Keď Alan Shearer pri svojom debute strelil hat-trick, zarábal 35 libier týždenne

Keď Alan Shearer pri svojom debute strelil hat-trick, zarábal 35 libier týždenne

Alan Shearer dnes oslavuje päťdesiate narodeniny a od svojho debutu v roku 1988 v drese Southamptonu prešiel veľmi dlhú a úspešnú cestu...

DOxxbet kasino attila vegh

Keď v apríli 1988 cestoval Arsenal na pôdu svätcov, bol vo výbornej forme. Neprehral v ôsmych ligových zápasoch za sebou, a hoci mu chýbala dvojica Tony Adams a David O’Leary, na pôde Southamptonu chcel bodovať naplno. Hlavne keď domácim v zostave chýbal útočník Danny Wallace. Shearer vtedy exceloval medzi juniormi, ale rozhodne pre obranu Arsenalu nebol takou hrozbou ako Wallace. Aspoň v to kanonieri pred zápasom verili.

Shearera objavil skaut svätcov Jack Hixon vo veku 13 rokov v drese klubu Wallsend Boys Club v Newcastle. O dva roky neskôr už obliekal juniorský dres svätcov s bilanciou 48 vsietených gólov. Mal čuch na góly, ale jeho celozápasový debut medzi seniormi prekonal aj jeho najdivokejšie sny.

Manažér Southamptonu Chris Nicholl iba ráno mladému útočníkovi oznámil, že proti kanonierom nastúpi v základnej zostave a po piatich minútach na ihrisku strelil Shearer svoj prvý gól. V desiatej minúte bolo vyrovnané vlastným gólom Kevina Bonda, ale o desať minút neskôr poslal mladý anglický hráč domácich opäť do vedenia. Ešte pred polčasom na rozdiel dvoch gólov zvýšil Mark Blake.Po zápase bol George Graham veľmi frustrovaný a nepomohol ani krik v šatni počas polčasovej prestávky. Shearer skompletizoval svoj hat-trick iba štyri minúte po polčasovej pauze. Prvýkrát po 21 rokoch sa na anglických trávnikoch našiel hráč, ktorý pri svojom celozápasovom debute dokázal súperovi nasúkať tri góly. (Vtedy ním bol Colin Viljoen z Ipswichu, ktorý v roku 1967 strelil pri svojom debute tri góly Portsmouthu v druhej najvyššej anglickej súťaži.)

Paul Davis ešte dokázal skóre korigovať, ale na konci stretnutia sa hovorilo iba o novej veľkej hviezde Southamptonu, ktorá mala v deň zápasu iba 17 rokov a 240 dní. Shearer tak zlomil rekord Jimmyho Greavesa a stal sa najmladším hráčom najvyššej anglickej súťaže, ktorý strelil hat-trick.

Graham však po zápase tínedžera veľmi nechválil. „Boli to jednoduché góly,“ povedal manažér Arsenalu. „V skutočnosti si tie góly nevybojoval. Bol to náš najhorší výkon odkedy som pri tíme. Som rád, že sa to stalo teraz a nie vo Wembley. Všetko ešte môžeme napraviť.“ Grahamovi sa želanie nesplnilo. Arsenal o mesiac neskôr prehral vo finále Ligového pohára s Lutonom 2:3 a opäť sa trápil hlavne v defenzíve.Nicholl sa však mladého hrdinu zastal. Shearer opúšťal ihrisko s podpísanou futbalovou loptou, avšak bez jediného interview. „Trpezlivo čakal na svoju šancu a podal skvelý výkon,“ povedal Nicholl. „Musí sa však držať pri zemi. Ak úspech príde veľmi rýchlo, tak mladí hráči prestanú tvrdo pracovať, aby sa posúvali ďalej.“

To ale nebol prípad Shearera. Nasledujúci deň mu jeho tréner v juniorke Dave Merrington nechal na ihrisku vyčistiť dresy a kopačky hráčov. „Keď sa pozerám späť, tak to bola skvelá práca,“ povedal Shearer neskôr.

Shearer napredoval neskutočne rýchlo a v sezóne 1990/91 bol vyhlásený za najlepšieho hráča Southamptonu. Vo februári 1992 debutoval v drese anglickej seniorskej reprezentácie a hneď pri svojom debute vo Wembley skóroval do siete Francúzska pri výhre 2:0. Druhý gól Albionu strelil Gary Lineker.Zvyšok, ako sa hovorí, je história. V lete 1992 prestúpil do Blackburnu za vtedy rekordných 3,6 milióna libier. Pri svojom debute v novej Premier League strelil dva góly a v sezóne 1994/95 pomohol klubu k zisku ligového titulu. Na Euro 96 získal zlatú kopačku a potom sa vrátil do klubu svojej mladosti - Newcastle. Tam svoj strelecký účet v Premier League uzavrel na 260 gólov - rekordné číslo, ktoré sa bude prekonávať iba veľmi ťažko.

Už v roku 1988 útočník Southamptonu Colin Clarke povedal: „Všetci v klube sme si vedomí jeho obrovského potencálu. Má všetko a jeho prístup je správny. Je dobrý vo vzduchu, je dobrý na zemi a môže sa z neho stať veľmi dobrý hráč.“ Vtedy iba 17-ročný chlapec s platom 35 libier týždenne v nasledujúcich rokoch potvrdil, že má naozaj všetko, aby sa z neho mohla stať legenda anglického futbalu.

Zdieľanie článku

Komentáre