Brentford FC - klub profesionálneho gamblera, ktorý si futbalové úspechy nekupuje

Brentford FC - klub profesionálneho gamblera, ktorý si futbalové úspechy nekupuje

Brentford odohral svoj posledný domáci duel v Griffin Park-u, ktorý bol jeho domovom 116 rokov. Od novej sezóny budú včely hrávať v novom domovskom stánku Brentford Community Stadium s kapacitou 17250 divákov, ktorý je vzdialený menej ako míľu od starého štadióna. Oslávia otvorenie nového štadióna v anglickej Premier League?

DOxxbet kasino attila vegh

Včely si najvyššiu anglickú súťaž naposledy zahrali v sezóne 1946/47, teda v prvej sezóne po druhej svetovej vojne. Potom sa už výrazne trápili a väčšinu času strávili na tretej či štvrtej úrovni anglickej ligovej pyramídy. Ešte jedenásť rokov dozadu hral západolondýnsky klub iba vo štvrtoligovej League Two.

Cesta Brentfordu takmer až do Premier League je neortodoxná a popiera tvrdenia, že musíte utrácať veľké peniaze, aby ste vo svete futbalu uspeli.

Majiteľ klubu Matthew Benham, ktorý bol v minulosti profesionálnym gamblerom, mal v predchádzajúcej sezóne Championship štvrtý najnižší rozpočet zo všetkých klubov. Rekordná posila klubu - Bryan Mbeumo - prišla minulé leto za čiastku 5,85 milióna libier.

Mbeumo, ktorý prišiel z druholigového francúzskeho klubu Troyes, presne podčiarkuje transferovú politiku klubu: klub hľadá talentovaných a podceňovaných hráčov, z ktorých potom na ihrisku dokáže vyťažiť maximum.


Majiteľ Brentfordu Matthew Benham

Úspech Brentfordu však rozhodne nie je iba o skvelom skautingu hráčov. Je to aj o veľmi dômyselnom systéme založenom na štatistických modeloch a dátových analýzach.

Keď Benham, celoživotný fanúšik Brentfordu, v roku 2012 kúpil klub, bol už veľmi úspešný na trhu s futbalovými stávkami. V roku 2004 si vytvoril vlastnú spoločnosť, SmartOdds, ktorá na základe vlastných algoritmov a analýz pomáhala profesionálnym gamblerom.

Benham chcel svoje analytické skúsenosti využiť aj v Brentforde a dosiahnuť úspechy bez toho, aby musel investovať vo veľkom. Najprv to však chcel vyskúšať niekde inde a tak v júli 2014 zainvestoval do dánskeho klubu FC Midtjylland.

S predsedom klubu Rasmusom Ankersenom, ktorý aktuálne pôsobí ako spoluriaditeľ v Brentforde spoločne s Philom Gilesom - detailne analyzovali tím, aby hľadali jeho silné a slabé stránky. Pri hľadaní nových talentov zasa použili algoritmus zameraný na podhodnotené ligy a hráčov.

Tiež vytvorili "tabuľku pravdy", ktorá mala ukazovať pravdivú pozíciu klubu po odstránení šťastia alebo smoly jednotlivých tímov. Ako príklad slúžila sezóna 2011/12 v Premier League, kedy Newcastle skončil na piatej priečke. Podľa Ankersena sa tak stalo iba preto, že mal jednoducho obrovské šťastie a v konečnej tabuľke mal reálne skončiť oveľa nižšie. V nasledujúcej sezóne už Newcastle skončil na šestnástej priečke a podľa Ankersena sa iba "ukázala pravda".

Ich netradičné metódy vedenia klubu zjavne fungovali - v roku 2015 už Midtjylland získal svoj prvý ligový titul a odvtedy si to zopakoval ešte dvakrát.


Nový domovský stánok včiel - Brentford Community Stadium

Niektorí ľudia sa Benhamovej vízii nedokázali prispôsobiť - napríklad bývalý tréner Mark Warburton, ktorý klub opustil v roku 2015 po tom, čo tím potiahol až do Championship a neskôr až do play-off, čo bolo najvyššie ligové umiestnenie za posledných 50 rokov.

Benham a Warburton sa však nezhodli na transferovej politike klubu a ich cesty sa rozišli. Warburton z klubu odišiel vo februári 2015 a Brentford v tom istom čase implementoval model športového riaditeľa a manažéra. Inými slovami - hráčov do klubu nakupoval výhradne športový riaditeľ a nie manažér.

Warburtonov nástupca Dijkhuizen v klube vydržal iba deväť zápasov a nahradil ho Dean Smith, ktorý do tímu priniesol stabilitu a pomohol fanúšikom pochopiť Benhamov spôsob vedenia klubu.

V máji 2016 Benham dokonca zrušil akadémiu. Bol frustrovaný z toho, že klub niekoľko rokov "pestoval" hráčov ako Ian Carlo Poveda či Josh Bohui a potom prišli Manchester City a Manchester United a získali ich za smiešnych 30 tisíc libier.

