Saudskoarabské konzorcium stiahlo svoju ponuku za Newcastle United

Saudskoarabské konzorcium stiahlo svoju ponuku za Newcastle United

Prevzatie Newcastle United novým majiteľom za čiastku 300 miliónov libier vo štvrtok definitívne padlo po tom, čo majitelia a riaditelia ostatných klubov Premier League sedemnásť týždňov neodobrili zmenu majiteľa klubu.

To je veľmi zlá správa pre fanúšikov strák, pretože klub tak naďalej zostáva v rukách neobľúbeného majiteľa Mikea Ashleyho. Zdá sa, že na St James' Park zavládne ešte väčšia neistota ako tomu bolo v minulosti.

Vo vyhlásení skupiny investorov sa uvádza: „Ako samostatný a čisto komerčný investor sme sa chceli zamerať na budovanie dlhodobej hodnoty pre klub, jeho fanúšikov a celú komunitu. Nakoniec v priebehu nepredvídateľne predĺženého procesu schvaľovania uplynula lehota obchodnej dohody medzi investičnou skupinou a majiteľmi klubu a tak náš investičný zámer nemohol byť zrealizovaný.“

„Sme veľmi sklamaní. Ďakujeme všetkým fanúšikom za ich podporu,“ povedala Amanda Staveley, majiteľka spoločnosti PCP Capital Partners, ktorá mala získať desaťpercentný podiel v klube. „Samozrejme, že za túto situáciu viníme Premier League. Tvrdia, že sme nezodpovedali na všetky otázky, ale my sme tak urobili. Ostatné kluby z Premier League však nechceli, aby sa obchod zrealizoval.“

Proti prevzatiu klubu miliardármi zo Saudskej Arábie bojovali viaceré skupiny na ochranu ľudských práv, ktoré opakovane žiadali Premier League, aby celý obchod zablokoval. Poukazovali napríklad na vraždu novinára Jamala Khashoggiho na saudskom konzuláte v Turecku.

„Skutočnosť, že táto ponuka nebola akceptovaná, je veľmi dobrá správa. Množstvo saudskoarabských aktivistov za ľudské práva je v súčasnosti za mrežami. Dostali jasný signál, že ich utrpenie nie je zbytočné,“ uviedol Peter Frankental z Amnesty International UK.

Andrew Smith z kampane proti obchodu so zbraňami povedal: „Toto je správny výsledok z nesprávnych dôvodov. Rokovania sa nikdy nemali uskutočniť. História a charakter saudskoarabského režimu mali stačiť na to, aby sa vôbec nezvažovalo prevzatie klubu takýmto majiteľom.“

O Newcastle sa v júni zaujímal aj Henry Mauriss, majiteľ americkej ClearTV, ktorý údajne ponúkol Ashleymu čiastku 350 miliónov libier. Nie je však jasné nakoľko je táto ponuka reálna.


Zdieľanie článku

Komentáre