Thomas Frank: Starostlivý a neúnavný manažér, s ktorým si môžete posedieť na káve

Thomas Frank: Starostlivý a neúnavný manažér, s ktorým si môžete posedieť na káve

Thomas Frank sa stal hlavným trénerom Brentfordu 16. októbra 2018, kedy na lavičke nahradil Deana Smitha. V prvom zápase pod jeho vedením prehrali včely doma s Bristol City 0:1 a v tom druhom už po 23 minútach prehrával Brentford v Deepdale s Prestonom 0:3. Sergi Canos, Ollie Watkins a Neal Maupay sa pokúsili o zvrátenie nepriaznivého stavu, ale Brentford napokon utrpel porážku 3:4. Situácia sa nezlepšovala a neobjavili sa ani žiadne známky okamžitého zlepšenia, pretože tím prehral osem z prvých 10 zápasov pod vedením charizmatického manažéra...

V iných kluboch by bola jeho pozícia vážne ohrozená, ale Brentford mu naďalej dôveroval a spravil veľmi dobre. V sobotu oslávil 48-ročný manažér svoje tretie výročie vo funkcii hlavného manažéra včiel, ktoré prvýkrát v histórii pôsobia medzi najlepšími klubmi v anglickej Premier League. A hanbu si rozhodne nerobia.

Tí, ktorí pod vedením Franka pracovali, radi hovoria o jeho pracovnej morálke a empatii. Opisujú ho ako manažéra s veľmi jasnými myšlienkami, ale aj ako človeka, ktorý vie načúvať. „Vidí futbal tak, ako ho nemôže vidieť nikto iný,“ hovorí zdroj blízky Frankovi.

Jeho tím je aktuálne v Premier League na deviatej priečke so ziskom 12 bodov, pred Arsenalom a Leicesterom. Na mnohých ľudí však Brentford zapôsobil hlavne svojim veľmi odvážnym prístupom k hre medzi anglickou futbalovou elitou.

Frank však ešte rozhodne neoslavuje. Rovnako ako po výhre nad Arsenalom v úvodnom kole sezóny si pravdepodobne dá pivo alebo pohár červeného vína a potom už to je všetko o ďalšom zápase.

Bol to rozhovor s vtedajším kapitánom klubu Romainom Sawyersom, ktorý aktuálne oblieka dres Stoke City na hosťovaní z West Bromwichu, ktorý sa ukázal ako zásadný zlom v sezóne 2018/19. Tento rozhovor, neskoro v noci po príchode domov po štvorhodinovej ceste domov po decembrovej porážke 0:2 na ihrisku Hull City, tiež hovorí veľa o Frankovom charaktere.

„Požiadal som Thomasa o rozhovor,“ hovorí Sawyers. „Vošli sme do jeho kancelárie a rozprávali sme sa spolu viac ako hodinu.“

„Skvelé na ňom je, že nie je tvrdohlavý, ak sa mu niečo nedarí. Počúva ľudí okolo seba, či už sú to hráči alebo zamestnanci, a snaží sa spojiť svoje a ich nápady.“

„V zápasoch sme robili správne veci, len sme za to nedostali žiadnu odmenu. Všetci sme si museli zachovať vieru a Thomas to neustále opakoval. Bol to ten prípad čakania, kým všetko klapne.“

Frankov pokojný, vyrovnaný prístup k vedeniu tímu je prínosom nielen pre jeho hráčov, ale aj pre zamestnancov klubu. Keď postúpil vyššie z pozície asistenta manažéra a nahradil Deana Smitha po jeho odchode do Aston Villy, nepokúsil sa byť autoritatívnejším manažérom. Nekričí na hráčov, aby im sprostredkoval informácie, a medzi všetkými ľuďmi v klube panuje vzájomný rešpekt.

