Chelsea predala hráčov zo svojej akadémie za 90 miliónov libier, ale Tuchel tvrdí, že mladíci u neho šancu dostanú

Chelsea predala hráčov zo svojej akadémie za 90 miliónov libier, ale Tuchel tvrdí, že mladíci u neho šancu dostanú

Účel akadémie londýnskej Chelsea sa opäť dostáva pod drobnohľad. V letnom prestupovom období, v ktorom Chelsea dosiahla značný zisk napriek tomu, že prekonala svoj klubový rekord a kúpila Romelua Lukakua za 97,5 milióna libier, to bol práve predaj domácich talentov z vlastnej liahne, ktorý klubu zaistil ukončenie tohtoročného letného prestupového obdobia v čiernych číslach.

Z vyzbieraných 135 miliónov libier pochádzalo viac ako 90 miliónov z odchodu hráčov, ktorých Chelsea vychovala. Táto suma môže byť aj trojciferná, ak sa ruský Lokomotiv Moskva rozhodne aktivovať možnosť trvalého prestupu Tina Anjorina za 17 miliónov libier.

Tento vývoj udalostí vyvoláva obavy u mnohých priaznivcov západolondýnskeho klubu. Keď boli pri kormidle Frank Lampard a Jody Morris, tak mladíci Chelsea prežívali pod ich vedením skvelé obdobie.

V sezóne 2019/20 dosiahol Lampard nový klubový rekord, keď dal šancu až ôsmim hráčom z akadémie - najviac zo všetkých manažérov Chelsea počas jednej sezóny v celej histórii klubu. Navyše spravil z Tammyho Abrahama a Fikaya Tomoriho pravidelných členov základnej zostavy.

Z týchto desiatich hráčov sú v tejto sezóne súčasťou kádra iba Mason Mount a Reece James. Vysoko hodnotené duo Armando Broja a Billy Gilmour odišlo na hosťovanie do Southamptonu respektíve Norwichu City. Ale Tariq Lamptey (predaný v roku 2020), Marc Guehi, Abraham a Tomori odišli nadobro a je tu veľká šanca, že sa k nim pripojí aj Anjorin.

Chelsea sa môže obhajovať tým, že šancu dostáva Trevoh Chalobah. Je tu však jedno ale. Klub sa snažil získať Julesa Koundeho, ktorý je rovnako starý ako stredný obranca a hrá na rovnakej pozícii. A určite to modrí skúsia znova.

Čo sa teda deje? Je to po všetkých pozitívnych krokoch zámerná zmena v klubovej politike ohľadom práce s mládežou? Dokážete si asi predstaviť, že existuje veľa zmiešaných emócií, ale nič nie je čierne alebo biele.

Joe Edwards, člen Lampardovho realizačného tímu, ktorý má dlhoročné skúsenosti s prácou v akadémii Chelsea, napokon zostal súčasťou Tuchelovho tímu a bývalý manažér Paris Saint-Germain pravidelne hovoril médiám o svojom odhodlaní zapracovať do kádra mladých hráčov. Iba minulý mesiac povedal: „Dvere sú vždy otvorené. Milujem to a skutočne verím, že aj fanúšikovia to milujú. Kombinácia veľkých mien zo zahraničia s chlapcami z akadémie je to, čo robí klub výnimočným.“

„Keď sa pozriete na fotografiu, keď sme zdvihli nad hlavu trofej v Lige majstrov (v máji), na tejto fotografii je množstvo chlapcov z akadémie. Je to výnimočné a takto to musí byť. Vždy je to o mixe skúsenosti a mladosti.“

Vzhľadom na to, že svoju kariéru nemecký manažér začal v mládežníckych tímoch v Stuttgarte, Augsburgu a Mainzi, jeho filozofia a túžby by nemali byť prekvapením.

Pravidelne sa stretáva s vedúcim akadémie Chelsea Neilom Bathom, ale aj s technickým riaditeľom Petrom Čechom, asistentom Batha Jimom Fraserom a spomínaný Edwardsom. Zjednodušene povedané, Tuchel nie je ako mnoho jeho zahraničných predchodcov, najmä Antonio Conte a Maurizio Sarri, ktorí o mládež prejavili malý až žiadny záujem.Bývalý technický riaditeľ Michael Emenalo v roku 2019 pre The Telegraph povedal: „Akadémiu som bránil, keď tu bol tlak, pochybnosti a pesimizmus. Boli časy, keď sa začalo šepkať, aby sa urobilo viac. Prišiel manažér, ktorý predniesol svoju prezentáciu a povedal, že akadémia nie je potrebná. Argument bol, že to trvá príliš dlho, nemáme čas a že vlastník klubu by do toho mal prestať pumpovať peniaze, pretože to vyzeralo ako plytvanie.”

