Majitelia Liverpoolu navrhli veľké zmeny v anglickom klubovom futbale

Majitelia Liverpoolu navrhli veľké zmeny v anglickom klubovom futbale

Vedenie Premier League tvrdí, že niektoré z návrhov „môžu mať škodlivý dopad na celú hru“ a „sú sklamaní“ z verejnej podpory návrhu od predsedu EFL Ricka Parryho. Na druhej strane, Liverpool už na svoju stranu získal napríklad vedenie Manchesteru United, ktoré s návrhami súhlasí.

Bet Builder DOXXbet

Mala by sa zmeniť štruktúra hlasovania v Premier League a aj modely financovania pre anglickú futbalovú ligu i futbalový zväz. Celý projekt dostal názov "Project Big Picture" a obsahuje tiež niekoľko významných zmien v celkovej štruktúre anglického klubového futbalu.

Tieto zmeny napríklad zahŕňajú zníženie počtu tímov v Premier League z 20 na 18 a úplné zrušenie Ligového pohára (EFL Cup) a Community Shield.

Liverpool, Manchester United a ďalšie kluby z tzv. "veľkej šestky" - Manchester City, Tottenham, Arsenal a Chelsea - teraz rokujú a veria v dosiahnutie rýchlej dohody.

Reformný plán, ktorý predložil majiteľ klubu z Anfieldu, spoločnosť Fenway Sports Group, sa začal vytvárať ešte v roku 2017 a urýchlila ho aktuálna situácia okolo pandémie koronavírusu.

Pre kluby z nižších anglických súťaží je jednou z najatraktívnejších častí plánu, že by získali 25 percent zo všetkých kombinovaných výnosov Premier League a EFL. Dopredu by zinkasovali až 250 miliónov libier, ktoré by im pomohli v čase pandémie. Futbalový zväz by ako dar dostal ďalších 100 miliónov libier.

Väčšina moci by sa však zároveň presunula do rúk najväčších klubov z Premier League, čím by sa ukončil súčasný systém hlasovania.

Plán počíta s tým, že deviatim klubom s najdlhšou účasťou v lige, ktoré samozrejme zahŕňajú všetky klubu z "veľkej šestky", bude udelený štatút tzv. "dlhodobého akcionára" a tieto budú môcť hlasovať za všetky významné zmeny v súťaži. Návrh by potom prešiel, ak by zaň zahlasovalo šesť z deviatich uvedených klubov.

Projekt už otvorene podporil predseda EFL Rick Parry, bývalý výkonný riaditeľ Liverpoolu. Ten tvrdí, že by to vyriešilo množstvo finančných problémov pre kluby z nižších súťaží.

Dokument prvýkrát zverejnil v nedeľu denník Daily Telegraph a vedenie Premier League okamžite zverejnilo vyhlásenie, ktoré viacero z navrhovaných zmien označilo za škodlivé pre anglický klubový futbal a tiež vyjadrilo svoje sklamanie z podpory od Parryho.

Aby však reforma vstúpila do platnosti, potrebuje podporu štrnástich z 20 zástupcov klubov anglickej najvyššej súťaže.

Zdieľanie článku

Komentáre