Nedávalo mu zmysel investovať 1,5 milióna libier ročne do akadémie, ktorá neprinášala želané ovocie. Peniaze použil na vytvorenie "B tímu", z ktorého sa hráči mohli prebojovať do áčka alebo boli predaní do iného klubu.

Príkladom je napríklad waleský obranca Chris Mepham, ktorého Chelsea uvoľnila vo veku 14 rokov, siahol po ňom Brentford a v januári 2019 predal do Bournemouthu za 12,25 milióna libier. Romaine Sawyers, predaný v júli 2019 do West Bromwichu, bol v prvom tíme nahradený Joshom Dasilvom, ktorý prišiel ako voľný hráč v auguste 2018 z Arsenalu. Veľké kluby tak už neboli hrozbou, ale skôr obchodným partnerom.

Skúsenosti z Midtjyllandu sa začali naplno využívať aj v Anglicku. Ak chce Brentford kúpiť hráča - zvyčajne vo veku 23 rokov alebo menej - využíva štatistiky a analýzy, aby eliminoval nerealistické ciele alebo hráčov, ktorí nie sú dostatočne kvalitní. Potom si vypracuje profil hráča a rozhodne sa, či dobre zapadne do jeho systému hry. Všetko pre minimalizáciu rizika.

Za poslednú dekádu Brentford nakúpil hráčov iba za 63,2 milióna libier a na predajoch získal 130 miliónov.


Manažér včiel Thomas Frank

Keď v októbri 2018 odišiel z klubu manažér Smith, aby sa stal manažérom Aston Villy, Brentford siahol po Thomasovi Frankovi, relatívne neznámom manažérovi, ktorý v minulosti viedol niekoľko dánskych juniorských výberov a Brondby Kodaň. Jeho štart nebol vydarený, vyhral iba v jednom z jeho prvých 10 duelov na lavičke. Benham však zostával kľudný - "tabuľka pravdy" hovorila niečo iné a tak Franka na manažérskej pozícii podržal.

A Brentford teraz pod jeho vedením výrazne napreduje. V tejto sezóne mali včely najlepší percentuálny podiel striel na bránu (34,8%), tretí najlepší podiel skompletizovaných prihrávok v útočnej tretine súpera (79,4%), tretie najvyššie držanie lopty (57,8%) a druhé najlepšie číslo v očakávaných góloch (75,89). Všetko výrazné zlepšenie čísiel z minulej sezóny.

A to v lete z klubu odišiel hviezdny útočník Neal Maupay, ktorý posilnil Brighton za 19,8 milióna libier. Avšak pre včely to zjavne nebol žiaden problém - Ollie Watkins sa posunul na pozíciu deviatky a na krídle ho nahradila nová posila Mbeumo. Útočná trojka Ollie Watkins, Said Benrahma a Bryan Mbeumo, označovaná tiež ako "BMW", strelila súperom celkovo 57 gólov a k tomu pridala 20 asistencií. Nie zlé štatistiky za celkovú investovanú čiastku okolo 9 miliónov libier, čo poviete?


Benrahma, Mbeumo, Watkins - alebo BMW Brentfordu

Nie je preto prekvapením, že všetci traja hráči sú v top desiatke najlepších strelcov a Brentford nastrielal najviac gólov zo všetkých tímov v súťaži. V základnej časti v gólovej produktivite dokonca predbehol aj Leeds a West Bromwich, ktorí do Premier League postúpili priamo z prvých dvoch priečok ligovej tabuľky.

Úspešné ťaženie Brentfordu však nie je postavené iba na uvedenej útočnej trojici. V bráne je spoľahlivý Španiel David Raya, ktorý v sezóne vychytal 16 čistých štítov, čo je spoločne s Białkowskim z Millwallu najviac zo všetkých gólmanov.

Obranu výborne diriguje 29-ročný skúsený Švéd Pontus Jansson, ktorý prišiel do klubu minulé leto z Leedsu za čiastku 6,15 milióna eur.

46-ročný dánsky manažér Thomas Frank si do tímu priviedol aj svojich krajanov - 26-ročného defenzívneho záložníka Christiana Norgaarda z Fiorentiny a 24-ročného stredného záložníka Mathiasa Jensena z Celty Vigo. V klube pôsobí aj 31-ročný pravý reprezentačný obranca Dánska Henrik Dalsgaard. Všetci traja sú veľkými oporami jeho tímu.

Spomenúť musíme aj anglického obrancu Rica Henryho, ktorý rovnako ako Raya a Watkins, odohral všetkých 46 ligových zápasov v sezóne 2019/20.

Teraz prichádza pre malý anglický klub deň D. Štvrtého augusta sa vo finále play-off proti Fulhamu vo Wembley môže prebojovať až medzi top dvadsiatku najlepších klubov v Anglicku.

Uvidíme v sezóne 2020/21 na krásnom novom štadióne včiel západolondýnske derby s Chelsea?


Zdieľanie článku

Komentáre