Nuno: Z najlepšieho manažéra mesiaca na nezamestnaného manažéra za 52 dní

Nuno: Z najlepšieho manažéra mesiaca na nezamestnaného manažéra za 52 dní

Nuno Espírito Santo získal v septembri ocenenie pre najlepšieho manažéra za mesiac august a o 52 dní neskôr bol prepustený. Je to rekord Premier League alebo niektorý manažér zažil ešte prudší pád?

Nuno rozhodne nie je v tomto smere rekordmanom. Začnime v Sheffielde Wednesday v roku 2000, kde 1. februára dostal Danny Wilson cenu manažéra mesiaca a o 49 dní neskôr, 21. marca, ho z klubu vyhodili, keď jeho zverenci vyhrali iba jeden zo šiestich odohraných duelov.

6. februára 2013 bol Brian McDermott z Readingu vymenovaný za najlepšieho manažéra mesiaca január. „Dali sme si skutočnú šancu na prežitie v lige,“ žiaril vtedy McDermott spokojnosťou. Prišli štyri porážky v rade a o 33 dní neskôr dostal McDermott výpoveď. Ako sa samozrejme dalo očakávať, Reading napokon zostúpil.

Teraz sa však pozrime na majstra v tomto smere - západolondýnsku Chelsea. Claudio Ranieri bol v roku 2004 prepustený 59 dní po získaní marcovej ceny. Rýchle, ale nie dosť rýchle. Zdá sa však, že úspech v tomto ročnom období je pre manažérov Chelsea osudný.

Rafa Benítez vyhral aprílovú cenu v roku 2013 a bol prepustený 28. mája po víťazstve v Európskej lige, hoci bol iba dočasným manažérom, ako mu fanúšikovia Blues tak radi pripomínali.

O päť rokov skôr dostal Avram Grant 9. mája cenu za apríl 2008 a bol vyhodený zo Stamford Bridge len o 16 dní neskôr (25. mája) po tom, čo Blues skončili na druhom mieste, dva body za Manchesterom United. To určite nikto neprekoná?

Nie, ale ten istý klub tento rekord dorovnal. Carlo Ancelotti bol 6. mája 2011 vymenovaný za manažéra mesiaca apríl, pričom Chelsea vyhrala tri po sebe nasledujúce domáce zápasy s Birminghamom, West Hamom a Tottenhamom. Modrí tak mohli opäť myslieť na boj o titul.

Prišiel však zápas s Manchesterom United a prehra 1:2. Nasledovala remíza s Newcastlom a prehra na pôde Evertonu. Modrí napokon ukončili sezónu na druhom mieste za United a Ancelotti si 22. mája, o 16 dní neskôr, balil kufre. Ak by Premier League neodovzdala Ancelottimu cenu tak neskoro počas mesiaca, potom mohol Talian ovládnuť tento rebríček a nemusel sa o túto "poctu" deliť s Grantom.

Ancelotti si niečo podobné zopakoval aj o štyri roky neskôr. Druhý Real Madrid ho vyhodil z pozície manažéra 25. mája po tom, čo 7. mája dostal ocenenie pre najlepšieho manažéra mesiaca apríl v španielskej La Lige (18 dní).

Zdieľanie článku

Komentáre