Premier League 2020/21 bez fanúšikov? Príjem klubov pôjde dole o takmer 700 miliónov libier

Premier League 2020/21 bez fanúšikov? Príjem klubov pôjde dole o takmer 700 miliónov libier

Osem grafov, ktoré ukazujú aký dopad by prázdne štadióny mali na jednotlivé kluby pôsobiace v najvyššej anglickej súťaži.

Bet Builder DOXXbet

Ak sa bude musieť celá sezóna 2020/21 odohrať na prázdnych štadiónoch, mohol by to byť pre niektoré kluby výrazný problém.

Čoraz lukratívnejšie dohody o vysielacích právach a množstvo komerčných príležitostí znamená, že v modernej dobe má príjem klubov na vstupnom oveľa menší podiel na celkových príjmoch klubov. Strata tohto príjmu však môže mať aj tak významný vplyv pre ďalšiu budúcnosť klubov.

A samozrejme platí, že čím väčší klub, tým ide o väčšiu stratu.

Kto zarobí najviac?


Veľká šestka anglickej Premier League (Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham) zarobila v sezóne 2018/19 na vstupnom 495 miliónov libier, čo predstavuje podiel 73 percent zo všetkých klubov pôsobiacich v Premier League.


Celkový príjem klubov na vstupnom v sezóne 2018/19. Čísla pre Newcastle a Crystal Palace v jednotlivých grafoch sú zo sezóny 2017/18.

Manchester United, ktorého štadión Old Trafford má najväčšiu kapacitu i najvyššiu priemernú návštevnosť v Premier League, generoval v sezóne 2018/19 zisk 4 milióny libier z každého odohraného zápasu.

Celkovo osem klubov sa dostalo cez hranicu 1 milión libier za jeden odohraný domáci zápas.


Príjem klubov na vstupnom v sezóne 2018/19 na jeden zápas


Aký dôležitý je príjem zo vstupeniek?


V prvej sezóne Premier League 1992/93 bol celkový zisk zo vstupného 89 miliónov libier, čo predstavovalo 43 percent z celkového príjmu klubov vo výške 205 miliónov libier.

Aktuálne príjem z domácich zápasov predstavuje 13 percent z celkového príjmu, hoci v absolútnych číslach sa hodnota zvýšila na 677 miliónov libier.


Percentuálny podiel príjmov zo vstupného z celkového príjmu klubov v jednotlivých sezónach

Niektoré kluby sú však závislé na príjmoch zo vstupeniek viac a niektoré menej.

Napríklad podiel Arsenalu v minulej sezóne z predaja vstupeniek predstavoval až 25 percent z jeho celkových príjmov. V budúcej sezóne bez divákov by sa tak mohol dostať do problémov.


Percentuálny podiel príjmov zo vstupného z celkového príjmu jednotlivých klubov v sezóne 2018/19

Ktorý klub má najväčšie úspory?


Kanonieri však zároveň mali počas minulého leta vybudovanú druhú najvyššiu finančnú rezervu zo všetkých klubov v súťaži. Treba však zároveň dodať, že odvtedy už Arsenal časť týchto financií minul.

Obrovskú finančnú rezervu až 308 miliónov libier mal vytvorenú aj Manchester United.


Finančné rezervy klubov v lete 2019


Predaj vstupeniek a mzdy hráčov


Fanúšikovia často tvrdia, že vysoké ceny vstupeniek idú na veľmi prehnané mzdy hráčov. Príjem klubov v deň zápasu však predstavuje iba 22 percent z celkovej mzdy hráčov. Aj tu sú však medzi jednotlivými klubmi výrazné rozdiely.

Fanúšikovia Arsenalu a Tottenhamu, ktorí hrávajú na obrovských štadiónoch s kapacitou viac ako 60-tisíc ľudí, prispejú približne 40 pencí na jednu libru mzdy každého hráča.

Zároveň je tu však sedem klubov, ktorých fanúšikovia prispejú 10 alebo menej pencí na jednu libru mzdy každého hráča.


Koľko pencí zo vstupného ide na jednu libru mzdy hráča

Celkovo kluby Premier League v sezóne 2018/19 vyplatili na mzdy viac ako 3 miliardy libier a mzdy sa tak od sezóny 1992/93 navýšili o obrovských 2811 percent. Pričom všeobecná inflácia v rovnakom období išla hore iba o 108 percent.


Celkové mzdy hráčov v jednotlivých sezónach


Ak sa bude hrať sezóna 2020/21 bez fanúšikov, tak kluby ušetria na mzdách zamestnancov, ktorí počas domácich zápasov zabezpečujú stravovanie, bezpečnosť či správu štadióna. Tieto náklady sú však relatívne malé oproti mzdám hráčov.

Napríklad Manchester United zamestnáva počas domácich zápasov 3340 ľudí. Náklady na týchto zamestnancov sú približne 5 miliónov libier, pričom celkové náklady na mzdy v sezóne 2018/19 boli 332 miliónov libier.

Zisky a straty


Kluby Premier League zaznamenali v sezóne 2018/19 stratu vo výške 384 miliónov libier.

S očakávaným kolapsom trhov v dôsledku Covid-19 a mnohými majiteľmi, ktorí čelia výrazným poklesom tržieb, by niektoré kluby mohli čeliť náročným časom, podobne ako ktorékoľvek iné podniky na celom svete.


Zisky a straty klubov v sezóne 2018/19

Ak Premier League nedokáže nahradiť tržby z domácich zápasov vo výške 677 miliónov libier, pravdepodobne tu budeme mať viac klubov, ktoré budú musieť vyjednávať o znížení miezd so samotnými hráčmi alebo budú dokonca musieť zvažovať ukončenie svojej podnikateľskej činnosti.

Ani futbal v Premier League nie je voči vírusu imúnny...


Zdieľanie článku

Komentáre