Platy v Premier League v kalendárnom roku 2019

Priemerná ročná mzda hráča sa v anglickej najvyššej súťaži prvýkrát v histórii vyšplhala nad 3 milióny libier, uviedol najnovší report Global Sports Salaries Survey 2019 od sportingintelligence.

Platy v Premier League v kalendárnom roku 2019

Premier League je tak s priemernou ročnou mzdou 3,17 mil.libier na hráča štvrtou najlepšie platenou súťažou sveta.

Lepšie je na tom iba basketbalová NBA (6,66 mil.libier), cricketová indická Premier League (4,22 mil.libier) a baseballová MLB (3,23 mil.libier).

Vo svete futbalu však ide o jednoznačného lídra, keď druhá španielska La Liga je na čísle 2,04 mil.libier a výrazne zaostávajú aj talianska Serie A (1,79 mil.libier), nemecká Bundesliga (1,58 mil.libier) a francúzska Ligue 1 (1,04 mil.libier).

Najlepšie v Premier League zarábajú útočníci (3,84 mil.libier), nasledovaný záložníkmi (3,56 mil.libier) a obrancami (2,75 mil.libier). Najmenej si prilepšia brankári (2,41 mil.libier).

Ak sa pozrieme na vek hráčov, tak najvyšší plat poberajú hráči medzi 23 až 29 rokov (3,52 mil.libier). Nasledujú skúsení hráči s vekom nad 30 rokov (3,28 mil.libier). Najmenej poberajú mladíci do 23 rokov (2,13 mil.libier).

Do prvej desiatky najlepšie zarábajúcich hráčov sa nedostal ani jeden klub z Premier League a to aj napriek tomu, že prvú trojku okupujú futbalové kluby.

Na prvých dvoch priečkach sú podľa očakávania španielske veľkokluby FC Barcelona (9,83 mil.libier) a Real Madrid (8,92 mil.libier). Tretí je taliansky Juventus, ktorý oproti minulému roku postúpil až o šesť priečok vyššie (8,09 mil.libier). Zostávajúce kluby z top desiatky sú z basketbalovej NBA.

Z anglických klubov je najvyššie Manchester City na trinástej priečke s priemernou ročnou mzdou hráčov vo výške 6,99 mil.libier. Až na 33. pozícii je mestský rival belasých Manchester United (6,13 mil.libier). Diabli klesli oproti minulému roku až o 23 priečok nižšie.

Do TOP 50 sa dostali aj Liverpool (5,54 mil.libier), Arsenal (4,79 mil.libier) a Chelsea (4,77 mil.libier).

Ak by malo platiť pravidlo "čím vyššie mzdy, tak tým lepšie umiestnenie", potom by v súťaži dominoval Manchester City a Sheffield United by sa jednoznačne topil na konci ligovej tabuľky.

Korelácia medzi priemernými mzdami a konečnou pozíciou v lige bola vždy veľmi silná vo všetkých top ligových futbalových súťažiach v Európe. A špeciálne v Anglicku.

V tejto sezóne sa však väčšina veľkých klubov (Arsenal, Man Utd, Tottenham), aj napriek obrovským mzdám svojich hviezd, trápi a malé kluby s relatívne nízkymi rozpočtami na platy hráčov si počínajú veľmi dobre (Sheffield United, Wolves).

Zdroj: GLOBAL SPORTS SALARIES SURVEY 2019, sportingintelligence



Mohlo by vás zaujímať

Zimné prestupové okno 2020: Príde Cavani do Premier League?

Zimné prestupové okno 2020: Príde Cavani do Premier League?

Najnovšie prestupové novinky a špekulácie z anglickej Premier League.

Frank Lampard má prekvapujúci problém na brankárskom poste

Frank Lampard má prekvapujúci problém na brankárskom poste

Kepa Arrizabalaga, ktorý do Chelsea prišiel v auguste 2018 zo španielskeho Athletic Bilbao za obrovskú čiastku 72 miliónov libier, odvádza v tejto sezóne veľmi podpriemerné výkony.

O desať dní sa uzatvára zimné transferové okno v Premier League

O desať dní sa uzatvára zimné transferové okno v Premier League

Dve tretiny zimného prestupového okna je za nami a žiadne veľké prestupy sa v Anglicku zatiaľ nekonali. Za všetko hovorí fakt, že najdrahší prestup zrealizoval druholigový Fulham. Čo ešte môžeme od januára očakávať?