Ako Brexit ovplyvní transferové okno v Premier League

Ako Brexit ovplyvní transferové okno v Premier League

Británia prvého januára opúšťa Európsku úniu a v zimnom transferovom okne budú platiť nové regulácie. Ak by tieto pravidlá platili v minulosti, tak by do Anglicka nemohli prestúpiť Paul Pogba, Cesc Fabregas, Hector Bellerin, Nicolas Anelka a mnoho ďalších mladých talentov.

Bet Builder DOXXbet

Kluby Premier League budú môcť v každom prestupovom okne získať maximálne troch hráčov do 21 rokov a celkovo iba šesť hráčov zo zahraničia, pričom všetci budú musieť spĺňať prísne kritériá. Hráči do 18 rokov nebudú môcť do Anglicka prestupovať vôbec. Kluby Premier League tak na mladé špičkové talenty zo zahraničia musia zabudnúť.

Všetci hráči z krajín Európskej únie musia získať v Anglicku tzv. GBE (Potvrdenie riadiaceho orgánu). Každý hráč sa bude bodovať a ak získa minimálne 15 bodov, tak mu bude GBE udelené. Ak získa 10 až 14 bodov, tak o prestupe bude rozhodovať samostatná komisia pre prestupové výnimky.

Kritériá na prestup do Anglicka sú postavené hlavne na počte odohraných reprezentačných zápasov a podľa toho, ktorú krajinu hráč reprezentuje a aké je jej hodnotenie v rebríčku FIFA. Samozrejme platí, že vyšší počet odohraných zápasov a vyššie postavenie v rebríčku FIFA, tým väčšia šanca, že hráč si bude môcť v Premier League zahrať.

Rozhodovať však bude aj počet odohraných klubových zápasov či kvalita predávajúceho klubu a ligovej súťaže, v ktorej hráč figuruje.

Hráči z top desiatky krajín rebríčka FIFA, ktorí za posledné dva roky odohrali minimálne 50 percent zápasov svojich národných tímov, budú môcť do Premier League prestúpiť aj bez GBE. Nižšie postavené krajiny a ich hráči to však budú mať oveľa zložitejšie.

Oveľa väčšia šanca zahrať si medzi seniormi sa tak otvára pre mladých anglických hráčov. Navyše futbalová asociácia uvažuje nad tým, že kvóta pre tzv. "non-homegrown" hráčov sa v jednotlivých kluboch anglickej Premier League zníži zo 17 na 13 hráčov. Každý klub tak bude môcť mať v kádri iba 13 hráčov, ktorí do veku 21 rokov neodohrali v anglickom či waleskom klube minimálne tri roky.

Zdieľanie článku

Komentáre