roku 2015 za 1 miliardu USD (745 miliónov libier). Tohtoročná dohoda sa však vyšplhá až na čiastku 2 miliardy USD (1,5 miliardy libier).

Táto úchvatná čiastka presahuje očakávania majiteľov Premier League a 20 klubov si tak do pokladníc pripíše obrovský neočakávaný balík peňazí. Bude to zároveň najdrahší predaj televíznych práv do zahraničia v histórii.

V máji tohto roku prišlo k obnoveniu televíznych práv na Premier League v Spojenom kráľovstve. Sky, BT a Amazon sa dohodli, že predĺžia svoju existujúcu dohodu vo výške 5 miliárd libier na ďalšie tri sezóny.

V USA však o práva bojujú až traja záujemcovia, navyše ich kupujú až na šesť sezón (2022/23 až 2027/28). Aj preto nie je prekvapením, že čiastka za vysielacie práva pôjde výrazne nahor.

Dohoda naznačuje, že futbal sa stále viac presadzuje na americkom trhu, ktorému dlhodobo dominuje basketbal, americký futbal či bejzbal. Navyše práve šport sa ukazuje ako najväčší ťahák na získavanie nových zákazníkov.

„Najsledovanejšou vecou číslo jeden [v televízii] je každý rok šport,“ povedal generálny riaditeľ Disney Bob Chapek na konferencii počas septembra.

V máji získalo ESPN práva na vysielanie zápasov španielskej La Ligy v hodnote 1,4 miliardy dolárov (1,04 miliardy libier). CBS má už práva na vysielanie Ligy majstrov, Serie A a najnovšie aj ženskej FA Super League.

Na NBC mali zápasy Premier League v sezóne 2020/21 sledovanosť v priemere 879 tisíc divákov na zápas, čo je o dve percentá viac ako v predchádzajúcom roku.

Zdieľanie článku

Komentáre