TOP 25 najbohatších majiteľov anglických klubov (1.časť)

TOP 25 najbohatších majiteľov anglických klubov (1.časť)

Nie je prekvapením, že väčšina anglických klubov je v rukách zahraničných miliardárov. Ešte nedávno bol na čele rebríčka najbohatších majiteľov neohrozene šejk Mansour bin Zayed Al Nahyan, ktorý je majiteľom obhajcu trofeje Manchester City. Situácia sa však radikálne zmenila potom, čo Newcastle získali noví saudskoarabskí majitelia. Verejný investičný fond Saudskej Arábie má odhadovanú hodnotu čistého majetku o neuveriteľných 300 miliard libier vyššiu ako je tomu v prípade vlastníka Citizens.

Pri každom klube v zátvorke uvádzame odhadovanú hodnotu čistého majetku majiteľov klubu a krajinu pôvodu majoritného akcionára.

25. Portsmouth, League One - Michael Eisner (1 miliarda dolárov, USA)
Eisner je americký obchodník a bývalý predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ (CEO) spoločnosti The Walt Disney Company (od septembra 1984 do septembra 2005). V rokoch 1976 až 1984 bol prezidentom konkurenčného filmového štúdia Paramount Pictures a krátko pôsobil aj vo veľkých televíznych sieťach NBC, CBS a ABC.

Portsmouth získal v auguste 2017 za čiastku 5,67 milióna libier.

24. Brighton, Premier League – Tony Bloom (1,3 miliardy dolárov, Anglicko)
Bloom sa stal predsedom Seagulls v roku 2009 a odvtedy klub vytiahol z League One až do Premier League. Predpokladá sa, že väčšinu svojho bohatstva získal z internetových stránok s hazardnými hrami a stávkovaním.

Bloom v roku 2005 skončil na štvrtej priečke vo World Series of Poker.

23. West Ham, Premier League – David Sullivan a David Gold (1,6 miliardy dolárov, Anglicko)
Sullivan, ktorý má podľa Sunday Times majetok v hodnote 1,15 miliardy libier, zbohatol v pornografickom priemysle a predtým vlastnil Daily Sport a Sunday Sport.

Gold vlastní Gold Group International, materskú spoločnosť značky Ann Summers, ktorá má vo svojom portfóliu spodné prádlo a erotické pomôcky. Spolu s bratom bol majiteľom Gold Star Publications, ktorá publikovala magazíny pre dospelých.

Gold a Sullivan získali 50-percentný podiel v klube v januári 2010 a o niekoľko ďalších mesiacov získali ďalších 10 percent.

22. Sunderland, League One - Kyril Louis-Dreyfus (2 miliardy dolárov, Francúzsko)
Louis-Dreyfus je francúzsky podnikateľ, ktorý má iba 23 rokov a je tak najmladším predsedom v anglickom klubovom futbale.

Jeho rodina vedie Louis Dreyfus Group (medzinárodnú obchodnú skupinu založenú ešte v roku 1851), Louis Dreyfus Armateurs (francúzsku námornú prepravnú a logistickú spoločnosť) a LD Lines (francúzsku lodnú spoločnosť, dcérsku spoločnosť LD Armateurs).

Majoritným akcionárom čiernych mačiek sa stal vo februári 2021. Päťpercentný podiel má aj vo francúzskom klube Olympique Marseille.

21. Bristol City, Championship - Stephen Lansdown (2,6 miliardy dolárov, Anglicko)
Lansdown je miliardárom z anglického Guernsey. Spolu s Petrom Hargreavesom založil britskú spoločnosť poskytujúcu finančné služby Hargreaves Lansdown. Je zakladateľom Bristol Sport a majoritným akcionárom v Bristol Bears (rugby), Bristol Flyers (basketbal) a Bristol City Football Club.

20. West Bromwich Albion, Championship - Guochuan Lai (2,8 miliardy dolárov, Čína)
Čínsky miliardár Lai získal svoje bohatstvo vďaka svojej pozícii generálneho riaditeľa a akcionára spoločnosti Palm Eco-Town Development Company, ktorú počas dvoch desaťročí rozvinul z malého podniku na najväčšiu čínsku firmu v oblasti rozvoja krajiny a stavebníctva.

