Salah je piatym najrýchlejším strelcom, ktorý dosiahol na métu 100 gólov v Premier League

Salah je piatym najrýchlejším strelcom, ktorý dosiahol na métu 100 gólov v Premier League

Mohamed Salah sa svojim presným zásahom pri výhre červených 3:0 na pôde Leedsu zaradil medzi stovkársku streleckú elitu v anglickej Premier League.

Egypťan sa stal iba 30-tym hráčom, ktorý dokázal prekonať túto métu. Zároveň stovku dosiahol ako piaty najrýchlejší hráč v histórii súťaže.

Salahova cesta v Premier League nebola taká hladká, ako by naznačovala jeho strelecká bilancia. Pamätáte si ešte na jeho nešťastné 30-mesačné pôsobenie v Chelsea, ktorým sa to všetko začalo?

Egyptský krídelník skóroval za Bazilej v oboch zápasoch skupiny Ligy majstrov proti tímu Joseho Mourinha a v januári 2014 si tak vypýtal prestup na Stamford Bridge.

V drese modrých nastúpil iba v 13 zápasoch Premier League a v nich vsietil dva góly. Potom odišiel na hosťovanie do Fiorentiny a neskôr do Ríma, kde v roku 2016 zakotvil na trvalý prestup.

Jeho návrat do Premier League o rok neskôr znamenal začiatok niečoho úplne iného...


Ako sa päť najrýchlejších stovkárov približovalo k hranici 100 vsietených gólov (Zdroj: Sky Sports)

„Je to fantastický hráč s obrovskou rýchlosťou,“ povedal manažér Liverpoolu Jurgen Klopp po tom, ako sa jeho prestup definitívne dohodol. „Po minulej sezóne sme si povedali, že sa ním pokúsime doplniť už tak dobrý tím.“

Salah priniesol do tímu oveľa viac ako rýchlosť. V jeho prvej sezóne na Anfielde vyrovnal rekord Rogera Hunta z roku 1961, keď ešte pred prelomom roka vsietil 23 gólov. Spolu s Harrym Kaneom bojoval o zlatú kopačku pre najlepšieho strelca súťaže, ktorú napokon s 32 presnými zásahmi aj získal.

„Snažím sa zlepšovať každú jednu sezónu a som veľmi šťastný. Je to niečo veľmi špeciálne, prekonať rekord v rámci tejto náročnej súťaže,“ povedal vtedy Salah pre Sky Sports. V sezóne 2017/18 sa tak stal zakončovateľom s najvyšším počtom vsietených gólov v 38-zápasovej sezóne Premier League.

Salah sa už k tomuto číslu nepriblížil, ale 20-gólovú hranicu prekonal v dvoch z ďalších troch odohraných sezón v Premier League. S Liverpoolom získal titul v Premier League a zapísal si tiež ešte jedno ocenenie Golden Boot.

Teraz, 2732 dní po jeho prvom góle v Premier League, sa Salah prebojoval do klubu stovkárov, iba ako druhý hráč z Afriky. Pred ním to dokázal iba Didier Drogba z Chelsea.

Na stovku gólov potreboval iba 162 zápasov v najvyššej anglickej súťaži, čo ho radí medzi päťku najlepších zakončovateľov v súťaži.


Počet ligových zápasov potrebných na prekonanie hranice 100 vsietených gólov (Zdroj: Sky Sports)

„Jeho rekord je niečo bláznivé,“ povedal Klopp pre Sky Sports po zápase na Elland Road. „Neviem koľko rekordov ešte dokáže prekonať, ale určite sa o to bude snažiť.“

„Skvelý hráč, ktorý je ďalej hladný po úspechoch. Videl som ho v šatni a všetci sme boli zničení zo situácie okolo Harveyho Elliotta, ale on chcel ďalej streliť jeden alebo dva ďalšie góly. Takto rozmýšľajú hráči svetovej triedy.“

Zdieľanie článku

Komentáre