Predtým, ako Ruben Loftus-Cheek pred siedmimi rokmi absolvoval svoj prvý zápas v drese Chelsea, priznal bývalý manažér Jose Mourinho: „Ak neprivediete deti cez akadémiu, najlepšie je akadémiu zavrieť. Ak deti nie sú dostatočne dobré, použite radšej peniaze na nákup hráčov.“

Tuchel takéto názory nemá. Je pravda, že kvôli jeho voľbám, predovšetkým kvôli obmedzeným minútam pre Abrahama, niektorí mladíci odišli, pretože nevidia otvorenú cestu do prvého tímu. Ale nie veľa fanúšikov sa sťažuje, že namiesto nich do Chelsea priviedol Lukakua.

A skutočnosť, že Mount, James a Christensen sú pravidelnými členmi základnej jedenástky, dokazuje, že bude pokračovať vo využívaní hráčov akadémie, ak budú dostatočne dobrí.

Niektorí zdvíhali obočie, že Gilmour odišiel na hosťovanie do Norwich City a jeho miesto obsadil Saul Niguez, ktorý prišiel na hosťovanie z Atletica Madrid s možnosťou trvalého prestupu v nasledujúcom letnom okne. Gilmour je pre Chelsea hráč s dlhodobou perspektívou a aj napriek tomu sa mladý Škót presťahoval inam, aby získal viac hracieho času.

Tuchel v auguste zdôrazňoval: „Na tejto úrovni neexistujú žiadne dary. Svoju cestu si musíte zaslúžiť, prekonávať prekážky a tvrdo bojovať o svoje miesto. Dostať sa do prvého tímu Chelsea je oveľa ťažšie ako vo väčšine ostatných klubov v Európe. To je realita.“

„Nemôžeme začať uprednostňovať niekoho z akadémie pred iným hráčom, ak neposkytne dostatočnú úroveň, pretože v konečnom dôsledku sme tu preto, aby sme vyhrávali futbalové zápasy a posunuli tím na najvyššiu úroveň.“

„To je to, čo urobil Trevoh a som viac ako šťastný, že ho mám v tíme. Hráči musia byť dostatočne odvážni a prevziať zodpovednosť. Potom dostanú svoju šancu.“

Odchod Lamparda a Morrisa bol faktorom toho, ako sa mladí ľudia pozerajú na veci, ale nikto nemôže obviniť Tuchela z toho, že je proti mládeži.

Málokto môže poskytnúť lepší pohľad na to, ako sa hierarchia Chelsea pozerá na akadémiu, ako Eddie Newton. Potom, čo bol asistentom manažéra Roberta Di Mattea pri prvom klubovom triumfe v Lige majstrov v roku 2012, strávil drvivú väčšinu zvyšku desaťročia prácou s mládežou, pričom vybudoval úspešný program hosťovaní, tak ako funguje aj v dnešnej podobe.„Chelsea bude mať vždy skutočný záujem adaptovať v prvom tíme mladých hráčov a to pochádza priamo od majiteľa Romana Abramoviča. Abramovič vložil do akadémie veľa peňazí a chce vidieť ovocie svojej práce,“ povedal Newton.

Bez ohľadu na to, aký je zámer, je logické, že oveľa viac mladých hráčov sa do seniorského áčka nikdy neprebojuje. Ak veci nefungujú dobre, tak najlepším scenárom je, že hráči budú pokračovať v kariére niekde inde.

Má to finančné výhody, nie že by to znamenalo veľa na pokrytie nákladov akadémie, ktorej prevádzka sa odhaduje na 8 až 9 miliónov libier ročne. Poplatky za hosťovania a trvalé prestupy vítaným finančným dopingom, aj vzhľadom na finančná fair play.

„Je to fantastický model,“ dodáva Newton. „Kluby si musia niekde nájsť príjem. Nemôžu len vyplácať vysoké mzdy, aby mohli konkurovať iným klubom. Musia nájsť model, ktorý pomôže celkovému toku peňazí. Chelsea našla veľmi dobrý model, ktorý funguje.“

Chelsea si z minulosti zobrala ponaučenie, pričom Kevin De Bruyne je možno najlepším príkladom z hráčov, ktorých predčasne londýsnky klub prepustil zo svojich služieb. Výsledkom je, že Abrahama môžu modrí získať z Ríma späť za 68 miliónov libier.

