Plán reštartu Premier League: Nasledujúce kroky a časový plán

Plán reštartu Premier League: Nasledujúce kroky a časový plán

Vláda včera odobrila júnový návrat anglického futbalu. Tréning v skupinách by mohli začať už budúci týždeň a prvé zápasy by sa mohli odohrať o štyri týždne neskôr.

DOxxbet kasino attila vegh

„Všetci sme sa zhodli na tom, že budeme pokračovať, len ak to bude bezpečné. Na prvom mieste je zdravie hráčov, trénerov a personálu,“ povedal včera sekretár pre kultúru, médiá a šport Oliver Dowden.

„Vláda otvára dvere bezpečnému návratu klubového futbalu od začiatku júna.“

„Myslím si, že je to skvelá správa pre celú krajinu i futbalovú verejnosť.“

„Teraz je na futbalových orgánoch, aby dokončili a odsúhlasili podrobnosti svojich plánov reštartu.“

Hráči začnú s tréningom v malých skupinách od utorka 19. mája. Všetci hráči dostanú 40-stranový protokol, ktorým sa musia riadiť.

Ako bude tréning vyzerať? Hráč si musí priniesť z domu svoj dres a musí prísť na tréning sám vo svojom aute. Pri vstupe sa skontroluje jeho teplota.

Na tréningovom ihrisku nebude dostupné žiadne jedlo. Bude sa trénovať v skupinách po piatich hráčoch a to maximálne 75 minút.

Hráči musia mať rúško a nie sú dovolené žiadne obranné zákroky či pľuvanie. Všetko sa bude dezinfikovať, vrátane lopty, brán a ostatného tréningového vybavenia.

Hráči musia dodržiavať sociálne odstupy. Ak sa hráč zraní, fyzioterapeut musí mať všetky ochranné prostriedky, vrátane respirátora. Po tréningu musia ísť hráči priamo domov.

Tréningové ihriská by mali patriť medzi najbezpečnejšie miesta v Anglicku. Hráči budú testovaní dvakrát týždenne a tí, ktorí sa vrátia zo zahraničia, nebudú môcť tréningové centrum navštíviť 14 dní od ich príchodu do Anglicka.

Aký je plán so začatím tréningu?


Bezkontaktné tréningy začnú 19. mája.

Pred návratom na ihrisko budú musieť všetci hráči Premier League podpísať prehlásenie, že súhlasia s nastavenými bezpečnostnými pravidlami.

Od klubov sa vyžaduje, aby vykonali a sprístupnili zhodnotenie zdravotných rizík. Každý klub tiež musí vymenovať tzv. "dôstojníka pre Covid-19", ktorý nemôže byť členom jeho zdravotníckeho personálu.

Ako dlho budú musieť kluby trénovať?


Premier League sa nehrala od 9. marca, takže je nerealistické predpokladať, že hráči môžu začať hrať zápasy bez poriadneho tréningu.

Nemecké kluby začali s bezkontaktným tréningom 6. apríla a v sezóne budú pokračovať tento víkend. Takže z hľadiska kondičnej prípravy by Premier League mohla naštartovať mesiac po začatí tréningu.

„Hovorili sme o štyroch týždňoch tréningu, ale ešte sme sa nedohodli. Podobne ako ešte nevieme, kedy presne s tréningom začneme,“ povedal Masters.

Čo to znamená pre reštart sezóny anglickej Premier League?


Štyri týždne od 18. mája nás posúvajú do týždňa začínajúceho 15. júnom.

To znamená, že predchádzajúci predpokladaný termín obnovenia súťaže - 12. jún - zrejme nie je reálny.

Ak sa situácia bude vyvíjať podľa plánu, tak Premier League sa vráti v týždni začínajúcim 15. júnom.

Existujú nejaké lehoty pre reštart? Čo európske pohárové súťaže?


Šéf Premier League Richard Masters sa v pondelok vyjadril, že kluby sa nedohodli na žiadnom dátume, dokedy sa sezóna musí reštartovať. Prioritou je vyriešiť všetky problémy, aby sa aktuálna sezóna mohla dohrať.

UEFA požiadala všetky členské štáty, aby svoje návrhy na dokončenie súťaží zaslali do 25. mája. UEFA potom 27. mája oznámi svoje plány pre dokončenie Ligy majstrov a Európskej ligy.

Neutrálne ihriská alebo zápasy na svojich štadiónoch


Po pondelkovom stretnutí je jasné, že všetky kluby Premier League preferujú, aby sa zápasy odohrali na vlastných štadiónoch a nie na neutrálnych ihriskách.

