Potvrdené: Newcastle má nového majiteľa s najvyššími ambíciami

Potvrdené: Newcastle má nového majiteľa s najvyššími ambíciami

„Chceme získať titul v Premier League,“ uviedla Amanda Staveley, výkonná riaditeľka PCP Capital Partners. Fanúšikovia strák oslavovali v uliciach mesta a pred štadiónom.

Prevzatie Newcastle United bolo včera definitívne uzavreté. Saudskoarabské konzorcium kúpilo Newcastle za 300 miliónov libier a ukončilo 14-ročné pôsobenie Mikea Ashleyho ako majiteľa klubu.

Premier League potvrdila prevzatie klubu novými majiteľmi vo štvrtok v oficiálnom vyhlásení, v ktorom uviedla, že dostala "právne záruky", že Saudská Arábia nebude ovládať Newcastle United.

Skupinu vedie Verejný investičný fond (PIF) s 80-percentným podielom a ďalej ju tvoria spoločnosti PCP Capital Partners (10 percent) a RB Sports & Media (10 percent).

Verejný investičný fond (PIF), ktorý bol vytvorený v roku 1971, je štátnym investičným fondom Saudskej Arábie. Jeho odhadovaná hodnota majetku je okolo 500 miliárd dolárov.

PIF vlastní podiely v spoločnostiach Live Nation, Boeing, Facebook, Citigroup, Disney, Bank of America, Uber či ropnej spoločnosti BP.

Organizácii predsedá Mohammad bin Salman a guvernérom je Yashir bin Othman Al-Rumayyan.

Očakáva sa, že noví majitelia nahradia vo funkcii hlavného manažéra Stevea Brucea, zatiaľ sa však nerozhodlo, kedy by sa to mohlo stať.

Konzorcium nechce robiť žiadne unáhlené rozhodnutia, ale nájdenie nového manažéra je jednou z priorít nového majiteľa.

Budeme investovať a chceme získať trofeje


Amanda Staveley, ktorá sa stala riaditeľkou predstavenstva, pre Sky Sports News uviedla, že dlhodobou ambíciou Newcastle United je získať ligový titul v Premier League.

„Newcastle United si zaslúži byť na čele anglickej Premier League. Chceme sa tam dostať. Bude to nejaký čas trvať, ale dostaneme sa tam,“ povedala Staveley.„Sme hrdí na to, že sme súčasťou Premier League. Je to neuveriteľne konkurencieschopná liga, ktorú milujeme. Futbal v Premier League je najlepší na svete a Newcastle United je najlepší tím na svete.“

„Chceme samozrejme získať trofeje. Uspieť v Premier League a v Európe znamená trpezlivosť, investície a čas.“

„Ide o dlhodobú investíciu. Máme v úmysle vštepiť klubu jednotnú filozofiu, stanoviť si jasné ciele a poskytnúť vedenie, ktoré umožní klubu dlhodobo dosahovať veľké úspechy Naše ambície sú v súlade s ambíciami našich fanúšikov.“

Spoločne so Staveley do klubu prichádza Yasir Al-Rumayyan, guvernér PIF, ktorý bude pôsobiť ako nevýkonný predseda. Jamie Reuben sa stane tiež riaditeľom klubu, ako zástupca spoločnosti RB Sports & Media.

„Sme mimoriadne hrdí na to, že sme sa stali novými majiteľmi klubu Newcastle United, jedného z najznámejších klubov anglického futbalu,“ povedal Al-Rumayyan.

„Ďakujeme fanúšikom Newcastle za obrovskú podporu a sme nadšení, že s nimi môžeme spolupracovať.“

„Tešíme sa na veľkú budúcnosť Newcastle United. Newcastle je fantastické mesto, a preto naša rodina mnoho rokov v tejto oblasti veľa investuje. Stať sa súčasťou tohto skvelého klubu a jeho úžasných fanúšikov je privilégium,“ dodal Reuben.

„Vybudujeme skutočne komunitný klub, ktorý bude založený na znalosti tohto mesta. Budeme spolupracovať s mestskou radou v Newcastle, aby sme v tejto oblasti zaistili dlhodobo udržateľný rast.“

Ashleyho Newcastle: Žiadne trofeje, žiadna zábava, žiadna nádej


„Chcem, aby sme si užili zábavu a vyhrali nejaké trofeje,“ povedal už bývalý majiteľ strák Mike Ashley, keď v roku 2007 získal Newcastle United. Čakanie na veľkú trofej teraz trvá viac ako pol storočia, ale je faktom, že jeho 14 rokov na čele klubu bolo presným opakom slova zábava. Aj preto ho fanúšikovia postupne začali nenávidieť a teraz si konečne môžu vydýchnuť, že konečne z klubu odchádza.

„Totálne zlyhanie, bolo toho veľa. Bol pri dvoch zo šiestich zostupov Newcastle v ich 129-ročnej histórii. Fraška, to bol častejší návštevník St James's Parku ako samotný Ashley. Futbalová zábava sa pod jeho vedením nikdy nekonala,“ napísal Adam Bate, žurnalista Sky Sports.

„Peniaze boli vynakladané sporadicky a neochotne, investície boli prerušované a náhodné. Stratégia chýbala. Chýbali akékoľvek ambície. Za Ashleyho sa z Newcastle United stal zombie klub.“

Zdieľanie článku

Komentáre