Predtým, ako sa stal futbalovým trénerom, bol učiteľom v Dánsku a v roku 2016 musel dlho premýšľať nad ponukou z Brentfordu, aby sa stal novým asistentom manažéra. Napokon opustil Brondby i svoju prácu, aby sa so svojou rodinou presťahoval do Anglicka. Toto dobrodružstvo bolo jednoducho až príliš príťažlivé. Úloha asistenta tiež mohla viesť k príležitosti, aby mohol neskôr prevziať aj funkciu hlavného trénera.

Frank je hrdý na to, že pomáha hráčom rozvíjať sa. Pri jednej príležitosti povzbudil člena tímu béčka Brentfordu tým, že mu poradil, aby si pozrel film Freedom Writers o triede študentov z Los Angeles, ktorých inšpiroval ich učiteľ. Bolo to cvičenie, ktoré mu pomohlo pochopiť hodnotu tímovej práce. Bývalí útočníci Brentfordu Watkins a Benrahma tiež Frankovi pripisujú obrovský pozitívny vplyv na ich kariéru a obaja s ním zostávajú v kontakte.

Aj keď už nehráva za Brentford, Sawyers je plný chvály a obdivu voči trénerovi, ktorý ho menoval za kapitána klubu.

„Vždy mu za to budem vďačný, pretože to zlepšilo moju hru,“ hovorí. „Vedel som, že s páskou na ruke musia mať moje výkony vysokú úroveň. Predtým, ako som ho spoznal, bol som tak trochu náladový hráč - keď sa mi nedarilo, tak som tomu podľahol. Jeho príchodom sa však všetko zmenilo. Vždy sme mali skvelý vzťah a potom, čo odídem z aktívneho futbalu, by som s ním rád spolupracoval.“

„Je to niekto, s kým si môžete posedieť a dať si kávu,“ hovorí Luke Daniels, ktorý strávil štyri roky ako náhradný brankár v Brentforde, kým sa v auguste nepresťahoval do Middlesbrough. „Zaujíma ho, čo si robil cez víkend a ako sa má tvoja rodina.“

„Raz mi ukradli auto a on mi povedal, aby som to vyriešil a uistil sa, že moja rodina je v poriadku. Zaklopať na jeho dvere nebol nikdy problém. Má tiež veľmi dobrý vzťah s fanúšikmi.“

V sezóne, v ktorej sa Frank stal hlavným trénerom, Brentford skončil na jedenástej priečke so ziskom 64 bodov. V lete predali svojho kapitána Sawyersa do West Bromu a najlepšieho strelca Maupaya do Brightonu, ale v nasledujúcom roku sa ich výkony napriek tomu pozoruhodne zlepšili a v Championship skončili na treťom mieste.

Daniels verí, že pozornosť Franka k detailom je hlavným dôvodom, prečo sa tím napriek fluktuácii hráčov stále zlepšoval.

„Thomas je veľmi starostlivý a veľký detailista,“ povedal Daniels. „Nenecháva kameň na kameni - všetko sa analyzuje. Kedysi sme dostávali príliš veľa gólov, takže sme museli vyhrávať zápasy spôsobom, že sme ich jednoducho prestrielali. Thomas, Brian (Riemer, asistent hlavného trénera) a Kevin (O’Connor, asistent trénera prvého tímu) veľmi tvrdo pracovali na tom, aby sme sa zlepšili v defenzíve.“

Frank je pravidelne prvým človekom, ktorý sa objaví na klubovom tréningovom ihrisku Jersey Road medzi 7 až 7:30. Je pre neho ťažké vypnúť, počas voľných dní rád behá a často sa cez reprezentačné prestávky vracia do Dánska, aby navštívil svoju rodinu a načerpal nové sily.

Pred zápasom Brentfordu proti Liverpoolu počas minulého mesiaca mal ísť na večeru. Keď však jeho spolustolovníci dorazili do Frankovho domu, našli ho zastrčeného v miestnosti analyzujúceho videoklipy, zatiaľ čo bol oblečený v teplákovej súprave svojho klubu.

Potom, čo Brentford o dva body prišiel o automatický postup počas sezóny 2019/20, prehral s Fulhamom vo finále play-off Championship 2:1 po predĺžení. Pre iné kluby by to bola veľká rana, ale Frank si udržal chladnú hlavu i optimizmus.