Po jeho odchode z Palm sa sústredil na súkromné investície, ale so spoločnosťou zostáva naďalej pevne spojený a pôsobí ako riaditeľ niekoľkých jej dcérskych spoločností.

West Brom získal v júli 2016 od Jeremyho Peacea za čiastku okolo 200 miliónov libier.

19. Liverpool, Premier League – John W. Henry (2,8 miliardy dolárov, USA)
Henryho spoločnosť Fenway Sports Group kúpila Liverpool v roku 2010 od fanúšikmi nepopulárnych majiteľov Toma Hicksa a Georgea N. Gilletta Juniora.

Američan je zakladateľom investičnej správcovskej spoločnosti John W. Henry & Company, ktorú založil v roku 1981.

Okrem Liverpoolu je aj majiteľom amerického profesionálneho klubu Boston Red Sox (Major League Baseball) a amerického denníka The Boston Globe.

18. Salford City, League Two - Peter Lim (2,9 miliardy dolárov, Singapúr)
Singapurský magnát Lim bol jedným z popredných singapurských maklérov a teraz je súkromným investorom, ktorý investuje vo viacerých sektoroch - od palmového oleja až po medicínu.

Je desiatym najbohatším mužom Singapúru a okrem 40-percentného podielu v Salforde je aj majiteľom španielskeho klubu Valencia CF (od roku 2014).

Akcionármi klubu je aj šesť bývalých hráčov Manchesteru United - Phil Neville, Gary Neville, Nicky Butt, Paul Scholes, Ryan Giggs a David Beckham. Každý z nich vlastní 10 percent akcií klubu.

17. Everton, Premier League – Farhad Moshiri (2,9 miliardy dolárov, Anglicko / Irán)
Moshiri je britsko-iránsky podnikateľ, ktorý má sídlo v Monaku. V roku 2007 kúpil spoločne s Usmanovom podiel v Arsenale, ktorý v roku 2016 predal a vstúpil do Evertonu, kde aktuálne vlastní viac ako 77 percent akcií.

Vlastní a má podiely vo viacerých oceliarskych a energetických spoločnostiach v Spojenom kráľovstve a v Rusku.

16. Leicester, Premier League – Aiyawatt Srivaddhanaprabha (3,7 miliardy dolárov, Thajsko)
36-ročný majiteľ líšok, známy tiež tiež pod menom "Top", sa stal predsedom a majiteľom klubu na King Power Stadium potom, čo jeho otec v roku 2018 zahynul pri havárii helikoptéry v blízkosti štadióna.

Srivaddhanaprabha vlastní maloobchodnú skupinu King Power International Group, ktorá sídli v Bangkoku a je najväčšou "duty-free" spoločnosťou v Thajsku.

15. Leeds, Premier League – Andrea Radrizzani (4 miliardy dolárov, Taliansko)
Taliansky podnikateľ Radrizzani v januári 2017 najprv kúpil 50-percentný podiel v klube a o štyri mesiace neskôr získal plnú kontrolu od bývalého majiteľa Massima Cellina.

Radrizzani získal majetok cez svoju investičnú firmu Aser Ventures, ktorú spustil v roku 2015.

Tento 47-ročný muž v roku 2015 spustil medzinárodnú športovú vysielaciu sieť Eleven Sports, ktorá aktuálne pôsobí v Belgicku, Luxembursku, Portugalsku, Poľsku, Taliansku, Veľkej Británii, Taiwane, Barme a Japonsku.

14. Southampton, Premier League – Gao Jisheng (4 miliardy dolárov, Čína)
Jisheng sa stal majoritným akcionárom svätcov v roku 2017. Klub získal za čiastku 210 miliónov libier.

Bol zakladateľom realitnej spoločnosti Lander Sports Development. V marci 2019 však predal 30 percent akcií a tak už nie je majoritným akcionárom tejto spoločnosti.

13. Manchester United, Premier League – The Glazers (4,7 miliardy dolárov, USA)
Malcolm Glazer medzi rokmi 2003 až 2005 postupne skupoval akcie klubu, aby sa napokon stal hlavným akcionárom.

Malcolm podnikal v oblasti nehnuteľností, bankovníctva a zdravotníctva. Po jeho smrti v roku 2014 si 90 percent akcií klubu rozdelilo jeho šesť detí. Predsedami United sa stali jeho synovia Avram a Joel.

Prečítajte si tiež


Zdieľanie článku

Komentáre