Marcelo Bielsa: Manažérsky puntičkár skrytý za mýtmi

Marcelo Bielsa: Manažérsky puntičkár skrytý za mýtmi

Možno ste už počuli historky o Marcelovi Bielsovi, ktorý vraj ručnými granátmi ohrozoval priaznivcov svojho vlastného tímu. Alebo ako vzal Argentínu na Majstrovstvá sveta 2002 vyzbrojený 2000 videokazetami systému hry svojich súperov. Bielsa je pedantný a záhadný manažér. Je jednou z najzaujímavejších osobností vo svete futbalu a teraz vedie jeden z klubov anglickej Premier League.

Podľa niektorých jeho bývalých hráčov ani jeden z týchto príbehov o ňom nie je v skutočnosti pravdivý. Napriek tomu sa týmto príbehom stále verí, pretože sú úplne v súlade so správaním muža, pod ktorého vedením vyrástli hráči ako Pep Guardiola či Mauricio Pochettino.

Portál BBC vyspovedal niekoľko ľudí, ktorí sa vďaka svojej kariére dostali najbližšie k 65-ročnému Argentínčanovi. Aké je to skutočne pracovať s týmto slávnym výstredným a náročným trénerom?

Bielsa pochádza z Rosaria, hlavného mesta argentínskej provincie Santa Fe. Dieťa, ktoré sa narodilo vo vysoko úspešnej rodine politikov, právnikov a diplomatov.

Ale zatiaľ čo jeho brat a sestra nasledovali rodinnú tradíciu v kariére práva a politiky - jeho brat Rafael je veľvyslancom Argentíny v Čile - Bielsa sa stal študentom futbalu a každý deň posielal svoju matku do trafík, aby zhromažďoval všetky športové noviny a časopisy.V argentínskom klube Newell pôsobil krátko ako hráč prvého tímu, ale čoskoro si uvedomil, že jeho fyzické obmedzenia, ale zároveň aj futbalová chytrosť, ho robili vhodnejším kandidátom na trénovanie. S aktívnym futbalom tak skončil už vo veku 25 rokov a po pôsobení v tíme univerzity v Buenos Aires prevzal mládežnícku akadémiu v klube Newell.

„V Argentíne sa futbalové tímy vždy obzerajú po hráčoch v každej uličke, v každom parku a na každom ihrisku. Dúfajú, že nájdu budúceho Messiho, Maradonu či Batistutu. Bielsa však pracoval svojim vlastným, neskutočne pedantným a organizovaným štýlom,“ povedala argentínska futbalová spisovateľka Marcela Mora y Araujo.

„Bielsa a jeho tréner mládežníckych tímov Jorge Griffa rozdelili krajinu na 70 okrskov a najazdili tisíce kilometrov na Bielsovom malom Fiate. Ak sa im nejaký hráč páčil, išli ho navštíviť, bez ohľadu na to, koľko bolo hodín."

„Keď mal Pochettino 12 rokov, Bielsa sa u neho zastavil o druhej ráno a povedal matke, že má veľký záujem o jeho angažovanie. Prekvapená matka ho odviedla do spálne, kde Pochettino spal. Bielsa jej povedal: 'Nebojte sa, nepotrebujem s ním hovoriť, stačí mi vidieť jeho nohy. '“

Pochettino a jeho šikovné futbalové nohy sa stali kľúčovým pilierom tímu Newell, ktorý pod vedením Bielsu vyhral dva argentínske ligové tituly. Jeden z jeho spoluhráčov v tomto slávnom tíme - Ricardo Lunari - pripomína, že bol Bielsa si ho vyhliadol v roku 1985 po strelení hetriku pre miestny tím.„Po zápase prišiel Marcelo k môjmu otcovi a požiadal ho, aby som prešiel do Newell,“ hovorí Lunari.

„Prekvapila ma jeho intenzita a spôsob vášnivého rozprávania o futbale. Nehovoril iba ústami, ale hovoril aj rukami a telom. Pomyslel som si: 'kto je tento muž'?“

Netrvalo dlho a Lunari bol podrobený náročným tréningovým metódam, ktoré sa stali ďalšou ochrannou známkou Bielsu.

