Veľký súboj fanúšikov 2020

Hlasuj a vyhraj originálny dres svojho obľúbeného klubu

Ako Jose Mourinho presvedčil Lionela Messiho k prestupu do londýnskej Chelsea

Ako Jose Mourinho presvedčil Lionela Messiho k prestupu do londýnskej Chelsea

Lionel Messi v modrom drese klubu zo Stamford Bridge? Chelsea bola v roku 2014 iba kúsok od získania hviezdneho Argentínčana. Jose Mourinho hviezdu Barcelony presvedčil, aby prestúpila do Premier League, uviedol taliansky žurnalista Gianluca Di Marzio vo svoje knihe Grand Hotel Calciomercato.

Bet Builder DOXXbet

33-ročný hráč bol na odchode z La Ligy oveľa skôr ako iba v auguste tohto roka, kedy jeho prestup do Manchesteru City stroskotal na 700-miliónovej uvoľňovacej klauzule v jeho kontrakte s katalánskym klubom.

Už v roku 2014 bola londýnska Chelsea pripravená aktivovať klauzulu vo výške 250 miliónov eur a platiť argentínskej hviezde mzdu 50 miliónov eur ročne. Di Marzio to vo svojej knihe označil za "najväčšiu nikdy nezverejnenú udalosť na prestupovom trhu".

Rozhovory medzi Messim a anglickým klubom začali v roku 2013, kedy rodina argentínskeho hráča čelila obvineniam španielskej vlády z daňových únikov a hráč vtedy začal zvažovať odchod zo Španielska.

Jeho prvým nápadníkom však bol niekto iný ako anglický veľkoklub. Predstavte si to: Messi v Reale Madrid. Najväčšia prestupová bomba všetkých čias. Florentino Perez sa o to pokúsil v roku 2013, keď poslal niekoľko svojich najlepších zástupcov klubu, aby rokovali s hráčom.

Plán bol jasný - zaplatiť 250 miliónov eur Barcelone a presvedčiť hráča k prestupu k veľkému konkurentovi. Perez túto čiastku mohol použiť na reštrukturalizáciu Bernabeu, ale namiesto toho ňou chcel priviesť Messiho do Madridu. Argentínčan však akékoľvek úvahy o jeho prestupe do Madridu rezolútne odmietol.

„Do Realu nejdem, strácate čas!“ povedal a nemal záujem ani preskúmať finančné hľadisko či možnú monumentálnu mzdu, ktorú by v hlavnom meste Španielska poberal.

Florentino, jeden z najmocnejších mužov v Španielsku, bol odmietnutý. Možno to bola náhoda, ale o niekoľko mesiacov neskôr sa španielska vláda rozhodla vyšetrovať platenie daní Messiho rodiny.

Nahnevaný Messi začal hľadať alternatívy. Kde mal odísť? Do Chelsea! Z dvoch podstatných dôvodov: šarm Londýna a rešpekt k Mourinhovi, ktorý v tom čase modrých viedol.

O niekoľko mesiacov neskôr je tu telefonický rozhovor s jeho bývalým spoluhráčom Decom, teraz agentom po nedávnom odchode do dôchodku a strávení dvoch rokov na Stamford Bridge s [Romanom] Abramovičom na čele.

Deco sľúbil Leovi, že naplánuje jeho stretnutie s Abramovičom. Zároveň sa stretol s Mourinhom, aby ho informoval o tejto ohromujúcej vyhliadke.

Obed si naplánovali v Londýne pri Mourinhovom dome. Na jednej strane Deco a na druhej manažér Chelsea, ktorý nemohol uveriť tomu, čo sa to vlastne deje.

Messi ešte napriek tomu váhal. Čo nakoniec vymazalo všetky jeho ďalšie pochybnosti? Online rozhovor s Mourinhom cez FaceTime.

Dve futbalové legendy, ktorí boli veľkými rivalmi, ale zároveň k sebe navzájom prechovávali veľkú úctu.

„Ako to ide šampión?“ prelomil ľady portugalský manažér. „Práve mi povedali o tvojom želaní: ani nevieš koľko mám za sebou bezsenných nocí, aby som našiel stratégiu, ako ťa zastaviť. Si jednoducho najlepší a bodka.“

„Vieš čo ti poviem? Musíš zostať presne tam, kde práve si!“ povedal Portugalčan a všetci v miestnosti zostali ako obarení. Pred očami sa im rozplýval sen o miliónových províziách, ktoré mohli získať za sprostredkovanie prestupu.

Messiho výraz sa výrazne zmenil. Začal rozmýšľať, či ide o nejakú skrytú kameru, ale podcenil triky zo strany "Special One".