Viacero klubov namietalo proti tomu, aby sa sezóna dohrala na 8 až 10 neutrálnych štadiónoch. Polícia naopak preferuje práve takúto možnosť.

Prečo boli niektoré kluby proti neutrálnym ihriskám?


Ak sa sezóna obnoví, výsledky klubov ovplyvnia financie, s ktorými budú môcť kluby počítať v nasledujúcich sezónach.

Kým Liverpool už má titul prakticky vo vrecku, boje o Ligu majstrov a udržanie sa v súťaži pokračujú ďalej.

Kluby si tak chcú udržať výhodu domáceho prostredia a to aj napriek tomu, že sa bude hrať pred prázdnymi tribúnami.

Štúdia Sky Sports ukázala, že kluby hrajúce v domácom prostredí majú o 14 percent väčšiu šancu na víťazstvo, ako keď hrajú na ihrisku súpera.

Hrajú totiž v známom prostredí, redukuje sa čas na cestovanie a svoju rolu zohráva aj psychologický moment.


Zápasy doma a vonku jednotlivých klubov v zostávajúcich stretnutiach

Prečo sú obavy z hrania zápasov doma-vonku?


Prinesie to viaceré komplikácie.

Hráči i realizačné tímy musia cestovať po krajine práve v dobe, kedy vláda vyzýva ľudí, aby cestovanie redukovali na minimum. Okrem toho otváranie hotelov je plánované až na júl, takže nie je jasné kde by sa hráči po dlhšej ceste ubytovali.

Bolo by potrebných viac policajných a bezpečnostných zložiek, lekárov a ďalšieho pomocného personálu. Hralo by sa na 20 rozličných miestach, namiesto 8 či 10.

Navyše je tu riziko, že domáci fanúšikovia by prichádzali pred štadión, aby mohli sledovať svojich hráčov. Vzniklo by tak väčšie riziko porušovania sociálneho odstupu.

Výhodou je, že hráči domáceho celku by, podobne ako v Nemecku, mohli cestovať na zápasy autom, čo by zredukovalo vzájomný kontakt.

Koľko ľudí musí byť na jednom zápase Premier League?


Šéf Bundesligy Christian Seifert naznačil, že na jednom zápase musí byť okolo 240 ľudí, od hráčov, cez personál až po pracovníkov médií.

Zápas Ligy národov v októbri 2018 s Chorvátskom za zatvorenými dverami si vyžiadal prítomnosť okolo 500 ľudí, čo zahŕňalo aj 200 vstupeniek pre funkcionárov oboch klubov.

Budú kluby zo súťaže zostupovať?


Aj keď sa objavili informácie, že niektoré kluby chcú, aby v tejto sezóne žiaden tím zo súťaže nezostúpil, Masters sa vyjadril, že napokon žiaden zástupca na pondelkovom stretnutí s takýmto návrhom neprišiel.

„Nikto neprišiel s tým, aby žiaden klub zo súťaže nevypadol,“ povedal Masters.

Aké sú šance, že sa sezóna nedohrá?


Na pondelkovom stretnutí sa prvýkrát rozoberalo aj zrušenie sezóny. Masters však všetkých ubezpečil, že kluby chcú sezónu dokončiť.

„Diskusie o nedohraní sezóny sú iba interným pohotovostným plánovaním, cieľom je sezónu dohrať,“ povedal Masters.

Aké sú alternatívy, ak sa sezóna nedohrá?


Jednou alternatívou je použitie systému bodového zisku na jeden zápas. To by znamenalo, že zo súťaže by vypadli Bournemouth, Aston Villa a Norwich.

Proti tomuto nápadu sa postavil napríklad Gary Neville.

„Osobne si myslím, že takéto riešenie nie je dobré. Má sa hrať ešte deväť zápasov, na konci tabuľky sú rozdiely minimálne. V stávke je toho naozaj veľa,“ povedal Neville.

„Zostup klubu je vždy katastrofou, ale ak si o záchranu nebudete môcť zahrať priamo na ihrisku, tak to bude naozaj veľmi frustrujúce.“

UEFA preferuje dohratie jednotlivých súťaží, ale ak sa to nepodarí, tak budú musieť jednotlivé národné asociácie určiť kluby, ktoré ich budú reprezentovať na európskej úrovni.

Čo bude nasledovať?


Nasledujúce stretnutie akcionárov klubov Premier League je naplánované na budúci pondelok (18.5.).


Zdieľanie článku

Komentáre