Takmer celá planéta bude môcť sledovať návrat Ronalda v drese United, okrem Veľkej Británie

Takmer celá planéta bude môcť sledovať návrat Ronalda v drese United, okrem Veľkej Británie

Je to obrovský paradox, ale diváci vo Veľkej Británii sa pripoja ku Kube, Turkmenistanu, Severnej Kórey a Afganistanu. Iba fanúšikovia z týchto krajín nebudú môcť oficiálne sledovať v televízii druhý debut Cristiana Ronalda v drese Manchesteru United.

Premier League vysiela živý prenos z návštevy Newcastle United na Old Trafford do 189 krajín sveta, ale tento duel si nevybral ani jeden z vlastníkov televíznych práv v Anglicku - Sky Sports, BT Sport a Amazon - a začne sa tak v sobotu o 16:00, teda v termíne, kedy sa zápasy z najvyššej anglickej súťaže nemôžu vo Veľkej Británii vysielať. Je to samozrejme dané hlavne tým, že v čase keď si vysielatelia vyberali zápasy pre vysielanie, tak prípadný návrat Ronalda k diablom nebol vôbec v hre.

Článok 48 v stanovách UEFA umožňuje každému svojmu členovi vybrať si 2,5-hodinový víkendový slot, v ktorom sa zápasy nesmú vysielať naživo. V Anglicku sa toto pravidlo zaviedlo v roku 1987, kedy ITV podpísalo veľký televízny kontrakt s Football League.

FA sa dohodla s vysielateľmi a tak platí do dnes, že v sobotu od 15:45 do 17:15 (stredoeurópskeho času) sa futbal v Anglicku vysielať nesmie - a to žiaden, nie iba anglická Premier League.

Keď Ronaldo v roku 2018 debutoval v drese Juventusu, tak diváci na Ostrovoch nevideli prvých 15 minút stretnutia, keďže zápas starej dámy proti Chievu sa začal o 17:00.

Prečo sa vlastne toto pravidlo zaviedlo a má ešte zmysel v modernej digitálnej ére? To je otázka, ktorú si kladie stále viac fanúšikov anglických klubov.

„Myslím si, že fanúšikovia budú tlačiť na to, aby sa to zmenilo,“ povedal Andy Cairns, ktorý v minulosti pôsobil na pozícii výkonného redaktora v Sky Sports News. „Musí sa to zmeniť, pretože inak budú víťazmi televízni piráti. Myslím si, že sa musí nájsť legitímny spôsob, ako môžu ľudia tieto zápasy sledovať.“

„Globálne bude Ronaldov návrat obrovským lákadlom a je iróniou, že ho budú môcť sledovať takmer všetci ľudia na svete, ale nie priamo v Anglicku. Súčasný systém je zastaraný. Ľudia sú zvyknutí sledovať všetky zápasy, napríklad v Lige majstrov.“

Cieľom tohto pravidla malo byť zvýšenie návštevnosti priamo na štadiónoch, ale zdá sa, že tento argument už nemá v dnešnej dobe žiadne opodstatnenie.

Bundesliga ponúka všetky svoje zápasy naživo a v Nemecku je napriek tomu návštevnosť viac ako 90 percent. V talianskej Serie A sa tiež všetky duely vysielajú naživo a návštevnosť je menej ako 70 percent. To naznačuje, že existuje viacero faktorov, a nie iba živé vysielanie zápasov, ktoré ovplyvňujú návštevnosť futbalových zápasov. Patria sem napríklad ceny vstupeniek, kvalita infraštruktúry a s tým spojený celkový zážitok zo zápasu.

V roku 2016 vydala štúdiu spoločnosť Ofcom, ktorá hovorila o tom, že pre 42 percent fanúšikov má televízne vysielanie vysoký vplyv na to, či si pozrú zápas priamo na štadióne. 26 percent respondentov sa vyjadrilo, že to má na nich stredný vplyv a 33 percent malý vplyv.

Deň v týždni, čas začiatku zápasu, zúčastnené kluby, dôležitosť stretnutia a ceny lístkov boli spravidla považované za dôležitejšie faktory pri rozhodovaní zúčastniť sa podujatia naživo.

Štúdia však tiež ukázala, že v sobotu o šestnástej je pre fanúšikov jednoznačne najobľúbenejší termín pre návštevu zápasu Premier League. Až 68 percent ľudí ho označilo za ideálny. Ďalším v poradí bol zápas okolo sobotňajšieho obeda, ktorý za ideálny označilo 33 respondentov.

Až 32 percent ľudí sa zároveň vyjadrilo, že na futbal by nešli v inom čase ako v sobotu o 16:00 a iba osem percent futbalových fanúšikov bolo nespokojných s pokrytím anglickej Premier League v televízii.

Napriek tomu sa niektorí fanúšikovia pýtajú - prečo platím toľko peňazí za sledovanie futbalu a nemôžeme pozerať stretnutia, ktoré má naozaj zaujímajú? V dnešnej dobe online streamovania podujatí je táto otázka na mieste.

Zdieľanie článku

Komentáre