Anglická agónia pokračuje, európskym šampiónom je Taliansko

Anglická agónia pokračuje, európskym šampiónom je Taliansko

Začalo sa to najlepším možným spôsobom. Gól po 115 sekundách, výbuch radosti vo Wembley a zdalo sa, že to bude anglická noc...

Southgate vie lepšie ako ktokoľvek iný, aký krutý môže byť futbal. A asi tri hodiny po otváracom góle stretnutia to jeho zverenci zistili na vlastnej koži.

Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka nepremenili svoje pokutové kopy a Taliansko mohlo začať oslavovať. Pre Albion to bolo ďalšie "boli sme tak blízko" a teraz o to bolestivejšie v domácom prostredí.

Táto skupina hráčov premrhala veľkú príležitosť. Anglicko sa prebojovalo do veľkého finále po dlhých 55 rokoch a všetko mu hralo do karát.

Navyše prišiel rýchly gól hneď v druhej minúte z kopačky Shawa, ale potom sa anglickí hráči nepochopiteľne stiahli do hlbokého obranného bloku.

V druhom polčase prišiel trest z kopačky Leonarda Bonucciho a víťazný gól Talianov visel vo vzduchu.

Napokon sa však zápas prehupol až ku strelám zo značky pokutového kopu a traja anglickí mladíci náročnú situáciu psychicky neuniesli. Vychytala ich nová posila parížskeho Saint-Germain, skvelý gólman Donnarumma.

„(Raheem) Sterling a (Jack) Grealish to nechali na mladíka [Saku]. Skúsení hráči nemôžu zostať sedieť a zodpovednosť naložiť na plecia 19-ročného hráča,“ povedal Roy Keane pre ITV. „Sú oveľa skúsenejší, Sterling vyhral viacero trofejí. Mali vstať a prebrať na seba zodpovednosť.“

Hodnotenie hráčov podľa portálu Sky Sports


Taliansko: Donnarumma (7), Di Lorenzo (6), Bonucci (6), Chiellini (7), Emerson (4), Barella (4), Jorginho (7), Verratti (7), Chiesa (8), Immobile (5), Insigne (6).

Náhradníci: Cristante (6), Berardi (6), Bernardeschi (5), Belotti (5), Locatelli (5), Florenzi (N/A)

Anglicko: Pickford (8), Waker (6), Stones (8), Maguire (8), Trippier (6), Shaw (6), Rice (6), Phillips (6), Mount (4), Sterling (6), Kane (5).

Náhradníci: Saka (10), Grealish (5), Henderson (5), Rashford (N/A), Sancho (N/A)

Hráč zápasu: Gianluigi Donnarumma

Zaujímavé štatistiky


Taliansko má svoj druhý európsky titul, čakalo naň 53 rokov (od roku 1968). To je najdlhšia medzera medzi dvoma európskymi triumfami. Predtým tento rekord držalo Španielsko (44 rokov, 1964 až 2008).

Taliansko získalo svoje šiesty veľký titul (4 x MS, 2 x ME). Z európskych krajín má na konte viac triumfov iba Nemecko (7).

Jediným triumfom Anglicka zostáva titul svetového šampióna z roku 1966.

Anglicko dokázalo vyhrať iba 22% (2/9) penaltových rozstrelov na veľkých turnajoch (MS/ME). To je najnižšia úspešnosť zo všetkých tímov, ktoré penalty zahrávali minimálne trikrát.

Harry Kane proti Taliansku nevystrelil na bránu a nevytvoril svojim spoluhráčom gólovú príležitosť. V 61 zápasoch v drese Anglicka sa mu to stalo iba druhýkrát. Predtým v prípravnom zápase proti Švajčiarsku v septembri 2018.

Zdieľanie článku

Komentáre