Majster v sezóne 2021/22? Manchester City

Majster v sezóne 2021/22? Manchester City

Tridsaťpäť žurnalistov portálu The Athletic predikovalo poradie klubov v najvyššej anglickej súťaži v novej sezóne.

Obhajca trofeje Manchester City je favoritom na majstrovskú trofej až pre 60 percent redaktorov uvedeného portálu. Tridsaťsedem percent sa domnieva, že by to mohla byť londýnska Chelsea. Zostávajúce tri percentá išli pre Manchester United.

Podcenili redaktori Liverpool? Možno, keď 26 percent z nich predpovedalo, že červení skončia na treťom a 60 percent na štvrtom mieste. Liverpool jednoducho neurobil na prestupovom trhu dosť na to, aby tím dostatočne osviežil.


Predikovaná konečná tabuľka Premier League 2021/22 (zdroj: The Athletic)

Manchester City, Chelsea, Manchester United a Liverpool (v akomkoľvek poradí) nechajú zvyšok Premier League ďaleko za sebou. Iba dvaja redaktori si našli miesto pre kohokoľvek iného v prvej štvorke. V oboch prípadoch to bol Leicester City, ktorý koniec koncov strávil väčšinu posledných dvoch sezón v prvej štvorke, aby napokon svoje miesto nedobrovoľne uvoľnil niekomu inému.

Leicester vyzerá určite lepšie ako väčšina ostatných klubov. Získali ďalších dvoch kvalitných mladíkov - Boubakary Soumare prišiel z Lille a Patson Daka z rakúskeho RB Salzburg. Navyše do tímu prišiel zadarmo skúsený obranca Ryan Bertrand. Zraneného Wesleyho Fofanu dokázali líšky rýchlo nahradiť Jannikom Vestergaardom zo Southamptonu.

Arsenal a Tottenham Hotspur, ďalší dvaja (bývalí ?) členovia veľkej šestky zrejme ani v tejto sezóne veľa vody nenamútia. Bukayo Saka a Emile Smith Rowe sú veľké talenty, ale tím sa prebudováva a potrvá niekoľko sezón, kým sa vráti správna dynamika.


Predikovaná konečná pozícia klubov Premier League v sezóne 2021/22 v percentách (zdroj: The Athletic)

Podobne je na tom aj Tottenham, ktorého úspešné časy pod Mauriciom Pochettinom sa už zdajú ako vzdialená minulosť. Hľadanie nového manažéra vyzeralo chaoticky. Nuno nie je zlý manažér, ale vo Wolverhamptone mal problém naplno odtiahnuť ručnú brzdu. A u Spurs to jednoduchšie nebude.

Rafael Benitez stojí pred vážnym bojom o získanie sŕdc fanúšikov Evertonu. Rovnako ako Carlo Ancelotti má jeden z najvýznamnejších trénerských životopisov v tomto športe, ale svoje najpôsobivejšie úspechy má veľmi ďaleko za sebou. V očiach mnohých fanúšikov karameliek je stále synonymom druhého klubu z Merseyside. Toho, ktorý opustil pred 11 rokmi.

Portál zrealizoval hlasovanie vo fanúšikovskej základni každého klubu Premier League a vyhodnotil ich pocity nádeje alebo optimizmu pred novou sezónou. Iba 18 percent fanúšikov Evertonu sa cíti optimisticky. Ďalším najnižším číslom je Newcastle (23 percent), potom Burnley (30 percent), Arsenal (42 percent), Watford (46 percent) a Southampton (49 percent).


Očakávania fanúšikov jednotlivých klubov pred štartom sezóny 2021/22 (zdroj: The Athletic)

Ak zoberieme do úvahy, že 91,5 percent fanúšikov Evertonu sa v predvečer štartu predchádzajúcej sezóny cítilo optimisticky, je to veľmi zarážajúca situácia.

Je zábavné, že West Ham bol v minulej sezóne na konci tejto tabuľky (iba 8,8 percenta fanúšikov sa cítilo optimisticky), ale napriek tomu odohral najlepšiu sezónu za posledné roky a takmer si vybojoval miestenku v Lige majstrov.

O rok neskôr už tímu Davida Moyesa verí 79 percent fanúšikov a to aj s prakticky nulovou aktivitou na prestupovom trhu. Redaktori The Athletic to pre kladivárov nevidia až tak optimisticky a až 60 percent z nich ich vidí až na desiatu alebo jedenástu priečku.

Zdá sa, že výborné časy by mohla mať pred sebou Aston Villa. Áno, prišla o Grealisha, vynikajúceho hráča a kapitána, ale zdá sa, že peniaze múdro reinvestujú a podpísali už Ashleyho Younga, Leona Baileyho, Emiho Buendiu a Dannyho Ingsa. Mohla by z toho byť lepšia ako jedenásta priečka z minulej sezóny.

To isté platí aj pre Leeds, teda tím, ktorý v minulej sezóne makal naplno, aj keď väčšina ostatných už vyzerala vyčerpane. Syndróm druhej sezóny? Je ťažké si predstaviť, že Marcelo Bielsa nechá klub upadnúť. Na druhej strane je rovnako ťažké si predstaviť, že aj tréner jeho kvalít môže dosiahnuť ešte lepší výsledok s kádrom, ktorý zdelil keď Leeds prebral umiestnený v strede tabuľky druholigovej Championship.

A čo boje o záchranu? Zdá sa, že podľa redaktorov to majú zrátané nováčikovia Watford a Norwich. Veľké problémy môže mať aj Burnley, klub ktorý v prvých štyroch sezónach medzi elitou skončil dvakrát v top desiatke. Manažér Sean Dyche nie je kúzelník a aj v tomto prestupovom okne dostal od majiteľov nulovú podporu.

Jednoduché to nemusí mať ani Crystal Palace, ktorý opustil Roy Hodgson. Nahradil ho Patrick Vieira, ktorého manažérska bilancia v New York City a Nice nebola nijako oslňujúca. Francúz má v kádri množstvo talentovaných mladíkov, ktorí ale majú v Premier League minimálne alebo žiadne skúsenosti.

Na záver sme si nechali Brentford, ktorého až 69 percent redaktorov tipuje, že sa udrží medzi anglickovou futbalovou smotánkou. V klube panuje pohoda, hráči sú v dobrej forme, má múdreho manažéra v osobe Thomasa Franka i skvelého zakončovateľa Ivana Toneyho. Nebude to jednoduché, ale záchrana je v silách včiel.

Zdieľanie článku

Komentáre