Bude aktuálna sezóna Premier League zrušená?

Futbalové súťaže na Britských ostrovoch boli pre šírenie koronavírusu pozastavené minimálne do 3. apríla. Zástupcovia klubov sa majú stretnúť budúci štvrtok, aby prerokovali ďalší postup a jednou z alternatív je aj úplné zrušenie aktuálnej sezóny Premier League.

Bude aktuálna sezóna Premier League zrušená?

Reportér BBC Sport Simon Stone zodpovedal niekoľko otázok ohľadom aktuálnej futbalovej sezóny.

Čo sa stane, ak sezóna nebude kompletne dohraná?


V zásade sú tri možnosti. Sezóna bude zrušená a nová sezóna začne úplne od začiatku s rovnakými klubmi na všetkých ligových úrovniach. Nebudú teda žiadne zostupy alebo postupy.

Druhou možnosťou je, že sa zoberú do úvahy aktuálne umiestnenia klubov v tabuľke jednotlivých súťaži a na ich základe sa rozhodne o postupujúcich a zostupujúcich.

Treťou, momentálne preferovanou možnosťou, je dohranie aktuálnej sezóny v neskoršom termíne a posunutie štartu novej sezóny.

Má sa odohrať ešte deväť kôl v Premier League, tri kolá v FA Cup-e plus európskej pohárové súťaže. Potrebujete teda minimálne šesť týždňov, vrátane zápasov v strede týždňa.

Získa Liverpool titul v Premier League?


V tejto chvíli to nie je možné tvrdiť stopercentne. Stále je tu možnosť, že celá sezóna bude kompletne zrušená. Každý si však uvedomuje, že pre zverencov Jurgena Kloppa by to bolo veľmi tvrdé rozhodnutie.

V tejto chvíli nie je takéto riešenie preferovanou možnosťou. Cieľom je sezónu dohrať, aj keď nie je jasné v akom termíne.

Aká je šanca, že sezóna bude úplne zrušená?


Väčšina zástupcov v jednotlivých súťažiach verí, že k takejto situácii nedôjde. Samozrejme, sú tu aj kluby, väčšinou namočené v zostupových bojoch, ktoré by takéto riešenie uvítali.

Nikto nevie, aké dlhé obdobie sa nebude hrať, ale sezóna by sa mala dohrať. Taký je aktuálny plán.

Ako to bude so vstupenkami?


Kluby samozrejme musia vrátiť vstupné za stretnutia, ktoré sa neodohrajú. Iná situácia je pri permanentkároch. Nemyslím si, že by im bola ponúknutá nejaká refundácia. Všetko však bude jasnejšie po troch týždňoch.

Čo bude s hráčmi, ktorým 30. júna končí kontrakt?


To je veľmi komplexná oblasť, keďže na začiatku júla by sa malo otvoriť aj transferové okno. Viac by sa situácia mala vyjasniť po utorkovom stretnutí zástupcov UEFA s klubmi.

A čo televízne práva?


Je to veľká neznáma. BBC, BT, Premier Sports a Sky zaplatili obrovské čiastky, aby mohli vysielať zápasy z Premier League.

Sky Sports je prakticky závislá na týchto prenosoch a aktuálne situácia môže ovplyvniť počet ich predplatiteľov.

Zrejme až celková dĺžka výpadku určí, ako budú tieto spoločnosti ďalej postupovať.


Značky
Premier League

Mohlo by vás zaujímať

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Kompletný žreb anglickej najvyššej súťaže pre sezónu 2019/20.

Premier League sa vráti 17. júna zápasom Manchesteru City a Arsenalu

Premier League sa vráti 17. júna zápasom Manchesteru City a Arsenalu

Reštart anglickej Premier League je naplánovaný na 17. júna. V tento deň by sa mali odohrať dve ligové dohrávky - Manchester City vs Arsenal a Aston Villa vs Sheffield United.

Dátum reštartu Premier League sa dozvieme do konca týždňa

Dátum reštartu Premier League sa dozvieme do konca týždňa

Vláda schválila ďalšiu fázu reštartu súťaže, ktorá zahŕňa kontaktný tréning v 12-členných skupinách.