Ktoré kluby z Premier League si zahrajú v budúcej sezóne Ligu majstrov a Európsku ligu?

Prvú oficiálne potvrdenú miestenku do európskych pohárových súťaží sa dozvieme už prvého marca po finále Carabao Cup-u.

Ktoré kluby z Premier League si zahrajú v budúcej sezóne Ligu majstrov a Európsku ligu?

V tejto sezóne si v Európe zahralo sedem klubov z Premier League a všetky postúpili do vyraďovacej časti súťaže. Kto si však zahrá v Európe v sezóne 2020/21? V oboch európskych súťažiach si môže zahrať maximálne sedem anglických klubov.

Ako sa kvalifikovať do Ligy majstrov


Začneme najjednoduchším prípadom. Štandardne do Ligy majstrov postúpia štyri najvyššie postavené kluby z konečnej tabuľky Premier League.

Ďalšiu miestenku do Ligy majstrov môžu získať víťazi Ligy majstrov a Európskej ligy. To sa udialo aj v predchádzajúcej sezóne, kedy Liverpool vyhral Ligu majstrov a Chelsea triumfovala v Európskej lige. Oba kluby však v domácej súťaži skončili na prvých štyroch priečkach, takže sa do elitnej pohárovej súťaže kvalifikovali bez ohľadu na ich výsledok v Európe.

Ako sa kvalifikovať do Európskej ligy


Sú tri spôsoby ako si zahrať v Európskej lige. Najbežnejším je umiestnenie na piatej priečke v Premier League.

Počíta sa však aj triumf v domácich pohároch. Víťaz FA Cup-u si zabezpečí miestenku v skupinovej fáze Európskej ligy a víťaz Carabao Cup-u si zahrá v druhom kvalifikačnom kole tejto súťaže.

Ak víťaz FA Cup-u skončí v ligovej súťaži na piatej alebo vyššej priečke, tak miestenka do Európskej ligy ide ďalšiemu najvyššie postavenému klubu v ligovej tabuľke, ktorý sa nekvalifikoval do Európy iným spôsobom (najbežnejšie šiesta priečka).

Rovnaké pravidlo platí aj v Carabao Cup-e. Miestenka do druhého kvalifikačného kola Európskej ligy sa tiež posúva ďalšiemu najvyššie postavenému klubu v ligovej tabuľke (najbežnejšie siedma priečka).

V minulej sezóne napríklad Manchester City vyhral obe domáce pohárové súťaže a triumfoval aj v Premier League. Ich miestenka do Európskej ligy sa posunula Manchesteru United, ktorý skončil na šiestej priečke a Wolves zo siedmej priečky putovali do kvalifikácie Európskej ligy.

Prvého účastníka Európskej ligy sa dozvieme už prvého marca po finále Carabao Cup-u, v ktorom sa obhajca trofeje Manchester City stretne vo Wembley s Aston Villou.

Štvrtá priečka nemusí garantovať Ligu majstrov...


Fanúšikovia Tottenhamu o tom vedia svoje. Spurs v roku 2012 postúpili iba do Európskej ligy napriek tomu, že v konečnej tabuľke obsadili štvrtú priečku. Ich miestenku však získala Chelsea, ktorá sa v domácej ligovej súťaži umiestnila až na šiestej priečke, ale vyhrala Ligu majstrov.

Ak je víťaz Ligy majstrov a Európskej ligy z Anglicka - tak ako sa udialo v minulej sezóne - a skončia v ligovej súťaži mimo top štvorky, tak tím na štvrtej priečke ide automaticky do Európskej ligy.

Ak berieme do úvahy aktuálnu tabuľku, tak by k tejto situácii prišlo, ak by napríklad Tottenham triumfoval v Lige majstrov a jeden z trojice Manchester United, Wolverhampton alebo Arsenal by triumfoval v Európskej lige.

Najlepšia trojka je takmer istá


Ak sa Liverpool, Manchester City a Leicester udržia v tejto sezóne v top trojke, tak sa kvalifikujú do skupinovej fázy Ligy majstrov. Tretí Leicester má aktuálne 12-bodový náskok na piatu priečku. Liverpool a City ešte môžu triumfovať v Lige majstrov.

Všetky tri kluby hrajú aj v FA Cup-e a ak by teda niektorý z týchto klubov triumfoval aj v FA Cup-e, tak by miestenka do Európskej ligy išla pre klub na šiestej priečke.

Boj o štvrtú a piatu priečku


Na štvrtej priečke je aktuálne londýnska Chelsea, ale zozadu sa na ňu tlačí skupina prenasledovateľov. Tím na štvrtej priečke si s veľkou pravdepodobnosťou vybojuje miesto v nasledujúcej sezóne Ligy majstrov.

Podobne veľký boj bude aj o piatu priečku, na ktorú si robia zálusk aj Sheffield United či Wolves. Tá bude znamenať záruku skupinovej fázy Európskej ligy. V hre je samozrejme aj Tottenham, ale pre kohútov by piata priečka bola veľkým sklamaním.

V podobnej situácii ako Sheffield United či Tottenham je aj dvojica Manchester United a Wolves, ktoré však majú k dispozícii ešte jedno lano záchrany. Ak vyhrajú Európsku ligu, tak si v budúcej sezóne zahrajú Ligu majstrov.

United tiež hrajú v FA Cup-e. Ak triumfujú tam, tak si tiež s určitosťou zahrajú Európsku ligu.

Ďalší adepti pre boje v Európe


Zahrať v Európe si môže aj Aston Villa ako víťaz Carabao Cup-u. Druhé kvalifikačné kolo Európskej ligy by si v tomto prípade zahrala aj keby prípadne zostúpila do Sky Bet Championship.

Prípadný úspech Villans by určite nepotešil Sheffield United, Manchester United či Wolves, pretože v tom prípade by klub zo siedmej priečky Premier League určite v Európe nehral.

Ak sa pozrieme na ďalšie kluby z Premier League, tak v hre o pohárové miestenky sú ešte dva tímy.

Arsenal hrá ešte v FA Cup-e i v Európskej lige a v Európe si tak môže zahrať triumfom v jednej z týchto dvoch súťaží. Newcastle si môže zahrať v Európskej lige triumfom v FA Cup-e.


Značky
Premier League

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Kompletný žreb anglickej najvyššej súťaže pre sezónu 2019/20.

Premier League sa vráti 17. júna zápasom Manchesteru City a Arsenalu

Premier League sa vráti 17. júna zápasom Manchesteru City a Arsenalu

Reštart anglickej Premier League je naplánovaný na 17. júna. V tento deň by sa mali odohrať dve ligové dohrávky - Manchester City vs Arsenal a Aston Villa vs Sheffield United.

Dátum reštartu Premier League sa dozvieme do konca týždňa

Dátum reštartu Premier League sa dozvieme do konca týždňa

Vláda schválila ďalšiu fázu reštartu súťaže, ktorá zahŕňa kontaktný tréning v 12-členných skupinách.