Pred štartom Premier League 2020/21: Arsenal

Pred štartom Premier League 2020/21: Arsenal

Zisk FA Cup-u a Community Shield boli pre Mikela Artetu a jeho kanonierov veľkým povzbudením, ale Španiel bude potrebovať ešte veľa trpezlivosti, kým sa jeho tím opäť stane hrozbou pre najlepšie anglické kluby.

Začneme z trocha iného konca. Spôsob akým Serge Gnabry opustil Arsenal je dobre známy. Gnabry sa verbálne dohodol s kanoniermi na novom kontrakte, potom vycestoval na Olympiádu 2016 s Nemeckom a po návrate podpísal kontrakt s Werderom Brémy.

Už menej známe je, že aj Kingsley Coman mohol byť hráčom Arsenalu. Coman v roku 2014 opúšťal parížsky Saint-Germain a jeho agent v tom čase navštívil tréningové ihrisko Arsenalu. Parížsky klub za hráča žiadal relatívne malú transferovú čiastku a hráč požadoval sedemmiestnu ročnú mzdu. Ani v tomto prípade však k finálnemu potvrdeniu prestupu napokon neprišlo.

Namiesto toho sú Coman a Gnabry dôležitou súčasťou kádra víťaza Ligy majstrov a vedenie Arsenalu ich víťazné ťaženie mohlo sledovať iba na televíznej obrazovke.

A aká je pointa? Uvedené prípady sú dobrým príkladom toho, prečo sú aktuálne kanonieri na pozíciách, ktoré majú ďaleko od top tímov v domácich súťažiach i v Európe. Ich vedeniu dlhodobo chýbal systém a jasný cieľ. Teraz prišiel Arteta s novou víziou, ktorá by kanonierov opäť mohla vrátiť na víťazné chodníčky.

Arteta sa môže poďakovať hlavne Pierre-Emerick Aubameyangovi, že jeho tím mohol nad hlavu zdvihnúť prvé dve trofeje pod jeho vedením. Samozrejme svoje zohráva aj taktika 38-ročného španielskeho manažéra. Arteta veľmi dobre vie, že proti najlepším tímom nemôže ísť do otvorenej partie.Artetovi sa už podarilo presvedčiť Granita Xhaku, aby v klube zostal. Podpísanie nového kontraktu s hviezdnym Aubameyangom však musí byť najväčšou prioritou klubu zo severného Londýna. Útočník chce na konci svojej kariéry hrať za klub, s ktorým môže zbierať trofeje.

Španielsky manažér dokáže hráčov strhnúť k lepším výkonom, ale až nová sezóna ukáže, či úspech v FA Cup-e nebol iba ojedinelou záležitosťou alebo kanonieri dokážu zbierať (minimálne) domáce pohárové trofeje pravidelne. Španiel nevidí vo svojom tíme outsidera a ukázali to aj zápasy s Liverpoolom, ktorého skalp získal dvakrát za sebou. Chce vidieť dominanciu svojich hráčov na lopte a agresívny štýl hry.

Arteta veľmi dobre vie, že jedno prestupové okno všetky jeho problémy nevyrieši. Willianova univerzálnosť, technika a rýchly pohyb s loptou pomôžu ofenzíve. Navyše Brazílčan do klubu prišiel zadarmo ako voľný hráč, hoci trojročný kontrakt je v prípade 32-ročného hráča potenciálnym rizikom.

Stred obrany by mala vystužiť dvojica Gabriel Magalhaes z Lille (27 mil.libier) a William Saliba, ktorý do klubu prišiel už minulé leto, ale vtedy sa ešte vrátil na ročné hosťovanie do Saint-Étienne. Vedenie klubu tiež zmenilo hosťovania dvojice Cédric Soares a Pablo Marí (14 mil.libier) na trvalé prestupy.

Kanonieri by tak mali mať k dispozícii mladý, dominantný a atletický stred obrany a nemal by tam vládnuť chaos, ako tomu bolo v predchádzajúcich sezónach. Posilniť však treba hlavne stred poľa. Kanonieri ale najprv budú musieť predávať, aby dokázali nakupovať talentovaných hráčov svetovej triedy.

Napríklad príchod Thomasa Parteyho z Atlética Madrid, ktorého meno sa s kanoniermi spája už nejaký ten deň, by bol obrovským prínosom. To by však zrejme najprv musel odísť Guendouzi alebo Lucas Torreira. Prestupy hráčov sú naďalej veľmi drahé a Arsenal, ktorému veľmi chýbajú financie z prestížnej Ligy majstrov, musí nájsť alternatívne zdroje.

Riešením (nie však ideálnym) je príchod hráčov na hosťovanie - ako v prípade Daniho Ceballosa, ktorý sa na Emirates opäť vracia formou hosťovania z madridského Realu.

Arteta preto musí hľadať kompromisy. Mladý manažér už ukázal, že aj napriek problémom, dokáže s tímom dosiahnuť dobré výsledky. Teraz musí pokračovať v začatej práci, aby kanonierov posunul minimálne do top štvorky. Túto sezónu to však s veľkou pravdepodobnosťou ešte nebude.

Kurz na triumf v Premier League v sezóne 2020/21
TIPSPORT40,0
FORTUNA35,0


Predikcia konečného umiestnenia v sezóne 2020/21
FOOTBALL365.SK5.
FOURFOURTWO5.
BBC (Phil McNulty)6.
GUARDIAN5.
DAILY MAIL (Micah Richards)5.

Zdieľanie článku

Komentáre