Mourinho môže po príchodoch Balea a Reguilona zmeniť svoj systém hry

Mourinho môže po príchodoch Balea a Reguilona zmeniť svoj systém hry

Návrat Garetha Balea na sever Londýna je pre fanúšikov Spurs, ale aj celý tím Tottenhamu, obrovskou vzpruhou. Nemenej dôležitý je však aj príchod mladého Sergia Reguilona.

DOxxbet kasino attila vegh

Boli to práve ofenzívne kvality krajného obrancu Reguilona, ktorými zaujal počas predchádzajúcej sezóny na hosťovaní v španielskej Seville. Mourinho vo svojom systéme hry operoval s dvoma ofenzívnymi krajnými obrancami, ale defenzíva Spurs bola veľmi zraniteľná.

Je preto pravdepodobné, že Reguilon sa posunie viac smerom dopredu na miesta, na ktorých predtým operoval hlavne Heung-Min Son. Davies nebol veľkou hrozbou pre defenzívu súpera a Son sa tak často musel vracať hlboko späť na vlastnú polovicu ihriska, aby zbieral lopty.

Pri zmene formácie na 3-4-3 by mohol byť práve juhokórejčan najväčším víťazom. Bude sa môcť posunúť viac dopredu smerom do ofenzívy ku Kaneovi. Práve tam môže ukázať svoje najväčšie prednosti.

Oveľa menšiu radosť bude mať z uvedenej zmeny Dele Alli, čo zrejme vysvetľuje prečo sa jeho meno často spomínalo s príchodom dvojice z madridského Realu. Pri zmene formácie z 4-2-3-1 na 3-4-3 prakticky zanikne jeho pozícia na ihrisku.Stiahnutie jednoho ofenzívneho záložníka a jeho nahradenie krajným obrancom sa na prvý pohľad môže zdať ako negatívum, ale nasadenie Reguilona na jeho prirodzenej pozícii umožní Sonovi pohybovať sa v nebezpečnejších ofenzívnych priestoroch a zároveň sa dostane oveľa viac podpori Kaneovi. Samozrejme to pomôže aj ďalším hráčom.

Doherty môže hrať voľne na pravej strane ihriska, na ktorej zaujal už v tíme vlkov, bez toho, aby za sebou nechával voľné priestory, ktoré dokázal využiť Everton počas úvodného kola sezóny. Zabrániť by tomu mal Toby Alderweireld hrajúci na pravej strane trojčlennej obrannej formácie.

Vyhovovať to bude aj Ericovi Dierovi, ktorý sa vráti do stredu defenzívy. Jeho skúsenosti zo záložnej formácie budú znamenať lepšiu distribúciu lôpt z obrany smerom dopredu.

Partnerstvu Pierre-Emile Hojbjerga a Harryho Winksa chýbala v zápase s karamelkami kreativita, ale teraz sa im otvoria väčšie možnosti na prihrávky aj smerom ku krajom ihriska. Prípadne zadnú trojicu môže podporovať defenzívnejším štýlom hry Giovani Lo Celso.

Formácia Tottenhamu bez ofenzívnych krajných obrancov tak prakticky vytvorí ofenzívnu päťku, keď Son a Bale, dvaja skvelí zakončovatelia, sa posunú bližšie ku Kaneovi v útoku. A práve Bale tu môže ukázať svoj obrovský potenciál.

Waleský reprezentant má už 31 rokov a preto sa nemôže spoliehať na svoju rýchlosť ako v minulosti, ale jeho skvelá ľavačka bude obrovskou hrozbou aj naďalej.

Doherty bude hrať na kraji a Bale sa tak môže viac posunúť ku stredu ihriska. Je to pozícia, z ktorej v poslednej sezóne odohranej v rámci Premier League skóroval spoza šestnástky deväťkrát.

Odvtedy sa k týmto číslam nikto ani len nepriblížil. Je to iba pripomienka toho, akým nebezpečným hráčom Bale môže byť a ako výrazne môže oživiť ofenzívu Spurs.Lucas Moura strelil v minulej sezóne iba štyri góly v 35 zápasoch Premier League, teda skóroval každých 562 minút. Pre hráča v ofenzíve je to veľmi biedna bilancia a aj preto je príchod Balea mimoriadne dôležitý.

Liverpool žne úspechy zásobením kvalitných lôpt na dvojicu Mohamed Salah a Sadio Mane. Na to však potrebujete podporu naozaj výnimočných krajných obrancov, tvrdo pracujúcich záložníkov a stredných obrancov svetovej triedy. Aj preto formácia 4-3-3 červeným funguje veľmi dobre, ale pre Mourinha by to bol zásadný odklon od jeho osvedčených a dôveryhodných metód.

Portugalský manažér nedávno povedal: „Myslím si, že Mikel Arteta našiel cestu ako podávať stabilné výkony a ďalej sa zlepšovať.“ Práve španielsky manažér si v Arsenale zvolil formáciu 3-4-3. Bale a Reguilon by niečomu podobnému mohli pomôcť aj druhému klubu na severe Londýna.

Zdieľanie článku

Komentáre