Deň po finále sa stretol s riaditeľmi Brentfordu Philom Gilesom a Rasmusom Ankersenom. Pragmaticky sa pozerali na to, čo sa stalo, odmietli sa zmieriť s porážkou a prediskutovali svoje plány na nadchádzajúcu sezónu. Súhlasili s tým, že Watkins a Benrahma odídu z klubu, ale zároveň uzavreli dohodu s Ivanom Toneyom po tom, čo sa ho predtým v januári 2020 pokúsil kúpiť Peterborough.

Frank si zachoval pozitívny prístup a keď sa hráči vrátili na predsezónny tréning, tak Daniels potvrdil, že v tíme "neexistoval žiaden negativizmus".

„Prišli sme prvý deň na tréning a v tíme vládla pozitívna nálade,“ dodáva. „Nebol to koniec sveta. Rok čakania pravdepodobne priniesol klubu lepšiu východziu pozíciu na zvládnutie Premier League. Mali sme mladý tím a získali sme ďalší rok nových skúseností.“

Hráči Brentfordu odmietli, aby sklamanie ovládlo ich myseľ a v sezóne, v ktorej dokázali odohrať 21 zápasov bez prehry za sebou, skončili na tretej priečke v druhej sezóne v rade. V semifinále play-off najprv prehrali na pôde Bournemouthu 0:1. V odvete na domácom ihrisku prehrávali v piatej minúte 0:1 a po 45 minútach do finále stále postupoval ich súper.

„V polčase nedošlo k žiadnej panike,“ hovorí Daniels. „Mali sme v sebe obrovskú vieru. Jedno slovo nás definovalo najpresnejšie - vytrvalosť. Ak bolo niečo proti nám, jednoducho sme pokračovali ďalej.“

Brentford napokon zvíťazil 3:1 a vo finále musel o miestenku v Premier League zabojovať s waleskou Swansea City.

Pred zápasom sa Frank chcel ubezpečiť, že si hráči tento okamih užijú a už nebudú zahltení obrovským tlakom. Pred zápasom s hráčmi diskutoval a dovolil prehovoriť aj starším členom kádra. Ukázal im tiež prezentáciu, ktorá obsahovala video správy od ich rodinných príslušníkov a priateľov.

Toney a Emiliano Marcondes skórovali v počiatočných fázach duelu a Brentford sa tak s prehľadom vyhol akejkoľvek dráme. Zápas pohodlne vyhral 2:0, jednoznačne ovládol dianie na ihrisku a Swansea prakticky k ničomu nepustil. Dokázal sa výborne poučiť z prehry s Fulhamom.

Keď boli oslavy v plnom prúde, Frank si užil niekoľko pív s hráčmi v šatni, ale onedlho opäť pracoval a premýšľal, ako by sa jeho tím vo svojej premiérovej sezóne v Premier League môhol vyhnúť vypadnutiu.

Vo svojich úvodných deviatich zápasoch Brentford dokázal, že nie je v najvyššej súťaži iba do počtu. Frank sa chce otestovať proti najlepším trénerom na svete a dokazuje, že je viac ako schopným manažérom.

Frankove tri roky na čele Brentfordu prebehli lepšie, ako by ktokoľvek mohol očakávať. Hlavným cieľom v tejto sezóne je udržať sa medzi elitou, ale čo môžeme očakávať vo vzdialenej budúcnosti?

„Našťastie to je cesta, ktorú si užívam každý deň a s týmito fantastickými hráčmi a zamestnancami sa môžeme priblížiť k naplneniu potenciálu Brentfordu,“ povedal Frank minulý týždeň.

„Som veľmi poctený, že tu môžem byť. Mám fantastický vzťah so svojim majiteľom, športovými riaditeľmi, hráčmi i zamestnancami. Stále môžeme veľa vecí dosiahnuť, takže život je jednoducho fajn.“

Zdieľanie článku

Komentáre