„Pre 15 či 16-ročných chlapcov to bola obrovská zmena. Boli sme zvyknutí hrať hlavne pre zábavu,“ hovorí Lunari. „Predtým sme trénovali hodinu a pol, ale s Marcelom sme trénovali tri hodiny s obrovskou koncentráciou a fyzickou intenzitou.“

„Bolo pre nás veľmi zložité dokázať sledovať Marcelovo hlboké myslenie.“

Posunutie mladých hráčov do ich fyzických a psychických limitov bolo hlavným aspektom celej Bielsovej kariéry.

Bývalý stredopoliar Mexika Pavel Pardo si pamätá Bielsovu radosť z toho, keď sledoval, ako jeho mladí zverenci idú na hranicu svojich možností v klube Atlas Guadalajara, kde trénoval v roku 1993 po odchode z tímu Newell.„Má veľkú knihu tréningových cvičení a za celú dobu, čo sme s ním boli, sme nikdy ani jedno cvičenie nezopakovali,“ hovorí Pardo, ktorý svoju krajinu reprezentoval 146-krát. „Po cvičení sme sa stretli v strede ihriska a ťažko sme dýchali. Bol naozaj spokojný, keď nás takto videl.“

Pod Bielsom sa zápasová príprava na tréningovom ihrisku nekončí. Lunari a Pardo odišli domov s videami súperov, ktoré museli analyzovať a priniesť pozorovania týkajúce sa zostáv a taktiky. Počas svadby obrancu Newell Daria Franca vzal Bielsa svoj tím do miestnosti v hoteli, aby sledovali predchádzajúci zápas svojho ďalšieho súpera.

Nie je ťažké pochopiť, ako si Bielsa vyslúžil prezývku "El Loco". Je to jeden z najneortodoxnejších manažérov, od ktorého je vždy rozumné očakávať neočakávané.

„Jedného dňa sme prišli na tréning a Bielsu nebolo nikde vidieť,“ hovorí Lunari. „Počuli sme jeho krik, jeho pokyny, ale nedokázali sme ho nájsť. Potom ho zrazu niekto zbadal. Bol hore na strome a hľadal najlepší výhľad na náš tréning.“

Počas jeho 30-ročnej manažérskej kariéry pomáhal hráčom siahať na nové výšiny. Fanúšikov Leedsu potešili dramatické vylepšenia hráčov Mateusza Klicha, kapitána Liama Coopera či Kalvina Phillipsa, ktorý si vyslúžil pozvánku do anglickej reprezentácie.

Španielsky útočník Aritz Aduriz, ktorý strávil sezónu pod vedením Bielsu v Athletic Bilbao, pripisuje argentínskemu trénerovi pozoruhodný rozkvet v neskoršej kariére. Až 104 zo svojich 158 gólov v La Lige vsietil po dosiahnutí veku 30 rokov.

„Bezpochyby to bol rok, v ktorom som sa ako futbalový hráč zlepšil najviac. Obrovský tlak vás núti podávať výkony na najvyššej úrovni v každom okamihu,“ hovorí Aduriz.

„Ako človek vyžaduje od seba a od celého svojho tímu veľmi vysoké výkony, takže musíte byť v strehu každú sekundu. Na každom tréningu je dôležitý každý okamih - každý prvý dotyk s loptou, každý súboj a všetko, čo sa stane, je pod jeho drobnohľadom.“

„Jeho štýl trénovania znamená neustály kontakt s loptou. Neskutočne sa vám zvyšuje sebavedomie a zlepšuje sa vaša hra s loptou na nohe. Dbá na každý detail a je schopný analyzovať váš najmenší pohyb v zápase.“

Bielsa dokáže preukázateľne dosahovať okamžité výsledky, ale často sa hovorilo, že jeho vyčerpávajúce rutiny nechávajú hráčov vyhorieť.

Vo svojej prvej sezóne v Bilbau sa Bielsov tím dostal do finále Európskej ligy a Copa del Rey. V oboch zápasoch však jeho tím utrpel prehry 0:3 (s Atleticom Madrid a Barcelonou). V Marseille bol zasa jeho tím v sezóne 2014/15 na prvej priečke počas Vianoc v Ligue 1, ale napokon skončil až na štvrtej priečke.„Boli sme vyčerpaní,“ hovorí obranca Rod Fanni. „Po psychickej stránke je veľmi ťažké opakovať každý deň to isté. Musíte byť silní, pretože je to trochu ako vo fabrike. Idete tam, opakujete, opakujete, opakujete a idete domov.“

„Keď je to tak každý jeden deň v roku, tak mi verte, že to nie je ľahké.“

Podľa Fanniho bola Bielsova prezývka v Marseille "le professeur", čo naznačuje jeho postavenie futbalového intelektuála, ale aj štýl riadenia, ktorým si udržuje odstup medzi trénerom a jeho hráčmi.