„Neodchádzaj, postavia ti v Barcelone sochu. Je to pre teba to najlepšie miesto, aj keď...,“ a prichádza kúzlo Portugalčana, ktoré zmení všetko.

„Ak však jednoho rána vstaneš a dáš si raňajky na tréningovom ihrisku, ale káva nebude chutnať rovnako, obloha zošedne, nebude sa ti už viac páčiť tvoje auto, budeš smutný po ceste domov a nebudeš šťastný, tak potom áno - opäť budeš musieť otvoriť bránu šťastia. A za tou bránou nájdeš mňa, Joseho Mourinha, čakajúceho na teba!"

Šach-mat. Messi sa zasmial a chýbal už iba prsteň na potvrdenie tohto svadobného návrhu.

Plány už mali jasné kontúry a Marina [Granovskaia] oboznámila o detailoch majiteľa klubu Romana Abramoviča.

20-metrový luxusný Mercedes zastal pred Stamford Bridge a Messiho zástupca opúšťa auto s jasným odkazom od hráča - „S Mourinhom môžeme dokázať čokoľvek: je to víťaz, choďte a uzavrite dohodu.“

Perfektné. Plán fungoval a zdalo sa, že prestupu nestojí nič v ceste. O tretej popoludní sa začalo stretnutie s Granovskaiou.

Uvoľňovacia klauzula 250 miliónov eur? Vybavené. Obrovská mzda? Vybavené. Reklamné práva na hráča? Vybavené. Pokiaľ išlo o podrobnosti, tak do celého projektu sa čoskoro mal zapojiť aj hráčov otec Jorge Horacio, ktorý zastupuje záujmy šesťnásobného víťaza Ballon d'Or.

A tu je potenciálny veľký problém: Jorge Messi nekladie príliš veľa otázok, ale vôbec nevedel o plánoch svojho syna, ktoré dal do pohybu niekto úplne iný.

Bol júl a Marina pripravovala posledné detaily kontraktu. Mourinho sa v Cobhame usmieval od ucha k uchu. Ešte než začal poobedňajší tréning, tak k nemu pribehol Cesc Fabregas - ktorý práve prišiel do Chelsea z Barcelony - aby s ním oslavoval, ako keby práve strelil najdôležitejší gól kariéry.

„Leo chce prísť sem! Neuveriteľné! Sme priatelia takú dlhú dobu. Deco mi volal a povedal mi o tom. Vraj nezdvíhaš jeho telefóny.“ A tu je druhý dôvod, prečo sa prestup napokon nezrealizoval. Deco, ohrdnutý a opustený.

„Áno, viem všetko. Už som aj telefonoval s Leom,“ odpovedal bez premýšľania Mourinho, netušiac o možných katastrofických následkoch. Fabregas totiž povedal Decovi o priamom kontakte medzi Mourinhom a Messim a situácia sa razom dostala mimo kontrolu, keď sa Deco rozhodol o všetkom informovať Leovho otca.

A to sa nikdy nemalo stať. Jorge okamžite volal synovi a žiadal od neho vysvetlenie.

„Neviem o čom hovoríš, prisahám,“ povedala desiatka katalánskeho veľkoklubu a poprela všetky kontakty či svoje túžby. Dovidenia anglický projekt.

Bublina spľasla tak rýchlo, až sa zdalo, že sa nikdy nič nestalo. Bolo to ako prekvapujúca prihrávka brankárovi, ktorá nakoniec skončí vo vlastnej sieti. Nebolo to podobné Messimu, ale z jeho strany možno nie až také prekvapujúce, aspoň pre všetkých kto pozná jeho rodinu a všeobecne veľkú váhu jeho otca v nej.

„Ak mi to otec povie, potom to podpíšem aj so zavretými očami,“ povedal Messi španielskym sudcom počas daňového vyšetrovania. Teraz by sme pravdepodobne mohli dodať - „Nikdy by som nebol taký odvážny, aby som niečo urobil bez toho, aby som do toho zapojil svojho otca.“

Abramovič prehltol horkú pilulku, aj keď nikdy nemá rád prehry. Zúriví sprostredkovatelia prestupu boli nútení odtrhnúť zrak od luxusných bytov v najbohatších londýnskych štvrtiach, ktoré by si po transfere hráča mohli dovoliť. A Messi zostal presne tam, kde bol, a každý rok obnovoval svoj kontrakt s Barcelonou, pričom plat mu rástol s každým jeho ďalším podpisom.

Zdroj: Sky Sports

Zdieľanie článku

Komentáre