Hlavným faktorom, ktorý nemožno ignorovať, je, že mnohí mladíci sa rozhodli odísť sami, a Chelsea si ich chcela udržať. Klub nechcel, aby hráč akadémie Tino Livramento kamkoľvek odišiel, niekoľko mesiacov sa ho pokúšali presvedčiť, aby podpísal novú zmluvu. V auguste sa však rozhodol presťahovať do Southamptonu.

V januári 2020 zasa talentovaný Lamptey odišiel do Brightonu a Jamal Musiala urobil to isté minulý rok a vo veku 18 rokov hrá za Bayern Mníchov.

Čoraz viac rodinných príslušníkov preberá kontrolu nad kariérou svojich detí a nie sú ochotní čakať, keď ostatné kluby prejavia záujem a sľubujú toho veľa.

Twitter účet @chelseayouth je priaznivcami klubu dobre známy a má viac ako 210 tisíc sledovateľov. Muž, ktorý ho vedie, to robí už 15 rokov a je to práca z lásky ku klubu. Nestane sa známym, a zostáva radšej v anonymite. Navštevuje však pravidelne zápasy akadémie a hovorí s ľuďmi okolo.

Pravidelne vyjadruje sklamanie z toho, že hráči nedostanú šancu alebo odchádzajú a má to samozrejme vplyv na verejnú mienku. Oceňuje však, že celý príbeh má viac než jednu stránku.

„Pred niekoľkými rokmi by ste nenašli klub Premier League, ktorý by zaplatil 5 miliónov libier za hráča, ktorý neodohral jediný duel medzi seniormi, ako napríklad v prípade Livramenta.“

„Nie je prekvapením, že v súčasnej finančnej situácii sú najlepší chlapci Chelsea považovaní za veľmi hodnotných. Sú lacný a nemajú veľké mzdové požiadavky.“

„Títo hráči vedia, že sú dosť dobrí na to, aby pritiahli záujem iných klubov Premier League. Niektorí nechcú blúdiť z jednoho hosťovania k ďalšiemu. Niektorí hráči pochádzajú z chudobnejších pomerov, a to sú pre nich peniaze, ktoré im zmenia život.“

V mnohých ohľadoch je Chelsea obeťou vlastného úspechu. Od roku 2010 získali na mládežníckej úrovni množstvo trofejí vrátane siedmich triumfov Youth FA Cup-e a dvoch mládežníckych líg UEFA. Na ich zápasoch je vždy množstvo skautov, agentov a zástupcov iných klubov.

„Chápem, že fanúšikovia Chelsea sa pozerajú na to, koľko mladých hráčov práve opustilo klub. Títo chlapci dosiahnu určitý vek a chcú pravidelne hrať. Ak to v Chelsea nedostanú, obrátia sa inam. Hráči Chelsea sú teraz roztrúsení po všetkých ligách a nielen v Anglicku.“

Neexistuje však žiadny dôvod na to, aby bola akadémia odsúdená na zánik. Keď vybudujete akadémiu tak dobrú, ako majú v Chelsea, vždy produkuje množstvo kvality. Veľké nádeje sa aktuálne vkladajú do trojice Harvey Vale, Charlie Webster a Jude Soonsup-Bell.

V sezóne 2019/20 mala Chelsea 23 hráčov reprezentujúcich Anglicko od veku 16 do 21 rokov. V minulej sezóne sa toto číslo ešte zvýšilo na 27.

Existujú absolventi akadémie, ktorí napriek ťažkostiam stále tvrdo pracujú na dosiahnutí svojho sna zahrať si v drese Chelsea. Chalobah je najlepším príkladom, ale obranca Levi Colwill, stredopoliar Conor Gallagher, útočník Broja a stredopoliar Gilmour odišli na hosťovania s cieľom, aby sa zlepšili natoľko, že padnú do oka aj Tuchelovi.

V akadémii zostalo veľa kvality. Je pochopiteľné, že existujú pocity sklamania, ale na druhej strane je to veľký kompliment dobre vykonanej práce. Akadémia si robí svoju prácu a ako Bath jasne uvádza, bude v tom pokračovať aj v budúcnosti.

Zdieľanie článku

Komentáre