„Myslím, že sme sa pozdravili asi dvakrát v živote,“ dodáva Fanni. „To ľudí šokuje. Vzbudzuje to dojem niekoho, kto je netvor. Vôbec ním však nie je.“

Keď Lunari dorazil do Atlasu z číľskeho klubu Universidad Catolica, manažér mu ako prvé povedal, že nestojí za jeden milión dolárov, ktoré za neho klub zaplatil. Podobné skúsenosti mal aj Aduriz, ktorý prišiel do španielskeho Athletico Bilbao pred druhou sezónou Bielsu v klube.

„Prvý deň, keď som sa s ním stretol, mi so svojou obvyklou otvorenosťou povedal, že nežiadal klub o posilu do útoku. Bolo to vedenie klubu, ktoré sa rozhodlo získať ma,“ vysvetľuje Aduriz.

„Verím, že to bol spôsob, ako si overiť, ako veľmi som odhodlaný pomôcť jeho tímu. Aspoň som vedel, že mi nikdy nebude klamať. Bol to veľmi úprimný muž.“

Pardo verí, že Bielsov chladný vzťah s hráčmi môže vysvetlovať jeho skromnú bilanciu získaných trofejí - trikrát triumfoval v argentínskej lige, má na konte jednu zlatú olympijskú medailu a teraz vyhral s Leedsom v Championship. Mexickí hráči však potrebujú, aby im manažér prejavil lásku.

„Podľa môjho názoru majú Klopp, Guardiola či Zidane s hráčmi oveľa priateľskejší vzťah,“ pokračuje Pardo. „Marcelo Bielsa presvedčí hráča o svojom systéme hry a poskytne mu všetky nástroje. Žiaden blízky vzťah medzi nimi však nie je. Myslí si, že hráči sú stroje, ale aj my sme iba ľudia.“

Lunari, ktorý bol Bielsovým asistentom počas jeho pôsobenia v čílskej reprezentácii v rokoch 2007 až 2011, tvrdí, že by nebol ochotný opäť spolupracovať s argentínskym manažérom.

„Nemám takú intenzitu, akú musíte mať v klube pod jeho vedením,“ hovorí Lunari. „Som zanietený pre futbal, ale nemyslím na futbal 24 hodín denne. Verím, že človek, ktorý chce pracovať po jeho boku, musí mať špeciálny druh odhodlania.“

„Nie som to ochotný urobiť. Myslím si, že by to nebola zdravá spolupráca - ani pre neho a ani pre mňa. Radšej ho budem naďalej obdivovať a vážiť si jeho prácu, ale iba zvonku.“Počas Bielsovho pôsobenia v Leedsi bolo určite čo obdivovať a oceniť.

Po tom, čo v sezóne poznačej škandálom "Spygate" prišli bieli o postup do najvyššej súťaže, udržali svoje vysoké nasadenie aj v nasledujúcej sezóne. V zápasoch zmietli väčšinu svojich súperov a v Championship získali zaslúžený titul.

Sme snáď svedkami toho, ako sa veteránsky manažér učí zo svojich minulých chýb?

„Po prvej sezóne sme si všetci mysleli - Bielsa opäť ide, takmer, ale nie celkom,“ hovorí Mora y Araujo. „Ale teraz to dokázal a myslím si, že je to pre neho obrovské zadosťučinenie.“

Zdá sa, že Bielsa si aktuálne užíva priazeň fanúšikov Leedsu, ktorý ho uctievajú ako veľkého hrdinu. Niekoľko hodín po postupe bielych do Premier League jeho dom vo Wetherby obkolesili fanúšikovia, ktorí si s ním chceli spraviť selfíčka.

„Myslím si, že sa cíti posilnený neuveriteľnou láskou, ktorú mu fanúšikovia vytvorili v Leedsi,“ hovorí Mora y Araujo. „Ale zároveň si myslím, že tlak Premier League s obrovským cirkusom peňazí a moci je veľmi odlišný od všetkého, čo doteraz zažil. Stať sa preto môže čokoľvek.“

Zdieľanie článku

Komentáre